Edo! Ty neposedo!

Edo! Ty neposedo!

Suchá, Romana; Etrychová, Pavla

Portál, 2021

349 Kč297 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Každý se někdy chová jako ,,slon v porcelánu“ a sloník Eda je opravdový neposeda. S kamarádem, opičákem Pepou, tropí samou neplechu. Leporelo je plné obrázků, na kterých se děti učí v různých prostředích a situacích, co je slušné chování, co je nebezpečné a jak se k sobe správně chovat. Mohou sledovat příběhy jednotlivých zvířátek, kdo pomáhá ostatním, kdo se do koho zamiluje a kdo je největší lump. Leporelo provázejí veselé verše a texty v bublinách.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Obrázková etiketa pro nejmenší

 • Ilustrátor:Hegerová, Vendula

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1782-4

 • Počet stran / vazba:18 / Pevná

 • Rok vydání:2021

 • Kód:14911201

 • EAN:9788026217824

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • Suchá, Romana; Etrychová, Pavla: Edo! Ty neposedo! - autor recenze: Žaneta Křížová

  https://vytvarna-vychova.cz/edo-ty-neposedo/

  Určitě se každá maminka i učitelka snaží, aby děti uměly pozdravit, poděkovat, slušně se na něco zeptat, ale zároveň je i poučuje, aby neodmlouvaly, nežalovaly, neubližovaly si apod. Přílišné napomínání a poučování ale děti (a vlastně ani dospělí) nemají rády. Edo! Ty neposedo! seznamuje děti se základy etikety vtipnou a nenásilnou formou.

  Mohu říct, že mě překvapila velikost – 28 x 26 cm. Stránky jsou skutečně velmi pevné, nemusíte se vůbec bát, že by je malé dítě natrhlo, zlomilo. Leporelo je vhodné pro nejmenší děti, ale určitě se v něm přiučí i nejeden školáček.

  Kniha je plná příběhů zasazených do různých prostředí i situací, které prožívají různé zvířecí rodiny (sloni, opice, prasátka, psi, kočky, krávy, klokani, jezevci, želvy, lvi, zebry, ptáčci, slepice a kuřátka, žáby, myši, ježci, žirafy, krtci, hroši, ovce, krokodýli, medvědi, zajíci). Z tohoto výčtu je zřejmé, že knížka zabaví i 2 leté děti, které zpočátku mohou v leporelu jen poznávat zvířata a později pojmenovávat další věci, kterých je tam skutečně hojně. Ti starší pak popisovat jednotlivé děje a určovat, co kdo dělá správně, co špatně a sdělovat, jak se měli zachovat. Při této činnosti navíc rozvíjíme dětský mluvený projev.

  Každá dvoustrana je zasazena do jiného prostředí – prostředí domova, školky, obchodů, plovárny, restaurace / divadla /oslav, nemocnice, ruchu města, přírody. V každém prostředí je mnoho známých scén, situací působící zpočátku možná i hekticky, ale při důkladném zkoumání zjistíte, že je leporelo promyšlené s mnoha detaily, které děti budou po dlouhou dobu objevovat. Mnoho situací se vyčte pouze z dějových obrázků, některé jsou doplněné o texty v bublinách, ve kterých se poznáte i vy (šetři s vodou, to je nepořádek, zavři dveře, nehltej tolik, mazej spát). Ilustrátorkou je známá Vendula Hegerová a kdo její ilustrace zná, bude se mu kniha určitě líbit. Ale hlavně se bude líbit dětem, kterým jsou obrázky ušité na míru.

  Děti se naučí kromě pozdravů, poděkování, pochválení, omluv i jak se správně na něco zeptat; dozví se, jak se chovat v autobuse, kině, restauraci, lese; leporelo je upozorní na různá nebezpečí (popálení, jízda po zábradlí, hraní u silnice, komunikace s cizími lidmi). Z obrázků děti vyčtou, že si mají půjčovat věci, nepomlouvat, neprat se, rozdělit se, nepředbíhat, dodržovat hygienu, nebrat věci, co jim nepatří atd.

  V obsahu spatřuji velký přínos. Leporelo rozhodně zabaví nejedno dítko a navíc se ještě něco přiučí.

  autor recenze: Žaneta Křížová
  https://vytvarna-vychova.cz/edo-ty-neposedo/

  - 15.10.2021


 • Suchá, Romana; Etrychová, Pavla: Edo! Ty neposedo! - autor recenze: ?

  https://knihomilka.home.blog/2021/07/08/edo-ty-neposedo/

  Asi všichni znáte rčení, že se někdo chová jako slon v porcelánu. Říká, to co nemá, chová se nevhodně v různých situacích a mnohdy si to ani neuvědomuje. Slon Edík je právě ten případ. S opičákem Pepou pořád něco vyvádí, naučit oba něčemu kloudnému je těžké. Ale s leporelem Edo! Ty neposedo! to hravě zvládnou nejen oba zvířecí kluci, ale také děti (i dospělí).

  Leporelo, které nese podtitul obrázková etiketa pro nejmenší, mají po textové stránce „na svědomí“ Pavla Etrychová a Romana Suchá, o ilustrace se postarala Vendula Hegerová, s jejímiž obrázky jsme se už v portálovských knížkách setkali a moc nás baví. Leporelo vás překvapí. Je větších rozměrů, poměrně těžké, ale hlavně pořádně našlapané malůvkami, jež zaujmou na první dobrou. Nenajdete prázdného místa, knížka je využitá do posledního místa.

  Publikace je vhodná jako první učebnice etikety pro nejmenší. I když určitě děti automaticky učíte zdravit, poprosit i poděkovat, opakované vtloukání nenásilnou formou není na škodu nikdy. Ani pro nás dospěláky, co si budem. S Edou se děti naučí základním prvkům slušného chování, zjistí, že i ve svém vlastním bytě musí dodržovat nějaká pravidla, třeba neplýtvat zbytečně vodou, před jídlem si umýt ruce, uklízet si hračky.

  Leporelo je rozděleno do několika částí. Hned ta první učí etiketě v domácím prostředí, druhá zavede malé zvídavce do školky, pak se podíváme do supermarketu, na plovárnu, do divadla, nemocnice, na nádraží a do přírody. Samá důležitá místa, kde je samozřejmostí, že víme, jak se chovat, ale dodržujeme to všichni? Opravdu jsme v lese potichu a uklízíme po sobě odpadky? V supermarketu se nepředbíháme a v bazénu nečůráme do vody? No jistěže ne! ?? A přesně totéž, plus mnoho dalšího, musíme vštípit i našim dětem.

  I když na první pohled vypadá leporelo trošku chaoticky, při bližším prohlédnutí zjistíte, že všechno má svůj řád a místo. Nepřeberné množství obrázků s průvodními texty, které tvoří slova nebo jednoduché věty, názorně dětem ukáže, co je v rámci společenské etikety vhodné, a co ne.

  Opět vyzkoušeno a otestováno na našem čtyřleťákovi, který byl hodně nadšený a pořád se na určité situace vyptával. Nejvíc ho bavila část, kdy je Eda v domácím prostředí a potom supermarket.

  S knížkou si vyhrají děti i dospělí, využití najde i ve školkách a družinách, kde se s ní dá dobře pracovat. Děti si mohou dané situace vyzkoušet se svými kamarády.

  Etiketa není nuda, dá se naučit hravou formou, což leporelo Edo! Ty neposedo! dokazuje.

  - 12.10.2021

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)