Rubin, Gretchen: Pořádek v pokoji, pokoj v duši - autor recenze: Káťa Moravcováhttps://knihazaknihou.cz/poradek-v-pokoji-pokoj-v-dusi/Většina z nás se již setkala s názorem, že zevnějšek jedince, vystupování i domov spolehlivě odráží stav naší mysli a duševní rozpoložení. A naopak: náš vzhled, chování a prostředí, ve kterém trávíme čas, ovlivňuje naši psychiku. Pojďme se podívat, jak tuto myšlenku uchopila a rozpracovala Gretchen Rubin ve své nové knize s názvem POŘÁDEK V POKOJI, POKOJ V DUŠI z nakladatelství Portál.
Pořádek v pokoji, pokoj v duši není kniha o tom, jak si uklidit doma nebo v kanceláři, ale o tom, že radost ze života lze podpořit a násobit tím, že světu, ve kterém existujeme dáme pravidla, vneseme harmonii do chaosu a tím vytvoříme pořádek, který nám přinese pocit vnitřního klidu a spokojenosti.
Najděte všemu přesné místo
I když intuice nám to říká jinak, je snazší – a také zábavnější -dávat věci na přesné místo, a ne kamkoli. Život plyne hladčeji, když přesně víte, kde se nacházejí určité důležité předměty.
Věci, které nás obklopují, jsou naším prodloužením, utváříme si své okolí jako šnekovi roste ulita.
Summa summarum
Kniha má roztomilý „pidi“ formát ??, není obsáhlá a tím, že je napsaná „šmrncově“ a odlehčeně, jsem přesvědčená, že vám její přečtení zabere jen málo času, stejně jako mě. Jakmile knihu otevřete, zaujme vás, že písmena mají fialovou barvu a jsou v ní i ilustrace. Podle mě to dělá výtisk čtenářsky atraktivnější – „roztomilejší“ ?? .
V současnosti vychází větší počet publikací, které se věnují stejnému tématu: pozitivnímu vlivu harmonického prostředí na lidskou psychiku. Kniha americké autorky Gretchen Rubin nám stejně, jako obdobné tituly, vysvětlí teorii přenosu energie z „vnějšku“ na člověka, ale má víc bonusů než jiné, pojďme se na ni podívat…
Kniha je členěna do 5 kapitol a v úvodu nám vysvětlí: „Proč se obtěžovat s vnějším pořádkem?“. Zde autorka vtipně rozebírá, proč je dobré nežít v neustálém chaosu a stresu z hledání a poponášení věcí.
Pořádek v pokoji a mír v duši svým čtenářům představuje pět stádií nastolení vnějšího pořádku: Nejprve se rozhodujeme, jaké věci si ponechat a co s nimi udělat. Jakmile si toto ujasníme, rozhodneme se, jak opomíjené oblasti naší domácnosti zorganizujeme a utřídíme. V dalším kroku přemýšlíme o sobě i o ostatních tak, abychom sebe sami i ostatní poznali a výsledný vhled bereme při úklidu a organizaci do úvahy. Posledním krokem, který kniha navrhuje, je dodat svému nejbližšímu okolí krásu :). Každý z těchto kroků autorka doplňuje o konkrétní nápady a rady. V závěru publikace najdeme inspiraci k „Navození pokoje v duši„ a Gretchen se s námi podělí i o 10 tipů pro vytvoření pořádku v pokoji. (Obr.:Ukázka z knihy, zdroj: Portál)
Na knize mě příjemně překvapilo, jaký důraz autorka klade na sebepoznání, které má předcházet tomu, než se budeme snažit o nějaké zásadní změny ve své domácnosti. To proto, aby nám zamýšlená „zlepšení“ skutečně život ulehčila a ne naopak… Proto si na str. 122 můžeme zjistit, jaký „osobnostní“ typ (podle autorčina dělení) jsme: „Dodržovač, zpochybňovač, rebel nebo vyhovovač“?
I když je publikace určena „seberozvoji“, není psaná suchopárně, je čtivá a pobaví. Najedete v ní citáty, rady, tipy a triky, které čtenáře inspirují k vytvoření vlastního způsobu, jak si do života pozvat harmonii. Mě kniha zaujala a líbila se mi.
Moje hodnocení: 98%