Irvin D. Yalom (1931) je významný americký psychiatr a psychoterapeut, působí jako emeritní profesor psychiatrie na Stanfordově univerzitě. Jeho velkým tématem je existenciální přístup. Proč vlastně žijeme? Co je smyslem našeho bytí? Na to Yalom odpovídá v řadě svých knih. Jeho prozaická prvotina Každý den o trochu blíž vznikla tak, že vyzval svou klientku, aby o terapii psala knihu, sám psal souběžně vlastní pohled na průběh léčení a pak texty spojil a vydal jako jednu knihu.
Irvin D. Yalom píše jak beletristické, tak odborné knihy. K těm odborným patří Teorie a praxe skupinové psychoterapie či Existenciální psychoterapie. Řada jeho beletristických knih je inspirována případy z jeho praxe, jako je tomu u titulů Láska a její kat a Hovory k sobě. Napsal také Chválu psychoterapie, v níž osvětluje význam terapeutické práce. Čtenáři se také seznámili s jeho paměťmi nazvanými Stávám se sám sebou. Neúnavnou průvodkyní a editorkou a v první řadě milovanou ženou, s níž prožil desítky let, byla Marilyn Yalom, která v roce 2019 podlehla těžkému onemocnění. Poté, co Marilyn onemocněla, začali spolu psát knihu O smrti a životě, kterou pak Irvin dopsal sám. V současné době pracuje na nové knize.
Za svou práci získal následující ocenění: Strecker Award (1974), The Oskar Pfister Award (2001) a Mezinárodní cenu Sigmunda Freuda za psychoterapii (2009). Žije v Palo Altu obklopen laskavou péčí svých dětí a vnuků.
Více na osobních stránkách autora.
Co to na ní bylo? Když píšu tyto paměti a znovu se seznamuji se svým mladším já a uvědomuji si, v jakém jsem žil zmatku a jak jsem celý život fňukal, že nemám žádného mentora, najednou mi to dochází: já toho mentora měl! Byla to Marilyn. Moje nevědomí pochopilo, že právě ona se jedinečně hodí k tomu, aby mě zcivilizovala a pozvedla. (Stávám se sám sebou, 2018)
Otevřený dopis nové generaci psychoterapeutů a...
349 Kč
Sleva 15 %
296 Kč
Román o romantické posedlosti, osudu a lidské vůli
399 Kč
Sleva 15 %
339 Kč
Deset povídek, které odhalují touhy a motivace...
389 Kč
Sleva 15 %
330 Kč