Pět příběhů z terapeutické praxe

Padesát minut

Zlevněno (2016)

0 % 2 recenze

126 Kč

149 Kč −15 %, ušetříte 23 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Zlevněno (2016)

Překladatel
Hartlová, Helena
Počet stran
288
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Zlevněno
Kód
14403401
EAN
9788026210191
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1019-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Původní cena: 399 Kč, celková sleva: 63 %
Autor knižní předlohy k filmu Rebel bez příčiny a zkušený psychoterapeut a psychoanalytik Robert Lindner napsal pět napínavých příběhů z vlastní terapeutické praxe. Poutavě v nich líčí proces terapie, která staví na psychoanalýze, ale která si v mezních situacích žádá nekonvenční, tvůrčí přístup. Význam intuice v práci zkušeného terapeuta se ukazuje jako stěžejní při pronikání do klientovy psychiky, jeho minulosti i při hledání cesty k řešení současných potíží. Ve všech příbězích vystupuje terapeut především jako ten, kdo hledá cestu ke klientovi, vždy se snaží porozumět a najít tu nejlepší alternativu pomoci. Je upřímný i ve svých tápáních a selháních a to ho, a psychoterapii jako takovou, zpřístupňuje a zlidšťuje. V jednotlivých příbězích se střídá líčení terapie, odborné poznámky k ní, ale i živé líčení událostí z minulosti klientů. Robert Mitchell Lindner byl americký spisovatel, psycholog a psychoterapeut. Působil především jako vězeňský psycholog.

O autorovi

Lindner, Robert M.

Recenze (2)

  • Datum 21. 6. 2016

    Lindner, Robert M.: Padesát minut - recenzent Alžběta Krejčová

    V knize „Padesát minut“ autor prezentuje pět velmi terapeuticky zajímavých příběhů z vlastní praxe. Případy vás úplně vtáhnou do děje a pohltí, čtou se jak napínavé detektivní případy. Potkáme zde psychopatického vraha či bulimičku s extrémní formou záchvatů přejídání.

    Forma kombinuje přepis rozhovorů analytika s pacienty, s ucelenými průhledy do jejich rodinné historie. Linder je zjevně fascinován příběhy svých pacientů, stejně jako jimi bude v jeho podání fascinován i čtenář, zvláště student psychologie. Nejlépe je to vidět v posledním případu, kde se terapeut sám na chvíli ztratí v neuvěřitelně rozsáhlém světě svého pacienta, který věří, že je vládcem jiné galaxie.

    Publikace může sloužit i jako exkurze do historie psychoanalýzy; dává barvitý obraz jak vypadala minimálně u jednoho svérázného psychoanalytika v padesátých letech. Je to i zajímavý pohled do Ameriky té doby; kupříkladu v druhém příběhu, „Král svolává své vojsko“, který začíná na schůzi komunistické strany a řeší se tam problémy segregace.

    Kromě velmi zajímavých případů zde (nejen) student psychologie objeví i terapeutické střípky a tipy. Například „Zjistil jsem, že kdykoli pacient označí nějaký sen za bezcenný, …, zpravidla to znamená, že jde o sen tu chvíli mimořádně důležitý…“. Do detailů popisuje klíčové momenty každé z uvedených terapií, včetně svého myšlenkového procesu a pochybností. V posledním příběhu, „Pohovka na raketový pohon“, zase popisuje obtížnost terapeutova „uvěznění“ mezi čtyřmi stěnami své pracovny a jiná rizika, které toto povolání může přinášet činorodé mysli a tělu. Nebo jak může to, co nás fascinuje na příběhu pacienta, nasedat na naše osobní či slabá místa.

    Nejvíc jsem na knize ocenila – a doporučila bych ji kvůli – podrobnému a autentickému pohledu do psychoanalytické psychoterapie. Terapie je zde dlouhotrvající, intenzívní, na pohovce, čtyřikrát týdně a změny se dějí po roce či dvou. Linder sice u většiny případů vystupuje z pevného rámce psychoanalýzy a používá neortodoxní postupy, ale přesto čtenář zahlédne zajímavý nástin tradičních postupů.

    Alžběta Krejčová
    casopisagora.cz/2016/06/padesat-minut/

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 18. 5. 2016

    Lindner, Robert M.: Padesát minut - recenzent Bombeska

    Americký spisovatel, psycholog, vězeňský psychiatr a psychoanalytik praktikující hypnózu Robert M. Lindner se zabýval lidskou psychikou v padesátých letech minulého století (kniha Padesát minut – Pět příběhů z terapeutické praxe vyšla v roce 1954), přesto je autor svými metodami práce s psychiatrickými pacienty obdivuhodně moderní.

    50 minut, tak je dlouhé sezení pacienta s psychiatrem. Autor nás provádí pěti příběhy ze své terapeutické praxe. Psychopatický vrah mladé dívky, krutý, s nedostatkem soucitu, sexuálně zvrácený. Důvod – stálý pobyt v dětských domovech, nedostatek lásky a incestní zaujetí matkou. Impotentní komunista, kterého disciplína, vyžadovaná stranou, bezvýhradnost víry, fakt, že strana má vždycky pravdu a požaduje absolutní, přísnou a nekompromisní oddanost, přivede svou naléhavostí k neuróze, která vyústí až k impotenci. Bulimička s nekontrolovatelnými záchvaty žravosti, jejichž prapůvod spočívá ve vztahu k otci, který opustil rodinu – despotovi a násilníkovi a k matce, invalidní, lítostivé a věčně naříkající ubožačce. Pacientka vlastně svými záchvaty stále hledá svého otce, se kterým chce podvědomě otěhotnět. Fašista, psychopat, pro Lindnera těžký oříšek. Základem jeho negativního postoje ke společnosti je nenávist k vlastní nefunkční rodině, chuť se za každou cenu prosadit a hlavně patologická a surová chuť ovládat jiné. Poslední případ zajímavé pětice pacientů je příběh, ve kterém se pohovka stává strojem na raketový pohon. Pacient v dětství utíká ke svým fantaziím, které pramení z osamocení (smrt otce, nezájem matky). Když se začne léčit u psychiatra už jako známý vědec, pohybuje se ve vzdálených galaxiích a žije vlastně dva paralelní životy. Jeden pozemský a druhý, odehrávající se ve vesmíru a podobající se science fiction.

    Autor popisuje příběhy svých pacientů bez okázalých slov, věcně, střízlivě, ale poutavě, zábavně a vtipně. Možná svou formou kniha není literární klenot, ale o to v první řadě psychiatrovi Lindnerovi určitě nešlo. Středem zájmu jsou jeho pacienti. Je dobrou zprávou pro všechny čtenáře, že psychiatrická onemocnění se dají léčit, pokud je pacient svým psychterapeutem správně odborně a se zaujetím veden. Někdy je to na dřeň, terapeut se nedokáže úplně od svých případů, zvláště těch lidsky složitých, úplně odstřihnout. Musí překonat přirozený odpor k zvlášť opovrženíhodným psychopatům. Je to práce o stálém porozumění, vhledu i nadhledu.

    Kniha 50 minut – Pět příběhů z terapeutické praxe vyšla před 60 lety. Je dobré si občas takové čtení dopřát, protože i dnes potřebujeme porozumět sami sobě a svým občasným duševním běsům. Možná je taková potřeba ještě aktuálnější než před 60 lety. Robert M. Lindner nás provází klikatými cestami lidské psychiky zkušenou rukou optimistického a zaujatého pozorovatele a léčitele.

    Ve zkratce: Pěkná obálka, skvělý výběr, ale žádné informace o životě, psaní, studiu a aktivitách samotného Lindnera: 94%

    Bombeska
    www.kukatko.cz/recenze-50-minut-s-impotentnim-komunistou-i-tulakem-po-hvezdach/

    Přečíst celou recenzi Zavřít