Hračky a masky z papíru

Hračky a masky z papíru

Smolík, Honza; Smolíková, Klára; Koblasová Andrea

Portál, 2005

219 Kč175 Kč

Akce 20 %Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Vystřihovánky a další výtvarné techniky. Knížka je rozdělená do pěti kapitol - Město, Vesmír, Zoo, Divadlo a Moře, v nichž je připraveno celkem padesát předloh. Na začátku každé kapitoly jsou všeobecné pokyny, nápady na další využití v různých skupinách podle věku i některá doporučení, která platí pro většinu vystřihovánek kapitoly. Někdy budete kromě papíru potřebovat i jiný snadno dostupný materiál, jako jsou papírové krabičky, roličky, plata od vajec nebo plastové láhve. Podrobné pokyny k materiálům, nářadí i postupům najdete v kapitole Jak chytře na vystřihovánky. Pokud budete pracovat s dětmi zrakově postiženými, metodické poznámky i povídání o speciálních pomůckách k výtvarné práci najdete v kapitole Jak na to s krtkem. V závěru knihy také najdete tabulku Braillova písma.


Klára Smolíková vystudovala estetiku a teorii kultury. Učí na SOŠ obchodní v Táboře budoucí knihovníky a knihkupce. Publikuje metodické materiály pro ZŠ, píše také přímo pro děti. Je spoluautorkou knih Hračky a masky z papíru, Chyťte Bycha, Ve škole straší, Šimonovy listy 11 – Grafomotorická cvičení, Šimonovy listy 12 – Dopravní výchova.
Jan Smolík vystudoval výtvarnou výchovu, nyní se věnuje výhradně ilustraci a publikování materiálů pro práci s dětmi. Pravidelně přispívá do dětských časopisů. Je spoluautorem knih Chyťte Bycha, Ve škole straší, Hračky a masky z papíru, Šimonovy listy 11 – Grafomotorická cvičení, Šimonovy listy 12 – Dopravní výchova.
Andrea Koblasová je textilní výtvarnice. V současnosti učí výtvarnou výchovu v CZŠ Orbis Pictus v Táboře a věnuje se práci s handicapovanými dětmi. Je spoluautorkou knih Šimonovy listy 12 – Dopravní výchova a Hračky a masky z papíru.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:50 jednoduchých návodů, hmatové varianty pro zrakově postižené

 • Ilustrátor:Smolík, Jan

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:80-7178-959-3

 • Počet stran / vazba:144 / Brožovaná

 • Rok vydání:2005

 • Kód:11304901

 • EAN:9788071789598

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Vystřihování a vybarvování papírových skládanek nebo masek zaujme skoro všechny děti. A co teprve když si mohou z papíru sestavit posádku kosmické lodi, zoologickou zahradu nebo třeba malé městečko. Zajímavé předlohy pro vyrábění z papíru určitě najdou v knize Hračky a masky z papíru autorů Kláry a Jana Smolíkových a Andrey Koblasové.

  Knížka Hračky a masky z papíru je velmi praktická. Po krátkém úvodu, který je věnován doporučení pro práci s předlohami, následují samotné náměty pro vystřihování, vybarvování a sestavování zajímavých objektů. Velmi mne zaujala doporučení pro práci s dětmi, které mají zrakové postižení-autoři u některých vystřihovánek nabízejí hmatovou variantu vybarvení a ozdobení figurky.

  Autoři sestavili několik tématických skupin vystřihovánek-městečko, masky, moře nebo zvířátka. Všechny předlohy je nutné okopírovat a přitom zvětšit. Knížku jsem měla možnost vyzkoušet v předškolní třídě naší Speciální mateřské školy. První (a jediná) nesnáz, kterou jsem musela při práci s knihou překonat, bylo právě kopírování. Aby se obrázek nedeformoval, musela jsem knihu doslova rozebrat na jednotlivé stránky. Možná by nebylo špatné opatřit stránky knihy perforací, aby se z knihy lépe vytrhávaly, nebo ke knize přiložit přílohy ke kopírování.

  Vybarvování a sestavování figurek, které jsem dětem překreslila na čtvrtku a většině z nich i vystřihla, děti moc bavilo. A tak nám ve třídě po stole lezou veselé želvičky, všechny příchozí v šatně uvítají medvídci, kravičky a moudré sovy. Na okně visí opičky v proužkovaných trikotech. Velkou předností skládanek je to, že si je děti mohou samy vybarvit, a tak má každá postavička nějaký originální detail (třeba vyceněné zoubky). Díky ochotné mamince jednoho našeho školkáčka, která vyfotografovala většinu dětských výtvorů, se i vy můžete podívat na to, jak se nám podařilo vyrobit zajímavé skládanky.

  Mgr. Marie Těthalová


  - Klára a Jan Smolíkovi, Andrea Koblasová: Hračky a masky z papíru (M. Těthalová)

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)