https://knihomilka.home.blog/2019/09/15/uz-zase-skacu-pres-kaluze/Už zase skáču přes kaluže. Dnešní mládeži název této knihy asi moc neřekne, ale my starší a zejména pak naši rodiče a prarodiče, si pamatujeme nezdolného klučinu Alana, který navzdory nemoci dokázal nemožné. Autobiografický příběh spisovatele Alana Marshalla obletěl svět a podmanil si několik generací čtenářů. Nezapomenutelný je také film režiséra Karla Kachyni, v němž hlavní roli ztvárnil Vladimír Dlouhý. Po letech vychází nové české vydání knihy v nakladatelství Portál a já jsem ráda, že jsem se mohla po letech k tomuto románu vrátit.
Když byl Alan Marshall malý chlapec, onemocněl dětskou obrnou. Nemoc na něm zanechala následky, přestože absolvoval náročnou léčbu v nemocnici. Alan věděl, že mnohé je pro něj zapovězeno, žádné běhání, jízda na koni, nebo čutání s kluky na hřišti. Jeho houževnatost a síla byla pohonem, aby se krutému osudu vzepřel po svém, a to se mu podařilo.
Román je koncipován jako autobiografie, a protože se jedná o vzpomínky na dětská léta, nechybí ve vyprávění bezelstnost a čistota, dětská upřímnost i naivita, dodávající příběhu určité kouzlo.
Vypravěčem je Alan, který bez hořkosti a pocitu ukřivděnosti popisuje svůj boj s následky nemoci. Navzdory handicapu prožil krásné dětství plné her i klukovských rvaček.
Chlapec měl nesmírné štěstí, že vyrůstal v harmonické rodině, milován staršími sestrami a obětavými rodiči, kteří před ním nikdy nedali najevo strach a Alana všemožně podporovali. Měl také štěstí na kamarády, ti mu pomáhali a chovali se k němu úplně normálně.
Vyprávění je to poklidné, pomalé, plyne pozvolna. Tím, že je zprostředkováno očima malého kluka, získá si nejen dospělé, ale čtenáře z řad mládeže. Dnešní děti budou asi žasnout, že si Alan s kamarády vystačili bez mobilů, herních konzolí a jiných vymožeností a přesto prožili plnohodnotné dětství.
Román Už zase skáču přes kaluže je nadčasovým počinem, symbolem pro překonávání překážek, a důkazem, že silná vůle, odhodlání a optimismus tyto problémy dokážou přemoci.