Carl Gustav Jung (1875–1961) byl švýcarský psychiatr, psychoterapeut, všestranně originální myslitel a zakladatel analytické psychologie. Zabýval se lidskou psychikou v širokých souvislostech mytologie, filozofie, religionistiky a umění.
Zpočátku byl Freudem považován za „korunního prince“ psychoanalýzy, ovšem postupně přestal nevědomí považovat za pouhé odkladiště vytěsněných impulzů sexuálního rázu a dopracoval se k pojmu kolektivního nevědomí, které podle Junga sdílíme s jinými lidmi a vůbec vším živým. Kolektivní nevědomí se projevuje např. v mýtech či starých systémech vědění jako zdroj základních konstant zkušenosti. Jungovy teorie dnes nacházejí velký ohlas mezi lidmi, kteří se potřebují vypořádat s vlastní spiritualitou, a řada jeho statí dosud zůstává vysoce aktuální. Do hlavního proudu psychologie Jung přispěl hlavně svou teorií typů, ze které vzešla populární typologie MBTI, a dnes není snad nikdo, kdo by neuznával jeho dělení lidí na extraverty a introverty.
V češtině opakovaně vychází Jungův několikasvazkový Výbor z díla a postupně u nás byla publikována převážná část jeho díla. Speciální místo mezi jeho knihami v češtině zaujímají Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga (2015) a také monumentální Červená kniha (2010, čtenářská edice 2013),
„Poznání vlastní temnoty je tou nejlepší metodou, jak se vypořádat s temnotou jiných lidí.“