Příběh vážky

Tištěná kniha (2019)

0 % 5 recenzí

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2019)

Překladatel
Somogyi, Viola
Počet stran
144
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2019
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14404301
EAN
9788026215325
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1532-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Tilly je napůl indiánka a napůl Skotka a žije s rodiči a sestrou v malém kanadském městě. Po rozchodu rodičů na čas propadne alkoholu. Naštěstí se může opřít o několik silných žen, které jsou součástí jejího života – o svou moudrou babičku či o chápavou učitelku, a postupně nachází východisko z neradostné existence ve zvláštním terapeutickém centru, které využívá postupy založené na indiánské léčitelské tradici – hluboké vnímání přírody, pobyty v potní chýši, hojivé rituály. Po náročném hledání identity se jí podaří opět navázat kontakt s téměř zapomenutými indiánskými kořeny.
Monique Gray Smith je kanadská terapeutka a spisovatelka. Angažuje se rovněž jako prostředník a kontaktní osoba s vládními úřady při prosazování zájmů domorodých obyvatel Kanady.

O autorovi

Smith, Monique Gray

Recenze (5)

  • Datum 14. 9. 2020

    Příběh vážky nabízí poutavou formou vhled do mnoha těžkostí, ale i občasných radostí nedávného a současného života Prvních národů Kanady. Hlavní hrdinka, Tilly, se musí během dětství, dospívání a rané dospělosti vyrovnávat s důsledky koloniální historie Kanady jako je krize identity, ztráta sebeúcty, alkoholismus, násilí a zvnitřněný rasismus. Kniha popisuje její snahu nalézt správnou a zdravou cestu životem za pomoci terapeutky Bey.Kromě pohnutého příběhu o odvaze a vůli překonat a vyrovnat se se všemi těžkostmi, křivdami i vlastními chybami kniha srozumitelnou formou seznamuje s některými zásadními zásahy kanadského státu do života Prvních národů jako byly internátní školy či nucené adopce. Skrze hrdinčino znovuobjevování sama sebe za pomoci tradičních učení pak její příbeh také přibližuje hodnoty Prvních národů postavené na úctě k sobě i druhým, laskavosti, vděčnosti a propojení se světem předků a jiných než lidských bytostí.
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 7. 4. 2020


    Smith, Monique Gray: Příběh vážky - autor recenze: ?

    https://knihomilka.home.blog/2020/01/03/pribeh-vazky/

    Svůj životní příběh Monique Gray Smith částečně zakomponovala do knihy Příběh vážky. Na osudu Tilly, která je napůl Indiánka a napůl Skotka, poukazuje na traumata při vyrovnávání se s rodinnými kořeny i s vlastním životem.

    Tilly vyrůstala s rodiči a sestrou v malém kanadském městečku. Rodina byla spolu velmi těsně spjatá a nikdy neřešila kulturní rozdíly. Společnost však tolerantní nebyla, první setkání s rasistickou reakcí na svůj původ Tilly pocítila jako malá holčička, když jeden neurvalý člověk urazil ji i její matku kvůli etnickému původu. Další trauma dívka utrpěla, když se rodiče po několika letech kvůli narůstajícím neshodám rozvedli. Neměli čas ani na děti a křehká Tilly propadla alkoholové závislosti, z níž bylo velmi těžké se vymanit.

    Počin kanadské spisovatelky dokazuje, že na to, abyste dostali opravdu silný příběh, nemusíte číst mnoha set stránkovou bichli. Knížka má jen 144 stran, ale nenechá vás ani na chvíli na pochybách, že čtete emotivní zpověď.

    Tilly sžíral alkohol mnoho let, do závislosti se dostala jako dvanáctiletá dívka a teprve v dospělosti, kdy se vyrovnala se svým původem i minulostí, se od něj dokázala oprostit. K získání pevné vůle jí pomáhaly ženy, které ovlivňovaly celý její život. Moudrá babička, empatická mentorka i správná kamarádka, která ji vždy podržela, byly impulsem, proč Tilly pokaždé vstala jako bájný Fénix z popela a šla dál.

    Celý příběh je ovlivněn tím, jak Tilly vnímala, z jakého prostředí pochází. Do děje jsou vetkány moudré rady, které babička předávala své vnučce, dívka díky tomu poznala kulturu svého lidu a naučila se ji vnímat i naslouchat svým předkům.

    Příběh vážky poukazuje také na velkou houževnatost, s níž hlavní hrdinka kráčela vstříc svým démonům. Může tak sloužit jako inspirace těm, kteří s nějakou závislostí bojují.

    Jsem ráda, že se mi knížka dostala do rukou, o životě Indiánů v Kanadě jsem téměř nic nevěděla, takže mám díky přečtení rozšířené obzory.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Káťa Moravcová Datum 9. 1. 2020


    Smith, Monique Gray: Příběh vážky - autor recenze: Káťa Moravcová
    https://knihazaknihou.cz/pribeh-vazky/

    Co myslíte, v kolika letech se může stát člověk „opravdovým“ alkoholikem? Samozřejmě, že v jakémkoli…., ale Tilly svou pijanskou kariéru stihla odstartovat opravdu brzy: ve svých 12 letech! Přečtěte si příběh – Příběh vážky – o jednom z nejtěžších bojů: o boji alkoholika s pitím, o indiánských mýtech a magii i o nemizejícím stigmatu indiánů v bílé společnosti .

    Příběh vážky vypráví příběh Tilli, která propadne závislosti na alkoholu. Cestu zpět ke svému životu nalezne díky své babičce a moudré paní učitelce. Postupně se z hlubin alkoholismu dostává i díky speciálnímu, terapeutickému centru, které je založeno na postupech indiánské léčitelské tradice.

    Summa summarum

    Výtisk „Příběh vážky“ se nakladatelství Portál povedl. Duhová křídla na tmavomodrém podkladě se mi líbí. Česká obálka je podle mě dokonce mnohem hezčí než v originále (viz. foto výše) . A to portálovské obálky až tak často nechválím… Knížka je užší, myslím, že ji stihnete přečíst rychle. Autorka vypráví v ich–formě, má jednoduchý sloh a díky jediné linii příběhu se kniha čte doopravdy snadno. Příběh vážky je rozdělený do 39 kapitol, ale jak už je u soudobých, anglicky píšících autorů prapodivným zvykem i Monique G. Smith obsah člení na skutečně „kraťounké kapitolky“… Každá kapitola má na začátku i na konci černobílou kresbu vážky, která text hezky oživuje.

    Tilly – hlavní hrdinka a vypravěčka příběhu, pochází z indiánského manželství, každý z rodičů už má ovšem v krvi i krev bělošskou a otec i matka navíc původem náleží k jinému kmeni. Matka má předky v kmeni Krí a otec z kmene Lakota.

    Kniha je uvozená příběhem, kdy se malá Tilly poprvé setkává s tím, že maminku na ulici slovně napadne bílý muž a jako urážku použije její indiánský původ… Dále se seznámíme s Tilliinou indiánskou babičkou (ze strany otce), po které je holčička pojmenovaná a má k ní nejblíže ze všech členů rodiny a s okolnostmi, které zapříčinily vznik a prohlubování závislosti na alkoholu u malé dívky. Babička Tilly naštěstí své vnučce předává vědomosti původních obyvatel o přírodě, snech, magické moci vody, znameních, obětech přírodě apod. , které – jak se ukáže – jí nakonec zachrání život … Příběh v sobě obsahuje nejen příběh „o alkoholikovi“, ale i poselství o traumatu celé původní, indiánské populace: z vykořenění a z odcizení kulturního dědictví, se kterým se dodnes velmi těžce vyrovnávají potomci původních obyvatel Kanady. Zároveň vysvětluje zásadní roli dalších silných stresorů (rozvod rodičů, časté stěhování), které mají potenciál být spouštěčem pro drogovou či jinou závislost.

    Autorka píše čtivě, žádná krkolomná souvětí u ní neobjevíte. Navíc fakt, že mnohá fakta čerpá ze svého života přidává knize a jejím postavám na věrohodnosti. Tilly jako románová postava mi celkem sedla, ztotožnit bych se s ní asi nedovedla, ale sympatická mi jistým způsobem byla. Zato, co mi nesedlo, byli Tilliiny rodiče: jak to, že si nevšimli, že jejich mladistvá dcera velmi často chodí domů „pod vlivem“ anebo rovnou opilá? Její sobecký otec mi byl vyloženě nesympatický a depresivní matka utápějící se v sebelítosti mě také neoslovila. Nicméně kniha je fajn čtení o indiánské léčitelské tradici uchopené za zcela jiný konec než obvykle.

    Hodnocení: 87%

    Sakra! Chci pivo. Tak kde jsi? Hoď sebou! Vypadalo to, že hlas alkoholičky ve mně je silnější než hlas abstinentky. Schoulila jsem se na židli, zkřížila ruce na prsou a popuzeně vzdychla. Pak jsem ale koutkem oka zahlédla dvě vrásčité hnědé ruce spočívající na zábradlí, které oddělovalo zahrádku od chodníku. Zvedla jsem hlavu. Stál tam nějaký muž…Na krku mu visel jelenicový náhrdelník a na něm přívěsek vykládaný korálky – léčivý kruh. Jeho oči byly téměř černé a plné něhy. Upřeně se na mě díval, jako by věděl, kdo jsem… jako bych byla jeho příbuzná. Nitrem se mi rozlil hřejivý pocit. Muž se naklonil přes zábradlí a tiše řekl: „Nikdy nepochybuj o tom, kdo jsi ty a kdo je tvůj národ. Máš to v očích. A já vím, že to máš i v srdci.“ Pokývl hlavou a usmál se: byl to široký, bezzubý úsměv. „Co to bude?“ Servírčin hlas mě vytrhl ze zamyšlení a já se znovu zapojila do hovoru u stolu. „Mohla byste mi přinést ještě jednu pepsi bez cukru, prosím?“ vykoktala jsem a pak jsem se napřímila na židli. Když jsem se znovu otočila, muž byl pryč. Vyskočila jsem, vyběhla na ulici a rozhlížela se vpravo vlevo, ale nikde po něm nebylo ani stopy. Začalo mi to vrtat hlavou. Stalo se to vůbec?

    autor recenze: Káťa Moravcová
    https://knihazaknihou.cz/pribeh-vazky/
    Přečíst celou recenzi Zavřít