Čekání na Vánoce

Čekání na Vánoce

Kita, Marek

Portál, 2018

239 Kč203 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Je čekání na Vánoce jen dobou nakupování, nebo i časem, kdy je možné s dětmi poznat hlubší smysl celého vánočního příběhu? Krásně ilustrovaná knížka pro děti mladšího školního věku se skládá z 28 „zastavení“ v adventní době, v nichž jsou představeny postavy Starého zákona od Adama a Evy, proroků až k novozákonním svědkům vánočních událostí – u každého z nich je ve zkratce uvedeno, jak jeho příběh souvisí s očekáváním narození malého Ježíška. Texty jsou krátké, jasné, a přesto poetické a vhodně provádějí děti nejen adventní dobou, ale vlastně i celou biblickou tradicí.
Marek Kita je polský teolog, katecheta, vysokoškolský pedagog.
Dorota Łoskot-Cichocka je polská malířka a ilustrátorka.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Překladatel:Bedřich, Martin

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1392-5

 • Počet stran / vazba:64 / Pevná

 • Rok vydání:2018

 • Kód:15903501

 • EAN:9788026213925

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • Kita, Marek: Čekání na Vánoce - autor recenze: Klára

  https://www.maminkoutek.cz/2020/12/kniha-cekani-na-vanoce/

  Kniha Čekání na Vánoce od polského spisovatele Marka Kity je jiná, než je u adventních a vánočních knih zvykem. Zaměřuje se sice na vánoční příběh, ale prostřednictvím osob které jsou s ním spojené.

  Obsah knihy

  Kniha čtenáře seznamuje s biblickými postavami, které jsou spjaté s narozením Ježíše. Buď tím, že jej přímo spolutvořili nebo třeba předvídali. Každé postavě (či dvojice postav) je věnována jedna dvoustránka, kde je krátký text a ilustrace.

  Kniha začíná jak jinak než od Adama a Evy. Pokračuje Abrahámem, Melchisedechem, Izákem, Josefem, Mojžíšem či Davidem.

  Dále se setkáme s Izajášem, Jeremjášem, Zachariášem a jeho ženou Alžbětou, což byla v podstatě teta Marie, která je matkou Ježíše.

  Další postavy už jsou přímo spjaté s Marii či Josefem, což jsou rodiče Ježíše. Poznáme například Jana Křtitele, který poznal, že v Marie čeká budoucího spasitele. Nechybí Jáchym a Anna, což jsou rodiče od Marie. A samozřejmě ani archanděl Gabriel, který předpověděl narození Jana Křtitele i Ježíše.

  Jedna kapitola je věnována přímo Marii, druhá Josefovi a další proroku Simeonovi a Anně, kteří v Ježíši poznali Mesiáše.

  V knize najdeme také povídání o postavách, které budou děti znát asi více, hlavně z betlémů. Jedná se třeba o mudrce z Východu, pastýře, neviňátka, volka a oslíka, anděly nebo také věci spojené s narozením – jesličky, stáj či betlémskou hvězdu.

  Formát knihy

  Kniha je velká přibližně jako formát A5. Má pevné desky, stránky z kvalitního papíru a integrovanou záložku.

  Celkové hodnocení

  Kniha dětem přibližuje Vánoce, ale zcela jiným způsobem, než jsou zvyklé. V podstatě jsem se s takovou formou ještě nesetkala, ale je hodně povedená. Navíc zaujme děti i dospělé, protože obě skupiny nejspíše zjistí něco, co netušily.

  Příběhy jsou krátké, psané jednoduchým jazykem, doplněné hezkou ilustrací a vždy je uvedené, jakou vlastně má daná postava spojitost s narozením Ježíše. Příběhů je 28, takže vyjdou na celý advent.

  Kniha se hodí určitě pro děti z věřících rodin, ale myslím, že potěší i ty, kteří víru nepraktikují, ale rádi by dětem přiblížili, co se vlastně stalo o Vánocích. Z jednotlivých charakteristik postav děti zjistí nejen jak to bylo s narozením Ježíše, ale i co tomu předcházelo.

  Kniha je vhodná pro předškoláky i školáky. U nás jsme vyzkoušeli, když bylo Beky 3,5 let.

  - 24.02.2021


 • Kita, Marek: Čekání na Vánoce - autor recenze: Karol
  https://zivotpodlekarol.blogspot.com/2019/11/cteme-cekani-na-vanoce.html

  V loňském roce mě tato kniha minula. Věděla jsem o ní, ale vánočních knih jsme měli už tak dost, tak jsem si řekla, že ji vyzkoušíme ten další rok.

  Letos jsem na jaře psala recenzi na knihu Čekání na Velikonoce a překvapilo mě, jak hezky je psaná, jak vše krásně vysvětluje a jak je doslova nabitá informacemi. A proto jsem se začala ještě víc těšit právě na tuto knihu, o které Vám dnes píšu.

  Kniha provází všechny malé i velké čtenáře 28 dny adventu a seznamuje je s biblickými postavami, které nás mohou v čekání na Vánoce inspirovat. Přibližuje nejen vánoční příběh, ale hlavně generace starozákonních postav, které na něj poukazovaly a spolutvořily ho. Kniha vybízí k tomu, aby se její čzení stalo každoroční součástí adventní doby a otevřelo oči a srdce pro vánoční události, na které se těší všichni, malí i velcí.

  KAPITOLY KNIHY

  Advent

  Adam a Eva

  Abrahám

  Melchisedech

  Izák

  Josef, vnuk Izáka

  Mojžíš

  David

  Izajáš

  Jeremjáš

  Micheáš

  Zachariáš

  Alžběta

  Jan Křtitel

  Jáchym a Anna

  Archanděl Gabriel

  Marie

  Josef

  Prorok Simeon

  Anna

  Mudrci z východu

  Pastýři

  Hvězda

  Noc

  Betlémská stáj

  Jesličky

  Volek a oslík

  Andělské zástupy

  Neviňátka

  Příchod

  Nejsou to tak úplně kapitoly jako takové, spíš je každá dvoustrana zaměřená na jednu osobu či událost, jejíž jméno/název je zvýrazněno.

  V první kapitole se dozvíte informace o Adventu - odkud pochází, na co se vzpomíná, co se připomíná a jelikož je příběhů v knize 28, můžeze si přečíst každý den jeden.

  Začínáme klasicky Adamem a Evou, protože to byli naši nejdávnější předkové a každá následující dvoustrana má jeden krátký příběh představující další biblickou postavu, se kterou se příběhem seznámíte.

  Kolikrát mě zaujmou i krásné věty ve smyslu "není třeba dělat kolem sebe povyk, abychom byli součástí něčeho opravdu velkého". To sice malé děti tak úplně nepochopí, ale těm starším už to může utkvět v paměti a já jsem za takovou pravdu v knize moc ráda.

  Mimo biblické postavy se v knize dočtete informace například o hvězdě, která doprovázela Tři krále na cestě do Betléma. O betlémské stáji, která poskytla útočiště Svaté rodině a která ve skutečnosti vypadala jinak, než si ji představujeme - vybudována ve skalních otvorech. O jesličkách, jako první postýlce Ježíška.

  Také volka a oslíka všichni dobře známe z vánočních betlémů a i jim patří kapitola v této knize. Dále se dočtete také o andělských zástupech, které zpívali o slávě Boží.

  A nesmí chybět ani zmínka o té noci, během které se Ježíš narodil.

  ZÁVĚREM

  Moc se mi líbí, jak je kniha rozdělena a že se dá číst po celé adventní období - jednotlivé příběhy můžete zároveň rozdělit třeba přímo do adventního kalendáře.

  Čte se plynule, je snadno pochopitelná a opravdu určena jak malým, tak velkým a to bez ohledu na to, jestli jsou či nejsou věřící.

  Přijde mi snad i lepší, než velikonoční díl a docela bych ráda uvítala i nějaké další pokračování. Je to chytlavé čtení nejen pro malé nebo starší děti, ale také pro rodiče. Takový jednoduchý souhrn v kostce, který je plný zapamatovatelných informací.

  Určitě se k ní budeme vracet každým rokem a moc bych ji doporučila i do školek a škol.

  - 13.01.2020

 • Kita, Marek: Čekání na Vánoce - autor recenze: Lucie Cmarová
  https://tvorimeprodeti.cz/knihy/cekani-na-vanoce/

  Dnes si prolistujeme krásnou knihu na adventní a vánoční čtení s názvem ČEKÁNÍ NA VÁNOCE od nakladatelství Portál. Jedná se o nádhernou publikaci, která vyniká obsahem i ilustracemi. Určitě obohatí malé i velké čtenáře.

  Čekání na Vánoce

  V knize ČEKÁNÍ NA VÁNOCE na čtenáře čeká 28 zastavení (na každý den adventu jedno). Postupně se setkáváme s biblickými postavami, které jsou spojené s narozením Ježíše. U každé je vysvětleno, jak její příběh souvisí s narozením Ježíše.

  V úvodu knihy je souhrnný popis, ve kterém autor vysvětluje význam adventní doby.

  Čekání na Vánoce

  První příběh knihy je věnován Adamovi a Evě.

  Čekání na Vánoce

  Jednotlivé příběhy jdou chronologicky za sebou tak, jak je najdeme i v Bibli. Nechybí ani postava Mojžíše.

  Čekání na Vánoce

  Velkou úlohu ve Starém zákoně hráli proroci.

  Čekání na Vánoce

  Čím dál se v knize dostáváme, tím více se blížíme vánočním událostem.

  Čekání na Vánoce

  Důležitými svědky vanočních událostí byly Tři králové, přesněji řečeno učenci z Východu.

  Čekání na Vánoce

  Dočteme se také o zástupech andělů, které Ježíšovo narození doprovázely.

  Čekání na Vánoce

  Nechybi ani informace o jesličkách, betlémské stáji a jejích zvířecích obyvatelích.

  Čekání na Vánoce

  Čekání na Vánoce

  V závěru knihy je i kapitola o “Mláďátkách”, tedy chlapcích, které nechal zavraždit král Herodes, protože se bál, že ho nově narozený Král připraví o trůn.

  Čekaní na Vánoce

  Tolik naše listování krásnou knihou ČEKÁNÍ NA VÁNOCE, kterou moc doporučujeme k adventnímu i vánočnímu čtení. Děti i dospělí v ní najdou mnoho obohacujících příběhů, diky nimž jejich prožívání Vánoc získá hlubší rozměr.

  - 11.01.2019

 • Čekání na vánoce – příjemné adventní příběhy - autor recenze: Lenka Štveráčková
  https://www.kritiky.cz/recenze-knih/2018/cekani-na-vanoce-prijemne-adventni-pribehy/

  Víte, proč se slaví první vánoční mše hned po půlnoci? Těšíte se s děti na společně strávený čas s knihou v době adventní? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí o biblických postavách?

  Kniha je pro malé i velké. Seznamuje nás s biblickými postavami, které nás mohou v čekání na Vánoce inspirovat. Čtení se stane každodenní součástí adventní doby. Rodiče spolu s dětmi si přečtou jeden příběh a společně si o něm budou povídat. Vzájemná sounáležitost čas strávený pospolu je to, co chceme hlavně před svátky zažít. Advent z latiny znamená příchod, čekání na Vánoce. Příběhy Božích přátel z dávných dob. Vyprávění o Adamovi a Evě, prorokovi Simeonovi, Davidovi, Mojžíšovi, Izákovi, Anně, Zachariášovi a mnoha dalších světcích.

  Zajímavá myšlenka:

  Není třeba dělat kolem sebe povyk, abychom byli částí něčeho opravdu velkého.

  Velice se mě líbily ilustrace, které nás celou knihou provázejí. Zaujal mě příběh o Alžbětě, ženě Zachariáše, kterou trápilo, že nemá děti. Když zjistila, že čeká miminko, nabyla opět sebevědomí. Ponaučení z příběhu. To co se nám děje, i když je to těžké, vše má svůj smysl. Nakonec porodila syna Jana Křtitele.

  Kniha plná milých příběhů určitě osloví věřící rodiny, ale i ty, které v Boha nevěří. Jednotlivé krátké kapitoly vás seznámí s mnohdy těžkým životem různých biblických postav. Kniha mě oslovila a opravdu bych jí doporučila pro rodiny s dětmi, pro zpestření výuky náboženství i pro učitelky mateřských škol, které chtějí dětem příjemně zkrátit čekání na Vánoce.

  - 18.12.2018

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)