Hádanky a hříčky nejen se slovíčky

Hádanky a hříčky nejen se slovíčky

Pospíšilová, Zuzana

Portál, 2015

155 Kč132 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Kniha hádanek pro děti ve věku od 7 do 11 let se spoustou zajímavých úkolů, her a hádanek ve formě milých básniček s ilustračním obrázkem. Pomocí nich si malí čtenáři rozvíjejí nejen své znalosti, ale i tvořivost a jazykový cit. Najdeme tu zveršovaný úkol k počítání, básničky s přesmyčkami nebo skrývačkami, návod, jak zkusit veršovat, a další náměty pro rozvoj řeči.
Mgr. Zuzana Pospíšilová je dětská psycholožka, zabývá se rozvojem kreativity u dětí mladšího školního věku.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Pro děti od 7 do 11 let; hádanky; počítání; veselé malování; hříčky se slov

 • Ilustrátor:Pospíšilová, Zuzana

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0849-5

 • Počet stran / vazba:104 / Brožovaná

 • Rok vydání:2015

 • Kód:11306003

 • EAN:9788026208495

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Máte doma šikovného prvňáčka, který už umí číst a má rád zajímavé úkoly a hry s písmenky a číslicemi? Nebo si vaše o něco starší dítko potřebuje občas procvičit znalosti a pohotovost a školní učebnice mu nepřipadají zrovna zábavné? Nebo si jen doma s dětmi rádi hrajete a vymýšlíte nejrůznější slovní hříčky, rébusy a hrátky s čísly? Pak by rozhodně neměly vaší pozornosti ujít Hádanky a hříčky nejen se slovíčky Zuzany Pospíšilové.
  Autorka, dětská psycholožka, se zabývá rozvojem kreativity u dětí mladšího školního věku. Z této její bez nadsázky výjimečné publikace je jasné, že své práci rozumí a dělá ji s láskou. Těžko byste v této oblasti hledali na trhu pro své děti něco tak užitečného. Člověka při tom nutně napadne, jak by bylo skvělé, kdyby takoví autoři psali i školní učebnice.
  Kniha je rozdělena do čtyř částí, které jsou věnovány počítání a hrám s čísly, kreslení, hrám se slovy a písmenky a hádankám.
  V první kapitole nazvané Počítání najdeme na osmnácti stranách veselé básničky skrývající zadání úkolů. Některé jsou opravdu počtářské, jiné rozvíjejí logické myšlení či prostorovou představivost. Veršované zadání považuji za velmi dobrý způsob, jak dětem zpříjemnit obávané slovní úlohy, které zbytečně nahánějí strach mnohým školákům.
  Děti, které si rády vymýšlejí vlastní podivná zvířata a postavičky, si přijdou na své v kapitole Veselé malování. Najdeme tu také několik obrázků k domalování, návody na prstové maňásky a obrázky jedním tahem. Malování obrázku podle veršovaného návodu bude jistě zábavné i pro skupinku dětí. Začínající čtenáři si při plnění tohoto úkolu výborně procvičí porozumění textu.
  Třetí část knihy nazvaná Hříčky se slovíčky je nejobsáhlejší. Děti si při práci (nebo snad lépe hře)zdokonalí cit pro jazyk. Dostávají za úkol skládat slova z jednotlivých písmen, vymýšlet přesmyčky a skrývačky, luštit rébusy, doplňovat slova do rýmů, opravovat nejrůznější chyby, vysvětlovat význam slov a slovních spojení. Opět je celou kapitolou provázejí vtipné veršíky. Závěrečná kapitola plná hádanek jistě nepokazí dobrý dojem z těch předchozích. Který malý školák se nepochlubí rád vtipnou hádankou.
  Kniha je velmi přehledně uspořádána. Na každé straně je vždy jen jeden úkol a většina z nich se dá vyplnit přímo do knížky. Děti, které pracují samostatně určitě ocení řešení úkolů uvedená na konci knížky. Velká část zadání se dá využít nejen pro jednotlivce, ale i pro skupinku dětí.

  Bc. Magdalena Felixová, časopis Informatorium 3-8

  - Zuzana Pospíšilová: Hádanky a hříčky nejen se slovíčky

Čtenářské recenze

 • Pospíšilová, Zuzana: Hádanky a hříčky nejen se slovíčky - autor recenze: A tak píšu
  https://atakpisu.blogspot.cz/2018/01/hadanky-hricky-nejen-se-slovicky.html

  Pololetní vysvědčení již klepe na dveře a uzavírání známek jakbysmet. Proto bych dnešní příspěvek ráda věnovala všem paním učitelkám, zejména na prvním stupni, a maminkám a tatínkům, kteří již nevědí, jak by zaměstnali hlavy svých dětí a zároveň je hravou formou něco naučili či nějaké učivo zopakovali. Právě pro ně/ pro vás je jako stvořená publikace Zuzany Pospíšilové Hádanky a hříčky nejen se slovíčky (pro děti od 7 do 11 let).

  Možná se v duchu ptáte, proč vám doporučuji něco, co bylo vydáno již roku 2015?! A pozor! Jedná se dokonce o třetí vydání, poprvé byly Hádanky a hříčky v nakladatelství Portál vydány roku 2006! Odpověď je prostá. Protože… Ale víte co? Všechno chce svůj čas, takže začneme pěkně popořádku.

  Autorka knihu rozdělila do čtyř větších kapitol. V první z nich s názvem Počítání na děti čekají např. hry a hrátky s římskými číslicemi, geometrickými útvary, číselnými řadami, dále číslicové pexeso, šifrované počítání a mnoho dalšího. (Než jsem se pustila do pročítání Hádanek a hříček, dala jsem si závazek, že si všechny zadané úkoly stránku po stránce sama vyzkouším a vypracuji. To jsem si dala! Tedy přesněji ty početní hrátky mi daly! Nad některými zapeklitými úkoly jsem přemýšlela tak, až se mi z mozkových závitů kouřilo! Smekám před malými dětmi! ??)

  Po Počítání vhodně autorka zařadila odlehčující kapitolu Veselé malování, kde vám i dětem ukáže, že namalovat obrázek lze i podle přesného návodu a že způsob, jakým nakreslíte své jméno, o vás mnohé prozradí.

  Nejrozsáhlejší kapitolou jsou Hříčky se slovíčky. Jsem moc ráda, že nejvíce prostoru dostala právě čeština. Zdá se mi, že v posledních letech s ní děti stále více bojují a dělají si z ní velkého nepřítele. Zbytečně. Díky nápadům Zuzany Pospíšilové se i takový pravopis, poezie, homonyma, přísloví, zkratky či cizí slova stanou zábavou a učení dětem půjde jedna dvě.

  Závěr knihy patří hádankám, a to ne ledajakým. Těšit se můžete např. na hádanky botanické, oblečené, hodinové či dohádanky.

  Ač se kapitoly či jednotlivé úkoly věnují věcem různým, jedno mají společné – KREATIVITU a PŘEMÝŠLENÍ. Napomáhají dětem se učivo hravou formou naučit, zopakovat a upevnit, tříbí jazykový cit a cíleně rozvíjí slovní zásobu.

  Ale v čem tkví největší kouzlo Hádanek a hříček? Všechny početní úkoly, výtvarné výzvy, jazykové hry a hříčky či hádanky jsou psány ve formě BÁSNIČEK, doplněné úsměvnými ilustracemi a opatřeny, jak jinak, zadáními, co má žáček dělat. Na úplný závěr ještě autorka připojila správná řešení jednotlivých úkolů.

  Milé paní učitelky a již ne bezradné maminky a tatínkové, pokud stále ještě váháte, jak sobě i dětem zpříjemnit náročné dny do pololetního vysvědčení, myslím, že Hádanky a hříčky nejen se slovíčky by mohly být tou správnou volbou! 

  - 16.05.2018

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)