Viktorka HodonínKniha měsíce 2016-07Piráti z Ledového moře
Politická filozofie

Politická filozofie

Vaše cena s DPH
319 Kč 287 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Podtitul
Základní otázky moderní politologie
Překladatel
Šmějkalová, Denisa
Nakladatel
Portál
ISBN
80-7178-859-7
Počet stran / vazba
200 / Brožovaná
Rok vydání
2005
Kód
21304801
EAN
9788071788591
Obálka v tiskové kvalitě


Základní otázky moderní politologie
Kniha je koncipována jako základní učebnice studijního oboru politická filozofie. Nezabývá se dějinami politické filozofie, ale klíčovými otázkami moderní politologie, nastolenými filozofickými koncepcemi klasických filozofů-politologů Locka, Hobbese, Hegela a Marxe, ale i Hayeka, Rawlse a Nozicka. Výklad se soustřeďuje na jednotlivé ideje (sociální spravedlnost, svoboda, rovnost, komunita) a jejich kořeny a vysvětluje jejich uplatňování v reálné politice moderní doby.

  • Nejsou k dispozici
Swift A.: Politická filozofie
Mnozí lidé nemají rádi politiku, ale rádi řeší různé hlavolamy a přemýšlí. Kniha profesora politologie na univerzitě v Oxfordu je určena těm přemýšlivým, kteří nejen činnost politiků pozorují a hodnotí, ale kteří uvažují také o tom, co politické fenomény představují. Autor této knihy nikde neříká co myslí filosofií, ale prohlašuje se za „analytického filosofa“, což znamená analýzu abstraktních pojmů, které jsou pro politickou činnost a její programy klíčové. Říká, že jeho kniha „je částečně i pojmovou analýzou“ a že spočívá hlavně v hledání odpovědi na otázku „Co vlastně myslíme, když říkáme…“. Za klíčové pojmy či otázky politické filozofie pak pokládá: sociální spravedlnost, svobodu, rovnost a pospolitost. S těmito pojmy, které tvoří osnovu čtyř kapitol jeho předmětného díla, je spojena řada tvrzení, často protikladných a „filozofové chtějí vědět co tvrzení znamenají, aby se mohli rozhodnout, zda jsou tato tvrzení pravdivá“. Politickou filosofii pokládá za „velmi specifické odvětví morální filosofie“. Jedna z takových otázek např. je: proč by měl být stát demokratický a klíčovým pojmem je zde demokracie. Jeho kniha je určena jak politikům, tak studentům, je kritická vůči módnímu postmodernímu zpochybňování pravdy a hodnot a každá z jejích čtyř, výše uvedených, obsahově hutných kapitol je zakončena odkazy na další literaturu, cizojazyčnou i českou (většinou přeloženou).
Dnes se u nás veřejně znovu hodně mluví o svobodě, jejíž dosažení bylo hlavním činitelem „sametové revoluce“. Druhá kapitola knihy, věnované analýze svobody je jednou z nejzajímavějších a myšlenkově nejpodnětnějších, již na začátku, když analyzuje dvojí pojetí svobody, pozitivní a negativní, tj. „svobodu k“ a „svobodu od“, (první znamená racionální jednání, druhé osvobození se od iracionálních motivací), které je však zavádějící, neboť svoboda je jediný pojem, má vždy obě tyto formy a je triadickým vztahem, v němž vystupují: subjekt svobody, omezení (překážky) a cíl (účel). Každé tvrzení o svobodě vypovídá, že: „nějaký subjekt je od něčeho osvobozen, aby mohl něco dělat nebo se něčím stát“. Neshody v názorech na podstatu svobody vycházejí z toho, že za tyto tři činitele je dosazován různý obsah. Těchto několik výroků bylo vybráno jako příklad, aby si čtenář udělal obraz toho co kniha nabízí. Kromě mnoha informací mu nabízí také mnoho myšlenkových podnětů z porovnávání různých tvrzení, argumentů atd. V tomto smyslu je to velmi užitečná kniha, protože vede k vyšší úrovni politického myšlení, nutné pro politiky i jejich kritiky.

Prof. PhDr. Milan Nakonečný