Brouci v hlavě

Brouci v hlavě

Winston, Sally M.; Seif, Martin N.

Portál, 2020

349 Kč297 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Nejste tím, co se vám honí hlavou! V této knize vám dva experti na zvládání úzkostí nabízejí dovednosti založené na kognitivně behaviorální terapii, které vám pomohou odpoutat se od rušivých myšlenek, překonat zahanbení, které s sebou takové myšlenky nesou, a snížit vaši úzkost. Pokud vás trápí brouci v hlavě neboli rušivé, vtíravé myšlenky, můžete mít obavy z toho, co tyto myšlenky vypovídají o vás. Zdá se vám, jako by to byla zpráva pro vás, která vám chce něco říci. Pravda je ale jinde. Jsou to JEN myšlenky. A nejste v tom sami. Na světě jsou miliony lidí, kteří se potýkají s podobnými nepříjemnými a otravnými myšlenkami. V knize se setkáte s řadou z nich a díky příkladům ze života poznáte, že nad vtíravými myšlenkami můžete vyhrát.
Sally M. Winston, PsyD, založila a spoluřídila Institut pro úzkostné a stresové poruchy v Marylandu v Towsonu. Zastávala významnou roli v Clinical Advisory Board of the Anxiety and Depression Association of America (ADAA) a získala její prestižní cenu Jerilyn Ross Clinician Advocate. Působí jako vedoucí lékařka a desítky let pořádá workshopy pro terapeuty.
Martin N. Seif, Ph.D., je spoluzakladatel Americké asociace pro úzkost a depresi. Vede soukromou praxi v New Yorku a v connecticutském Greenwichi.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Jak se zbavit vtíravých myšlenek

 • Překladatel:Koupilová, Marcela

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1630-8

 • Počet stran / vazba:216 / Brožovaná

 • Rok vydání:2020

 • Kód:12313501

 • EAN:9788026216308

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze


 • Winston, Sally M.; Seif, Martin N.: Brouci v hlavě - autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková

  https://www.online-psycholog.com/l/brouci-v-hlave-jak-se-zbavit-vtiravych-myslenek-sally-m-winston-martin-n-seif/

  "Nejste tím, co se vám honí hlavou". O tom, že myšlenky, i když jsou hrozivé a nepříjemné, jsou stále jen myšlenkami a nevypovídají toho mnoho o našem charakteru, nás ve své knížce Brouci v hlavě přesvědčuje dvojice amerických autorů. Sally Winston je zakladatelkou a spoluředitelkou Institutu pro úzkostné a stresové poruchy v Marylandu a kromě toho pořádá řadu workshopů pro terapeuty. Martin N. Seif je spoluzakladatelem Americké asociace pro úzkost a depresi, vyučujícím a soukromým psychoterapeutem se zaměřením na kognitivně-behaviorální terapii. Spolu s Winstonovou vydal také knihu s titulem: Co musí každý terapeut vědět o úzkostných poruchách.

  Po přečtení knížky obou autorů jsem vnímala, že má přinést především uklidnění lidem, které trápí opakující se vtíravé myšlenky, jež ovšem nesouvisejí se závažnými psychickými poruchami. Není tedy určena lidem s obsedantně-kompulzivní poruchou (vtíravé myšlenky a nutkavé chování), ani lidem, které trápí myšlenky na sebepoškozování či sebevraždu, ani lidem, který řeší skutečný problém spojený např. s pedofilií apod. Je určena lidem, kteří na základě opakujících se nepříjemných myšlenek pochybují o svém charakteru, ačkoliv nic nenasvědčuje tomu, že by pro to měli skutečný důvod. Autoři vysvětlují, proč u vtíravých myšlenek nefungují "osvědčené postupy", které terapeuti často doporučují svým klientům a proč jsou myšlenky tím neodbytnější, čím více se jich dotyčná osoba snaží zbavit. Přinášejí uklidnění, že vtíravé myšlenky napadají skoro každého člověka a že existuje způsob, jak je oslabit.

  K vysvětlení používají autoři řadu příkladů a také jakýchsi fiktivních "vnitřních rozhovorů", které probíhají v mysli člověka. Při nich se ke slovu dostává "hlas plný obav", "falešná útěcha" a následně (v ideálním případě) i "moudrá mysl". Ač jsem se já osobně právě v těchto "vnitřních debatách" místy ztrácela, v podstatě dobře vysvětlují vnitřní rozpory a to, jak je náš postoj k nepříjemným myšlenkám proměnlivý, co nefunguje a jakého cíle (nadhledu) potřebujeme dosáhnout při zvládání našich obav. Setkáme se zde s pojmem "lepivost mysli" a vysvětlením, kdy nás vtíravé myšlenky napadají nejčastěji a proč tomu tak je, i s vysvětlením, jak vznikají a jak se upevňují určité dráhy v mozku a jak je možné je ovlivnit.

  Čtenář pozná různé druhy vtíravých myšlenek, mýty a fakta týkající se toho, co jednotlivé myšlenky znamenají (přičemž o některých z nich by hlavně dynamicky orientovaní psychologové vedli diskuze). Některá tvrzení a ujištění zde autoři vytrvale opakují a trochu reklamně slibují vyřešení problému, což mně osobně připadalo místy zbytečné (viz např. "mnoho lidí si ověřilo úžasnou účinnost této metody"). Je zde ale srozumitelně popsán vznik úzkosti v souvislosti s myšlenkou, fungování amygdaly, jakožto spouštěče poplachu a najdeme zde také vysvětlení, proč nefungují často používané copingové strategie. Od 7. kapitoly autoři začínají objasňovat, co může člověku při zvládání vtíravých myšlenek pomoci a proč je hlavními kroky jejich rozpoznání a akceptace (přijetí). Teorii autoři ilustrují řadou příkladů ze života a dodávají čtenářům odvahu, aby se postavili svým obavám a strachu čelem. Upozorňují na to, že se vtíravé myšlenky budou vracet, ale ujišťují zároveň o tom, že je možné natrénovat jejich zvládání.

  V závěru knížky vysvětlují rozdíl mezi nechtěnými myšlenkami, které může jedinec zkoušet zvládnout sám a těmi, s nimiž by měl vyhledat odborníka, což považuji za obzvláště přínosné. Příjemným zakončením je také příloha s Receptem na nechtěné vtíravé myšlenky, aneb odlehčeně napsaný návod na to, jak zařídit, aby se nějaká nechtěná myšlenka usadila v naší mysli. Pozorný čtenář si zde krásně zrekapituluje všechno, co by neměl dělat (a pozná to, co je pro něj typické). Kromě zahraniční literatury jsou na konci knihy uvedeny i odkazy na české zdroje a kontakty na vybrané linky důvěry či krizová centra, což je pro české čtenáře rovněž užitečné. Doporučuji ji k přečtení především všem, koho vtíravé myšlenky trápí, jejich partnerům či rodičům, ale také studentům psychologie, psychologům, terapeutům či koučům, kteří se zabývají lidskou úzkostí a obavami. Ačkoliv se některé myšlenky v knížce opakují a psychologům budou mnohé informace i terapeutické postupy známé, je zde řada výborných tipů pro laiky na to, jak nepříjemné myšlenky zvládat, jaký k nim zaujmout vnitřní postoj a také vysvětlení, jak vzniká úzkost, jak se určitá reakce v mozku upevňuje i jak ji narušit a změnit. Jelikož se oba autoři právě na to zaměřují ve své praxi, mají čtenářům určitě co sdělit.

  -

Čtenářské recenze


 • Winston, Sally M.; Seif, Martin N.: Brouci v hlavě - autor recenze: Chensie Ips

  http://www.svet-mezi-radky.cz/2021/02/recenze-brouci-v-hlave-s-m-winston-m-n.html

  Sally M. Winston, Psy.D., zakladatelka a spoluředitelka institutu pro úzkostné a stresové poruchy v Marylandu, odbornice na dané téma pořádá také workshopy. Spoluautor Martin N. Seif, Ph.D., je spoluzakladatel Americké asociace pro úzkost a depresi. Autoři tedy mají zkušenosti a vědomosti, aby nám dali návod, jak vyhrát nad vtíravými myšlenkami.

  Publikace je pro širokou veřejnost a její styl psaní je tomu také uzpůsoben. Nejedná se přímo o odbornou publikaci, takže nemusíte mít obavy, že byste se v textu ztráceli. Kniha navíc obsahuje nejen příklady z terapeutické praxe, ale také rozhovory, několik grafů a příloh. Kupříkladu přílohu: Recept na nechtěné vtíravé myšlenky (co nedělat).

  Titul je dělený na deset podstatných kapitol, které k tématu jasně promlouvají. Už názvy pasáží vám snadno ozřejmí, čeho se obsah týká a co vám může nabídnout.

  • Jak se zotavit z nechtěných vtíravých myšlenek
  • Druhy vtíravých myšlenek
  • Co myšlenky znamenají - mýty a fakta
  • Nechtěné vtíravé myšlenky - otázky a odpovědi
  • Jak mozek vytváří nechtěné vtíravé myšlenky
  • Proč nic nezabírá
  • Jak zacházet s myšlenkami, když vás napadnou
  • Jak jednou provždy překonat nechtěné myšlenky
  • Co znamená zotavení
  • Kdy vyhledat lékařskou pomoc
 • Každý z nás se už určitě setkal s vtíravými myšlenkami, které vás překvapily. Jako by ani nebyly vaše a přesto vám prolítly hlavou. Většina z nás je prostě nechá prolítnout a víc se nad nimi nepozastavuje, ale jsou lidé, kterým způsobují úzkosti a deprese. Jak se poprat se svými obavami? Právě o tom je tato kniha, která pro vás má ověřený návod.

  Nenechte se zmást knižní obálkou, která může zavánět dojmem dětské knihy. Mně se tedy takové ztvárnění velmi líbí. Je to originální a ač to působí více imaginárně a možná dětsky, tak na pohled je titul příjemný a podtrhuje to dle mého téma, ke kterému se váže. Uvnitř takové ilustrace (bohužel či bohudík, záleží na vašem gustu) nenajdete, ale pro zpestření by to možná nebylo na škodu.

  Nicméně text je členěný tak, že nezahltí. Nadpisy, odrážky a pasáže, které jsou obohacené o zkušenosti i znalosti autorů. Nejpoutavější pro čtenáře zřejmě mohou být příklady z praxe, kterých je popsáno několik, ať už jsou více či méně rozepsané. Kniha je zaměřená také na různé mýty, které se témat týkají a autoři je boří. Nejpodstatnějším námětem pro čtenáře, kteří se touží vyvléknout z pout vtíravých myšlenek a zvítězit nad úzkostmi, jsou kapitoly, týkající se uzdravení. Tedy návod, jak myšlenkám předejít, jak je obejít, nevšímat si je či je zahnat. Autoři nabízí několik možností, z nichž samozřejmě zmiňují i recidivu.

  Brouci v hlavě jsou pro každého, kdo se chce zbavit vtíravých myšlenek nebo si jako já na toto téma udělat svůj vlastní úsudek a rozšířit si obzory. Publikace je ohromná, je to pomocník a přitom nabourává tabu, o kterém se běžně nemluví, ač se nás všech dotýká. Věřím, že vám kniha pomůže, tak jako jiné poklady z nakladatelství Portál.

- 15.03.2021


 • Winston, Sally M.; Seif, Martin N.: Brouci v hlavě - autor recenze: Káťa Moravcová

  https://knihazaknihou.cz/brouci-v-hlave/

  Znáte ten pocit, kdy vám v hlavě „vrtá a hlodá“ dotěrná, zneklidňující myšlenka, která vás dokáže spolehlivě „rozložit“? Lidově řečeno: „Nasadili jste si brouka do hlavy.“ Vy nebo vám ho do mysli vklínil někdo jiný, na tom nesejde…, důležité je, že vás ona broučí myšlenka trápí, moří a pomalu – ale spolehlivě – ničí „na těle i duchu“. Nechte si poradit odborníky a otevřete knihu BROUCI V HLAVĚ. Její pomoc a tipy určitě oceníte, protože fungují jako skutečně účinný repelent na opravdové štěnice

  „… Neúčinné strategie

  Podíváme se na běžné, ale neúčinné „copingové strategie“ ujišťování (sebe sama i od druhých), racionální argumentace, modlitby, „zdravého života“ a na další kontraproduktivní techniky, které by vám měly pomoci získat nad myšlenkami kontrolu a zbavit vás nechtěných a vtíravých myšlenek. Tyto populární metody na zvládnutí našeho problému bohužel často podporují zabřednutí do vtíravých myšlenek, paradoxní úsilí a lepivou mysl nedokážou pořádně oslovit. … “

  Summa summarum

  Nakladatelství Portál vydává svůj nový titul Brouci v hlavě v brožované vazbě a s vtipně roztomilou ilustrací na obálce, která se mi mimochodem líbí mnohem více než na originálu

  Text je rozdělen do 10 kapitol:

  Úvod

  Jak se zotavit z nechtěných vtíravých myšlenek

  Druhy vtíravých myšlenek

  Co myšlenky znamenají – mýty a fakta

  Nechtěné vtíravé myšlenky – otázky a odpovědi

  Jak mozek vytváří nechtěné vtíravé myšlenky

  Proč nic nezabírá

  Jak zacházet s myšlenkami, když vás napadnou

  Jak jednou pro vždy překonat nechtěné myšlenky

  Co znamená zotavení

  Kdy vyhledat odbornou pomoc

  Poděkování

  Přílohy: Recept na nechtěné vtíravé myšlenky (co nedělat)

  Knihy se „nebojte“, je napsaná velmi srozumitelně a z textu je poznat, že primárně určena čtenářům, aby jim pomohla ve „svépomoci“ a „domácí terapii“. Nikde v ní nenajdete pasáže, které na první, letmý pohled připomínají text Hippokratových spisů v originále. Kniha je napsaná pro ty, kteří trpí nechtěnými myšlenkami, které je děsí a s kterými se nikomu nemůžou svěřit. Podle mého názoru je potřeba, aby čtenář titulu nebyl zabředlý do ezoteriky. Konkrétně do „Zákonu přitažlivosti“, protože tato kniha v podstatě od základu popírá to, v co ezoterici věří (str. 64 – 79): Mýtus č. 1: Své myšlenky máme pod kontrolou, Mýtus č. 3: Naše myšlenky vypovídají a našem vnitřním já, Mýtus č. 5: Když na něco myslím, pravděpodobně se to stane…). Tudíž pokud by byl onen zmíněný čtenář ezotericky založený, předpokládám, že knihu vzteky nedočte… Jestli tedy „nejedete“ v afirmacích, andělských modlitbách, Zákonu přitažlivosti apod. a potřebujete pomoci s úzkostí, vtíravými myšlenkami a souvisejícími obtížemi, je tato kniha psaná přímo vám „na míru“. Nejenže logicky vysvětlí, proč copingové strategie nepomáhají (fungují pouze chvíli, přinesou úlevu, ale neuzdraví… ), ale zároveň srozumitelně popíše, jak vtíravé myšlenky v lidském mozku vznikají a dá podrobný návod, jak se jich navždy zbavit. Pokud chcete porozumět „broukům“ ve své mysli, dokázat určit jejich druh a z mozku je nadobro vyhnat, knihu vám vřele doporučuji.

  Hodnocení: 100%

  autor recenze: Káťa Moravcová
  https://knihazaknihou.cz/brouci-v-hlave/

  - 11.03.2021


 • Winston, Sally M.; Seif, Martin N.: Brouci v hlavě - autor recenze: zaneta_s_pribehem

  https://www.instagram.com/p/CJrF7CoAPD8/

  Dle knihy Brouci v hlavě trpí nechtěnými vtíravými myšlenkami v určitém životním období až 6 milionů Američanů.

  Pokud se tedy i vám někdy honí hlavou něco, na co si nepřejete myslet, nejste v tom sami! A navíc...

  ,,Nejste tím, co se vám honí hlavou!"

  /

  Brouci v hlavě je kniha, která edukuje, boří mýty, ale hlavně...pomáhá! A to lidem po celém světě!

  /

  Autorská dvojce, dvojce zkušených odborníků - Sally M. Winston a Martin N. Seif, napsala knihu, která stojí na základech kognitivně-behaviorální terapie.

  Ač se z předchozí věty může zdát, že je kniha Brouci v hlavě nějaká velice odborná publikace, kdy po jejím přečtení budete ještě zmatenější než předním...

  Můžu vás ubezpečit, že ,,Brouci" jsou přesný opak.

  /

  Já jsem z knihy nadšená!

  Autoři k vám přistupují velice lidsky a přátelsky. Vše je v knize skvěle vysvětleno, často pomocí trefných přirovnání/metafor. A i když má kniha pouhopouhých 215 stran téma, jímž se zaobíra je v ní skvěle zpracováno!

  Navíc (a což je to nejdůležitější) vám prozradí, jak s otravnými ,,brouky v hlavě" jednou pro vždy zatočit!

  5/5 - nejlépe zpracovaná naučná psychologická kniha, se kterou jsem se kdy setkala

  autor recenze: zaneta_s_pribehem
  https://www.instagram.com/p/CJrF7CoAPD8/

  - 08.03.2021


 • Winston, Sally M.; Seif, Martin N.: Brouci v hlavě - autor recenze: PhDr. Andrea Dally, terapeutka AdiCare.

  Každý z nás se čas od času setká s nějakou bizarní, nechutnou nebo děsivou myšlenkou. Někdy se může stát, že nás tato myšlenka natolik vyděsí nebo znechutí, že jí nelze vyhnat z hlavy, má tendenci se stále vracet a znepříjemňovat nám život.

  Kniha Brouci v hlavě, pocházející z dílny Sally M. Winston a Martina N. Seifa, dvou psychologů ze Spojených států amerických, je kognitivně-behaviorální příručkou pro zvládání těchto nepříjemných a znepokojujících myšlenek. Oba autoři se ve své dlouholeté praxi zaměřují na léčbu úzkostných poruch. Sally M. Winston je také zakladatelkou Institutu pro úzkostné a stresové poruchy v Marylandu a Martin N. Seif založil Americkou asociaci pro úzkost a depresi. Oba autoři se také již desítky let zabývají vzděláváním terapeutů.

  Již v úvodu knihy autoři oceňují čtenáře za jeho rozhodnutí zbavit se úzkostných myšlenek a popisují, jak k tomu tuto knihu nejlépe využít. Upozorňují, že vtíravé myšlenky napadají téměř každého člověka a nedělá to z nás špatné a zlé lidi. Autoři se zde svěřují s vlastními vtíravými myšlenkami, se kterými se potýkali, právě při tvorbě této knihy.

  Text je rozdělen do 10 kapitol. V první kapitole se dozvídáme, co to jsou vtíravé myšlenky. Autoři je prezentují jako vnitřní rozhovor mezi hlasem plným obav a naší snahou o útěchu, která je ale často falešná a v boji proti obavám nepomáhá. Narazíme zde i na zajímavá cvičení, která pomohou lépe porozumět a identifikovat vtíravé myšlenky.

  Následující kapitola předkládá pestrý výčet druhů vtíravých myšlenek, včetně ukázek z terapeutické praxe. Třetí kapitola vyvrací 9 nejčastějších mýtů týkajících se vtíravých myšlenek a našeho myšlení obecně. Následují odpovědi na nejčastěji kladené otázky klientů v praxi.

  Pátá kapitola se velmi přehledně a srozumitelně věnuje tomu, jak a proč náš mozek vytváří nechtěné myšlenky. Popisuje fyziologii stresové reakce, která nás chrání před nebezpečím ve vnějším světě, a jak se náš mozek někdy naučí bát situací, které objektivně ohrožující nejsou.

  Autoři dále představují výčet metod, které v boji proti vtíravým myšlenkám nefungují a vysvětlují, proč nefungují. Na tuto kapitolu navazuje 6 základních kroků pro zvládání nepříjemných myšlenek a další podpůrné tipy.

  Předposlední kapitola vysvětluje, jak probíhá proces zotavení a v poslední kapitole autoři radí, kdy je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

  Samotný text končí na straně 195 a pokračuje poděkováním, receptem na vtíravé myšlenky (co nedělat), použitou literaturou a užitečným seznamem krizových telefonických kontaktů.

  Kniha je čtivá a velmi srozumitelná, vhodná pro nejširší okruh čtenářů.

  Věřím, že může být přínosem i pro odbornou veřejnost, především pro psychology a psychoterapeuty zabývající se úzkostnou problematikou.

  autor recenze: PhDr. Andrea Dally, terapeutka AdiCare.

  - 26.02.2021

  • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

   telefon / e-mail:
   283 028 205
   eshop@portal.cz

   provozní doba:
   8.00 – 16.00 hod.
   (každý všední den)

  • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

   telefon:
   283 028 202

   provozní doba:
   8.00 – 16.00 hod.
   (každý všední den)

  • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

   telefon:
   283 028 203
   knklapkova@portal.cz

   provozní doba:
   9.00 – 18.00 hod.
   (každý všední den)