O smrti a životě

Tištěná kniha (2022)

0 % 2 recenze

279 Kč

399 Kč −30 %, ušetříte 120 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Překladatel
Bartošková, Linda
Počet stran
216
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14404701
EAN
9788026218838
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1883-8
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Jak pochopit a přijmout stáří
Světoznámý psychiatr a autor Irvin Yalom věnoval svou kariéru práci s lidmi, kteří se potýkají s úzkostí a zármutkem. Sám ovšem úzkosti a zármutku začal čelit až ve chvíli, kdy jeho milovaná žena Marilyn onemocněla rakovinou. V této knize se potkávají cesty obou z nich. Marilyn odešla v pokoji, Irvin se učí žít bez ní.
V prvních měsících po diagnóze společně psali o tom, jaké to je, čelit vlastní smrtelnosti a zvládat to, že ztratí někoho, koho milujeme. Jejich společný život byl skutečně požehnaný, obklopený milující rodinou a nádhernou přírodou Palo Alta, naplněný společnou láskou, ale stejně jako my museli čelit nevyhnutelnému v podobě smrti. Společně psali o intimitě, lásce a zármutku.
Když Marilyn odešla, Irvin i jejich děti společně oslavili její život a v závěrečné části knihy Irvin velmi upřímně píše o věcech, které přišly s čerstvým vdovstvím. O touze po intimitě, která se s Marilyiným odchodem vytratila, o tom, jaké to je být po tak dlouhých společných letech sám, o vděčnosti za to, co spolu se svou milovanou ženou prožil. O tom, že smysl života není v našich úspěších, v naplnění někdy nereálných představ, ale v hlubokých vztazích, které společně pěstujeme.

O autorech

Irvin D. Yalom Irvin D. Yalom (1931) je významný americký psychiatr a psychoterapeut, působí jako emeritní profesor psychiatrie na Stanfordově univerzitě. Jeho velkým tématem je existenciální přístup. Proč vlastně žijeme? Co je smyslem našeho bytí? Na to Yalom odpovídá v řadě svých knih. Jeho prozaická prvotina Každý den o trochu blíž vznikla tak, že vyzval svou klientku, aby o terapii psala knihu, sám psal souběžně vlastní pohled na průběh léčení a pak texty spojil a vydal jako jednu knihu.

Všechny knihy autora

Yalom, Marilyn

Yalom, Marilyn

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Autor recenze Lesia Shuranova Datum 8. 1. 2024


    Pohled do nitra života a smrti - autor recenze: Lesia Shuranova
    https://www.databazeknih.cz

    Kniha „O smrti a životě“ představuje intelektuálně hluboký pohled na lidskou existenci, předložený prostřednictvím osobního příběhu renomovaného psychiatra Irvina Yaloma a jeho manželky Marylin. Zatímco Yalom věnoval svou kariéru studiu úzkosti a zármutku u pacientů, nyní se sám ocitá v prostředí těchto významných životních situací, kdy jeho manželka bojuje s rakovinou.

    Tato kniha se vyznačuje hlubokou introspekcí a analytickým pohledem na otázky života a smrti. Autoři odkrývají nitro svých emocí a myšlenek v situacích, které jsou pro ně oba nejen osobní, ale i profesně významné. Jejich společný život, ozvláštňovaný láskou a podporou, se stává pozadím pro zápas s nevyhnutelností smrti.

    Irvin Yalom po Marylinině odchodu detailně popisuje fázi vdovství a výzvy, které s sebou přináší. Jeho zkušenost přináší pohled na touhu po intimitě, která po odchodu partnerky zeslábla, a na proces adaptace k nové realitě.

    Tímto se kniha stává významným přínosem pro všechny, kdo se zajímají o hlubší pochopení lidského psychického vývoje v situacích extrémního stresu a smutku. Doporučuji tuto knihu jako cenný zdroj poznání a inspirace pro všechny, kdo si kladejí otázky o významu života, smrti a lidského spojení.

    autor recenze: Lesia Shuranova
    https://www.databazeknih.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze KRISTÝNA MAULENOVÁ Datum 6. 6. 2022


    Yalomovi, Irvin D. a Marilyn: O smrti a životě - autor recenze: KRISTÝNA MAULENOVÁ
    http://casopisagora.cz/2022/05/o-smrti-a-zivote/

    Jak napsat recenzi na knihu jednoho z nejvlivnějších psychoterapeutů současnosti a jeho ženy, se kterou prožil více než 70 let šťastného a plnohodnotného života? Knihu která je dojemně krásná a palčivě smutná zároveň.

    Irvina Yaloma, amerického psychoterapeuta, psychiatra a autora odborných i beletristických publikací čtenáři se zálibou v psychologii pravděpodobně netřeba představovat. Marilyn Yalom, manželka Irvina, profesorka francouzštiny a rovněž autorka, byla až dosud pro čtenáře Irvových knih „paní Columbovou“. Přitom bez podpory Marilyn by Irvin možná vedle své psychiatrické praxe nikdy nezačal psát knihy. A bez jejího naléhání by jistě nevznikla ani tato kniha, O smrti a životě.

    Kniha je psána formou deníku. V prvních 21 kapitolách se střídají záznamy Marilyn a Irvina, každá na 2 až 15 stránkách. Společně s oběma – a především Irvinem – jsem v prvních kapitolách doufala, že se Marilyn přece jen vyléčí z rakoviny, se kterou se léčila více než půl roku, bohužel za cenu velkého fyzického strádání. Když i léčba přestala fungovat, Marilyn se rozhodla léčbu ukončit a po necelých dvou měsících nato skončit i svůj život pomocí eutanázie za asistence hospicového týmu. Posledních 14 kapitol knihy pak napsal Irvin sám. Vyrovnává se v nich se smrtí Marilyn, popisuje bezprostřední okamžiky i týdny po její smrti. Knihu zakončuje dopisem pro Marilyn 125 dní po její smrti. Osobní a otevřené sdílení interních pocitů Irvina se prolíná s odbornými znalostmi a zkušenostmi z práce a výzkumů s umírajícími lidmi či truchlícími blízkými. Nepopsatelně si vážím Irvina za otevřenost při sdílení svých reakcí v prvních dnech a týdnech po smrti Marilyn: obsedantní myšlenky, které nedovedl zastavit ani ovládnout: „o masakru na náměstí Nebeského klidu, ženských ňadrech a o pohlavním styku. Všechny tyto obsese už vymizely, ale nikdy nezapomenu na tu bezmoc, když jsem se je snažil zastavit“ (s. 202).

    Oba, Marilyn i Irvin, žili podle svých slov naplněný šťastný život. I z odborné zkušenosti a výzkumů Irvina truchlí lidé, co prožili šťastný život ve spokojeném vztahu, kratší dobu. Marilyn až do posledního okamžiku žila doma a měla tak možnost se na sklonku svého života rozloučit se všemi pro ni důležitými lidmi. Zemřela obklopena manželem a 4 dětmi. Ještě během života se neloučila jen s lidmi, ale i s důležitými předměty, z nichž mnoho rozdala. To, jakým způsobem svou smrt přijala a jak dožila pro mě bylo hluboce inspirativní. Odborník ve mně by řekl, že Marilyn čtenáři ukázala modelový příklad dobrého umírání.

    Díky této knize a zejména Irvinovi jsem lépe porozuměla mým prarodičům. Oba jsou téměř stejně staří jako autor, ale ani jeden z nich nemluví o emocích jako – zcela pochopitelně – psychoterapeut a psychiatr v jednom. Díky knize si lépe uvědomuji, že za různými pro mě nepochopitelnými projevy se může skrývat strach ze smrti, smutek nad smrtí mnoha blízkých i zvláštní pocit, když ze skupiny lidí, s nimiž jsme vyrůstali/studovali/pracovali… a sdíleli zážitky a pak vzpomínky už žijeme pouze my.

    Ačkoliv se kniha čte snadno a rychle, musela jsem si ji dávkovat po částech. Ať už jsem chtěla nebo ne, Irvův osobní styl sdílení smutku, strachu, a dalších emocí a prožitků přispěl k tomu, že jsem silné emoce cítila také já. Truchlila jsem nad Marilynou smrtí, smutnila s Irvinem a cítila strach z blížící smrti mých blízkých i nevyhnutelnost smrti mé vlastní. I nyní, když píšu tuto recenzi, cítím smutek.

    Nemohla jsem se ubránit dojetí a vděčnosti, když Marilyn popisovala podporu rodiny, přátel, i dopisů a vzkazů od mnoha lidí, které inspirovala a kterým ovlivnila život – i já jsem se cítila součástí tohoto „procesí“. I mě se tato kniha hluboce dotkla a Marilyn a Irvin ovlivnili můj život.

    Tuto knihu a moudrost v ní obsaženou doporučuji všem. Jsem si jista, že v ní každý nalezne něco pro sebe smysluplného a užitečného.

    autor recenze: KRISTÝNA MAULENOVÁ
    http://casopisagora.cz/2022/05/o-smrti-a-zivote/
    Přečíst celou recenzi Zavřít