logo - APEK
Zobrazit všechny produkty Sociální práce sociální práce a službySpeciální techniky sociální terapie rodin

Speciální techniky sociální terapie rodin


Autor
NakladatelPortál
ISBN978-80-262-0583-8
Kód22401401
EAN9788026205838
Počet stran / vazba192 / Brožovaná
Rok vydání2014
Cena319 Kč 255 Kč
Ušetříte20% / 64 Kč
Skladem
AnotaceUkázkyOdborné recenzeČtenářské recenzeDalší informace
Nejčastěji používanou technikou při práci sociálního pracovníka s klientem bývá rozhovor. Kromě něj však můžeme používat i další, speciální techniky, které rozhovor nejen podpoří vhodným směrem, ale zároveň mohou mít velký význam diagnostický i terapeutický. S jejich pomocí můžeme zjistit:
  • co si klient vlastně přeje a co nechce,
  • co je pro něj největším problémem,
  • jak vnímá současnou situaci,
  • jaké má obtíže,
  • požadavky,
  • očekávání i přání.

Je proto důležité, aby sociální pracovník uměl speciální techniky používat a zařazovat je do průběhu sociální terapie i sociální diagnostiky.


V první části publikace je definována a vymezena sociální terapie a sociální diagnostika, ve druhé, praktické a stěžejní části je prezentováno kolem 50 konkrétních speciálních technik, včetně popsání přínosu, základních podmínek a zásad jejich používání. Publikace je doplněna kazuistikami z autorčiny praxe i skutečnými kresbami a pracemi jejích klientů. Závěr obsahuje několik příloh - formuláře a pomůcky pro užití popsaných technik, soubor vhodných otázek, kritéria pro dobré fungování střídavé a společné výchovy či vzor uzavřené mimosoudní dohody.

Mgr. Eva Zakouřilová již více než dvacet let vykonává práci sociálního pracovníka v oblasti sociálně-právní ochrany rodin a zároveň přes deset let funguje jako mediátorka. Lektoruje témata z oblasti sociální práce, speciálních technik a mediace. Mediaci učí také na vyšší odborné škole sociální Dorkas v Olomouci.