Kniha měsíce 2018-10Nedostupný otecPsychologie - komiksový úvod

Kniha měsíce 2018-10Nedostupný otecPsychologie - komiksový úvod
BONUSY PRO VÁS
ČASOPISY SLEVY 30 – 70 %
Němcová Dana: Lidé mého života

Němcová Dana: Lidé mého života

Vaše cena s DPH
219 Kč 197 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Podtitul
Lidé mého života
Nakladatel
Portál
ISBN
80-7178-759-0
Počet stran / vazba
176 / Brožovaná
Rok vydání
2003
Kód
14101601
EAN
9788071787594
Obálka v tiskové kvalitě


V rozhovorech zachycených publicistou a výtvarníkem Janem Bártou vzpomíná Dana Němcová na dobu, kterou prošla. Vnímá ji především jako cestu, na které se setkala a stále ještě setkává s různými lidmi. Jen některá setkání však může nazvat skutečně osudovými. Patří mezi ně setkání s Jiřím Němcem, které se proměnilo na dlouhá léta v jejich společnou cestu. Své putování po životní cestě si Dana Němcová vyzkoušela na sto způsobů. Od času dětství, prvních pádů a vzpomínek na válku provede čtenáře ve svém vyprávění přes dobu vysokoškolských studií až k roli manželky, matky, přítelkyně a také disidentky. Nezamlčuje, že její přijímání životních rolí bylo ovlivněno vírou a hledáním, jak sama říká, něčeho tajemného. Velmi skromně, jako by nechtěla ničím narušit křehkost a nedotknutelnost přátelství, se vyjadřuje o setkávání se známými osobnostmi kultury a politiky.

Ukázky z knihy

Dana Němcová-žena, matka, disidentka…(recenze M. Těthalové)
Jak spojit péči o rodinu se studiem, zaměstnáním, kontakty s přáteli? To jsou otázky, které řeší a řešila řada žen. Dana Němcová vyrostla z dívky a studentky v partnerku a matku (dlužno dodat, že děti přišly již během jejího studia). Do jejího života patří řada přátel, s nimiž se podílela na „protistátní“ činnosti. Po pádu komunismu se zapojila i do politického života. O tom, jak zajímavá, ale i náročná byla její životní cesta, se přesvědčíme v knižním rozhovoru Lidé mého života. S Danou Němcovou rozmlouval výtvarník a redaktor Jan Bárta.
Dana Němcová vypráví Janu Bártovi nejen o svých přátelích a rodině, ale zejména o svém hledání „smyslu života“. Potřeba zakotvení vyplynula nejen z pocitů samoty a smutku. Setkání se řádovými sestrami, které pracovaly v nemocnici, se stalo jakousi směrovkou, která vedla další hledání. Svědectví a příklad přátel, kteří prošli jejím životem, ji nakonec přivedly ke křesťanské víře.

Opravdovost, s jakou hledala smysl svého bytí, najdeme i v jejím postoji ke společnosti a zejména k jejím politickým představitelům. Do života Dany Němcové zasáhla nejen německá, ale také sovětská okupace. Srpen roku šedesát osm zastihl Danu Němcovou jako matku velké rodiny. Ani několik malých dětí ale nebylo Daně a Jiřímu Němcovým překážkou ve společném opuštění republiky. Do Čech se po několika měsících vrátili, protože chtěli dokončit započatou práci.

Sedmdesátá léta, která přinesla „normalizaci“, sice neprovázely takové represe, jaké se odehrály v letech padesátých, ale přesto nebyla veselým časem. Dana Němcová se musela rozloučit s prací psycholožky a nastoupila svou „kariéru“ uklízečky a domovnice. Neztratila však odvahu a vydala se proti proudu. Charta 77-projev nesouhlasu s režimem nastoleným po „bratrské pomoci“-vyvolala okamžitou reakci režimu. Dana Němcová byla jednou z prvních signatářek a s tajnou policií si užila své. Přesto ani v tak těžké době neztratila optimismus a smysl pro humor, který pomáhal zvládat těžké chvíle.

Nepřekvapí, že Dana Němcová, která se zúčastňovala růžných demonstrací a protestních akcí, nechyběla ani na studentské demonstraci na Albertově. Listopad osmdesát devět považuje za nejkrásnější dobu svého života. Svržení komunistického režimu jí otevřelo cestu do politiky. Nestala se však „salónní“ političkou, ale pustila se do pomoci potřebným-lidem s postižením a uprchlíkům.

Život Dany Němcové rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Represe režimu a nemoc nebyly jedinými starostmi, které ji trápily. I osobní život zasáhly velké nesnáze-rozchod s manželem a ztráta jednoho syna. Dana Němcová vypovídá o všech peripetiích svého života jako poctivá křesťanka, nezapomíná ani na to, co se nepovedlo, a tak výsledný dojem z rozhovoru rozhodně nepřipomíná „limonádu“. Právě toho jsem se zpočátku obávala; přece jen rozhovor se „zasloužilou“ matkou, aktivistkou, političkou….by mohl dopadnout právě tak. Dana Němcová však nezastírá, že musela čelit mnohým obtížím. Právě poctivost a přiznání vlastních chyb spolu s vědomím úcty k tomu, co nás přesahuje, odlišuje tuto knižní rozmluvu od rozhovorů plných „senzací“. Řekla bych, že kniha může být inspirací zvláště pro ženy, které se snaží skloubit všechna svá poslání.

Mgr. Marie Těthalová