Příběhy z ústavní péče

Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi

Tištěná kniha (2023)

0 % 11 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2023)

Počet stran
128
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2023
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14504201
EAN
9788026220497
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2049-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Toto je kniha o dětech žijících v ústavní péči – o dobré práci s nimi i o špatné práci s nimi, o jejich příbězích, o rozhodnutích dospělých i o možných lepších volbách. Čtenář zde nalezne anonymizované, ale reálné příběhy dětí, základní teoretické (odborné) minimum i přímé citace samotných dětských hrdinů. Takové, které mohou inspirovat, anebo třeba někomu pomohou otevřít oči a uvědomit si, že i ten „zlý rozmazlený spratek“ má pro své špatné chování důvody. Že to může být výkřik nesouhlasu, odporu a zhnusení některými lidmi, s nimiž se dítě setkalo. Stejně tak kniha vyjadřuje hluboký obdiv a poděkování některým lidem, kteří v této sféře pracují.
Kniha je upřímná a surová – pojmenovává věci a situace reálnými slovy s reálnými pocity, nehledá ani líbivé fráze, ani korektně přijatelné opisy. A přestože je název knihy vulgární (a čtenář po přečtení několika stránek brzy pochopí proč), není kniha nijak podbízivě senzační, ale naopak pevně zakotvená v terénní praxi i odborném psychologickém, psychoterapeutickém a pedagogickém zázemí.
Tomáš Morávek DiS. je původně vystudovaný herec a moderátor, dnes vychovatel v několika zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc, krizový intervent na dětské krizové lince a ředitel neziskové organizace (Ne)ohrožené děti. Před lety se poprvé setkal s ohroženými dětmi a tato zkušenost ho ovlivnila natolik, že opustil divadelní prkna a vrátil se opět ke studiu. Pro tuto práci vystudoval nejen vychovatelství, ale také podstoupil řadu dalších výcviků – výcviky v krizové intervenci (telefonické i chatové), základy psychopatologie, sebevraždy a sebepoškozování dětí a mladistvých, akutní stavy dětí a první pomoc, sociálně rizikové chování v dětském věku aj. Má více než devět let praxe v ústavních zařízeních pro děti, praxi z nízkoprahového zařízení v sociálně vyloučené lokalitě i praxi s dětmi s poruchami autistického spektra. Rovněž je to certifikovaný instruktor bojového umění se zaměřením na boj a sebeobranu beze zbraně ve všech vzdálenostech, včetně boje na zemi, se zbraní (tyč, nůž, pistole, improvizované zbraně) a v boji proti více útočníkům. Jeho motto zní: „Je normální, že silnější chrání slabšího.“ Hrdě o sobě říká, že umí uvařit výbornou kuřecí čínu a mikrovlnnou rýži.

O autorovi

Morávek, Tomáš

Recenze (11)

  • Autor recenze TEREZA MYSLIVCOVÁ Datum 14. 7. 2023


    Morávek, Tomáš: Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi - autor recenze: TEREZA MYSLIVCOVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/04/nebud-pca-aneb-jak-nepracovat-s-detmi/

    Vulgarismus v názvu knihy okamžitě zasekne háček do naší pozornosti a přiláká zvědavého čtenáře očima brouzdajícího po pultech knižních obchodů. Navíc ve spojitosti s tématem ústavní péče dětí v České republice budí dojem, že se bude jednat o knihu přeplněnou emocemi a poutavými příběhy na hraně uvěřitelnosti. A přesně taková kniha je! Kniha mne plně vtáhla hned po první stránce a do večera jsem ji měla úspěšně zhltnutou.

    Autor Tomáš Morávek, původně vystudovaný herec a moderátor, je v současnosti vychovatel s devítiletou praxí v několika zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc a krizový intervent na dětské krizové lince. V současnosti je také ředitelem organizace (Ne)ohrožené děti.

    Na rubu knihy se píše „Kniha je upřímná a surová“. Myslím si, že to nejlépe vystihuje to, co může čtenář od knihy očekávat. Je to nahlédnutí do světa člověka, který se rozhodl pečovat o děti, jejichž příběhy jsou těžko uvěřitelné. Často mě u knihy napadalo, že situace, které musely některé děti z ústavní péče zažívat nebo dokonce denně žít, by dospělí v mnoha případech jen stěží přežili. Pokud doufáte, že v knize naleznete šťastné konce, budete zklamaní. Některé příběhy vám možná budou připadat až na hraně samotné fantazie. Je tohle ještě vůbec realita? Je tohle vůbec možné? Bohužel, i já jsem měla možnost v minulosti krátký čas pracovat ve ZDVOPu (zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc), a proto z vlastní zkušenosti vím, že příběhy jsou více než pravdivé a opravdu tolik děsivé. Jsou to příběhy plné bolesti, příběhy, které ve vás vzbudí nejednou obrovskou vlnu zlosti, hnusu a pocitů nespravedlnosti, ale i upřímného dojetí, jehož síla vámi proběhne až ke kořínkům vlasů. Jsou to příběhy o obrovské vnitřní síle dětí, o jejich způsobu, jak se s tím vším vyrovnat, jak přežít a jak žít dál.

    Autor nepředkádá pouze příběhy mnoha dětí, se kterými měl možnost pracovat, ale seznamuje čtenáře také s fungováním ústavní péče a zabývá se v knize jakýmsi „odborným minimem“ souvisejícím s touto prací, například co je to ZDVOP, charakteristika syndromu CAN atd. Což je její nespornou výhodou a užitečnou přidanou hodnotou.

    A zde si neodpustím malou výtku směrem k autorovi, že by kniha mohla být klidně mnohem delší. A to i s plným vědomím toho, že smyslem knihy nebylo ukojit čtenářovu senzacechtivost, ale upozornit na zcela nevyhovující situaci v oblasti ústavní péče. Jak sám autor v knize zmiňuje, největším problémem je podfinancování pracovních pozic jedinců pečujících o děti 24/7. To v praxi často vede k tomu, že mladí lidé tuto práci dělat prostě nechtějí. Problémem není jen stránka finanční nedostatečnosti, ale také obrovské časové a emocionální zátěže, která je na pracovníky kladena. Je pochopitelné, že mladý člověk toužící po partnerském životě a založení vlastní rodiny nemá přílišně velikou motivaci odjíždět z domu třeba na celý týden pečovat o „cizí“ děti. A tak jsou v ústavní péči často pracovníci spíše ve věku 50+, což s sebou přináší jistá specifika, jako je například jiná fyzická kondice než u mladého pracovníka, z ní tedy vyplývající jiná skladba denních aktivit (zkrátka pečující osoba ve věku 65 let nejspíš nebude s dětmi celý den běhat po parku a učit je jezdit na kole). Nelze opomenout, že často právě tento druh práce láká spíše ženy než muže, což je v praxi obrovská škoda. Když autor popisuje, jak bere kluky z ústavů na “pánskou jízdu”, běží mi hlavou, že to je přesně to, co spoustu “zlobivých kluků” v ústavech nenajde-blízký kontakt s chlapem, který jim může být vzorem.

    Myslím si, že je důležité, aby byla veřejnost více informována o tom, že se za dětským zlobením, odmlouváním, vulgaritou a odmítáním často skrývá zraněné dítě, k němuž byl osud nelítostivý a které se jen brání dalšímu odmítnutí ze strany dospělých a dalším bolestivým ranám na jeho dětské duši.

    Dle mého názoru se jedná o knihu, kterou bych doporučila všem. Myslím si, že je důležité, aby se ve společnosti o tomto tématu mluvilo, aby byla větší (nejen finanční) podpora pracovníků, aby se více dbalo na jejich vzdělávání i o prevenci jejich vyhoření a aby i nadále dokázali zůstávat silnými a empatickými osobnostmi, které léči dětskou duši.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Jana Dořičáková Datum 13. 7. 2023


    Morávek, Tomáš: Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi - autor recenze: Jana Dořičáková
    http://www.topcteni.cz/tomas-moravek-nebud-pca/

    Děti jsou naše budoucnost. To, jací z nich vyrostou lidé, ovlivňuje rodina a okolí. Je pro mě nepředstavitelné, že někdo může ubližovat fyzicky nebo psychicky dítěti. Nejhorší je, že dospělí, kteří to dělají, věří tomu, že to dělají oprávněně.

    Děkuji autorovi za tuto knihu. Doporučuji ji všem, aby si uvědomili na konkrétních případech z ústavní péče, že tohle se dětem nedělá. Nadpis mi přišel na první pohled divný, ale už během čtení prvního příběhu jsem s ním souzněla a spolu s autorem opakovala, lidé se opravdu někdy chovají jako p*ča.

    Autor na příbězích z reálného života ukazuje, jak se může ubližovat dětem i v zařízeních, které je mají chránit a pomáhat jim. Většinou je za tím syndrom vyhoření. Vychovatelky, neboli tety, jsou málo placené, tím pádem o tuto profesi není zájem a je nedostatek lidí na tyto pracovní pozice.

    Autor je vychovatel s devítiletou praxí. Upřímně a živě vypráví o případech dětí, s kterými se setkal v práci, a ukazuje na chyby, které jim pobyt v ústavní péči ztížily a znepříjemnili. Díky těmto příběhům si lidé mohou uvědomit, jak moc jednoduše se dá ovlivnit chování dítěte jednou větou.

    Je kritický, ale umí také pochválit. Jeho nadhled a zvládnutí situace jsem místy obdivovala. Bylo to pro mě poučné z hlediska psychologického, tak praktického. Nevím, jak bych pomohla desetiletému chlapci, který vlivem autonehody přišel o své rodiče, nesnáší se, protože on jediný přežil.

    Kniha se výborně četla. Děkuji za tuto tvorbu, která upozorňuje na práci s dětmi, na její náročnost, na chyby a následné ponaučení z nich.

    Těchto zařízení je moc, tzn. že je hodně dětí, které potřebují pomoci. Je úžasné, že existují lidé jako Tomáš Morávek. Věnuje celý svůj čas této práci, která je naplňující a smysluplná, ale také emočně nepředstavitelně náročná. Ty děti jednou všechny odejdou a zkuste se k nim citově hlouběji nevázat. To nejde. Neskutečné díky a obdiv lidem jako je Tomáš Morávek.

    Hodnocení: 100%

    autor recenze: Jana Dořičáková
    http://www.topcteni.cz/tomas-moravek-nebud-pca/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 18. 5. 2023

    Knihu jsem přečetl za jeden den. P. Morávek to napsal tak, jak to má být. Dle mého názoru spojil svou dlouholetou praxi a odbornou stránku k danému tématu. Já to vnímám jako populárně-naučnou literaturu. Některé příběhy ("Kája") jsou emočně silné, dechberoucí a zároveň nutí k hlubokému zamyšlení. Zamyšlení pro celou společnost a sociální systém. Mě teď napadá otázka: Co vlastně po těch dětech chceme? Martin
    Přečíst celou recenzi Zavřít