Einstein

Einstein

Schwartz, Joseph, McGuinness, Michael

Portál, 2005

249 Kč199 Kč

Akce 20 %Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Další titul z řady Seznamte se… se díky svému zábavnému, kultivovanému a srozumitelnému zpracování stal mezinárodně uznávaným úvodem do učení a života Alberta Einsteina. Kniha prochází některé mezníky vědeckého a technického vývoje jež předcházely a umožnily objevení teorie relativity a seznamuje s vědeckými osobnostmi jako Galileo, Faraday nebo Newton. Čtenář se mimo jiné dozví, proč pohybující se hodiny jdou pomaleji než hodiny stojící, nebo proč se nic nepohybuje rychleji než světlo, a může se blíže seznámit s Einsteinovými myšlenkami jež vedly k E=mc2 - nejznámější rovnici 20. století.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Seznamte se…

 • Překladatel:Müller, Ivo

 • Ilustrátor:McGuinness, Michael

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:80-7178-849-X

 • Počet stran / vazba:176 / Brožovaná

 • Rok vydání:2005

 • Kód:13501501

 • EAN:9788071788492

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • www.vlcibouda.net/komiks/906-einstein-potvrzuje-relativitu-komiksu

  Einstein potvrzuje relativitu komiksu

  František Mejstřík

  Charismatická tvář pozdního věku, na níž pod vrásčitým čelem hledí laskavé oči se zábleskem čehosi šibalsky nadpozemského, byla již tolikrát popsána, že můj pokus o zachycení vzezření bude znít jako klišé. Pokud dodám, že obličej rámuje hříva rozcuchaných bílých vlasů evokující svatozář a připomenu nezbytný knírek pod nosem, jistě už budou mnozí doma. Tomu, kdo ještě tápe, hodím pomocné laso v podobě rovnice E = mc2. Jistě, jedná se o teoretického fyzika, který se stal synonymem geniality Alberta Einsteina (1879 - 1955).

  O životě Alberta Einsteina bylo popsáno mnoho listů a vytištěny stovky, baže tisíce knih. Stejně tak byl vydán bezpočet publikací popularizující teorii relativity, deníků s milostnou korespondencí velikána a literární pozůstalostí. Jeho tvář pronikla na filmové plátno, do videoher, sci-fi literatury a není nic mimořádného na tom, když potkáte člověka s tričkem či kšiltovkou, kde na vás nezbedný Albert vyplazuje jazyk. Prostě a zkrátka - Einstein se stal již za svého života celebritou první velikosti na poli obeznamování veřejnosti s vědou a po jeho smrti vznikl nehynoucí kult osobnosti. Vědec dokázal světu, že učenci jsou také lidé a bylo to právě Albertovo nezaměnitelné osobní kouzlo, jemuž propadly široké masy.

  Zlé jazyky tvrdí, že k vzestupu jeho hvězdy napomohlo mocné židovské lobby, nebo to, že stavěl na práci předchůdců a pouze uzavřel nevyhnutelné. Někdo bude prohlašovat, že lví podíl na teorii relativity nese jeho první manželka Mileva Maričová s talentem pro matematiku a fyziku, narozená v Srbsku. Mimochodem, když vzpomenu zneuznaného srbského génia Nikola Teslu, tak si říkám - na každém šprochu pravdy trochu. Buď jak buď, Albert se zapsal do paměti lidstva především svou nesmírnou inteligencí, záhadnou povahou, jež nesklouzla k elitářství a obdivuhodným pacifismem. Rozhodně si zaslouží náš respekt.

  Nakladatelství Portál přineslo v řadě Seznamte se... titul s názvem Einstein a přispělo tak k záplavě svazků o muži obdařeném mimořádným mozkem. Kniha s prvky komiksu uvádí čtenáře do myšlenkového světa Alberta Einsteina a jeho teorií. Albert skutečně stavěl na poznání svých předchůdců a tak je obsah publikace pojat celkem zeširoka. Jeho odhalení teorie relativity předcházely objevy osobností, jako byl například Galileo, Newton či Faraday a tak se i těmto jedincům dostane zaslouženého prostoru. Podíváme se do starověku a zjistíme, kdo položil základy počítání, písma, geometrie a algebry. Kniha dále popisuje dobové kontexty, světovou geopolitickou scénu a stručný životopis génia. Ve výkladu nemohou pochopitelně chybět Albertovy proslulé myšlenkové experimenty s jedoucím vlakem, paprskem světla a pohybující se hodiny. Obrázkové vyprávění nabídne čtenáři i několik stran pravidel, pouček a napohled těžkých rovnic, což se přiznám, není můj šálek komiksu. Brrr, ještě teď mám kopřivku. Člověk, který udrží pozornost až do konce knihy, bude po mentální anabázi odměněn kompletním postupem k nejznámější rovnicí 20. století: E = mc2.

  Autorem knihy Einstein je Joseph Schwartz, jenž přednášel fyziku na City University of New York a věnuje se popularizaci vědy. Vizuální podobu dal nelehkému výkladu Albertových myšlenek malíř Michael McGuinness. Komiks je vyveden černobíle a vykazuje rozpolcené, nevyrovnané, místy až expresionistické zpracování. Ilustrátor používá karikující prvky, dobové ilustrace a fotografie, což působí poměrně výstředně, možná i vyšinutě, a pravděpodobně to má evokovat podivínské duševní pochody génia. Oba zmiňovaní autoři tak pouze potvrzují nakolik relativním médiem je komiks, kolik může mít podob, forem a tváří. Obrázkové vyprávění je čtenáři podáno srozumitelně s humorným nadhledem a mělo by pomoci k lepšímu pochopení abstraktního světa teorie relativity a názorů teoretických fyziků na ni. Konec konců, třeba to bude právě tato kniha, jež otevře novým talentům brány do nekonečného vesmíru fyziky. Elektřina a gravitace stále čekají na sjednocující teorii. Ještě se to může podařit! Nu, a jestliže byste některé věci nevstřebali, věřte, že mezi fyziky koluje rčení: „Novou teorii nikdy úplně nepochopíte. Prostě si na ni zvyknete.“

  Komiksová kniha Einstein vyšla v nakladatelství Portál v roce 2005. Překlad provedl Ivo Müller.

  - 25.01.2016

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203

  provozní doba:
  10.00 – 17.00 hod.
  (každý všední den)

 • REKLAMACE A DOTAZY E-SHOP

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  kanclir@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)