Herkules a strašidla

Herkules a strašidla

Dvořáková, Alžběta

Portál, 2016

259 Kč220 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Rozmazlený pražský kocour Herkules se se svou mladou paní a jejím mužem přestěhují do starého statku za vesnicí, kde se mu ani trochu nelíbí. V zarostlé zahradě se seznámí s toulavou kočkou Komtesou a vyslechne si její vyprávění o kočičích strašidlech, která se v jeho novém domově ukrývají. Zpočátku se zdráhá jejím varováním uvěřit, ale brzy se přesvědčí, že Komtesa mluví pravdu. Kočičí duchové působí obyvatelům domu velké škody a vinu vždycky svalí na Herkula. Rozzlobený kocour se strašidlům rozhodne postavit. Za své smělé a trochu zbrklé jednání sice zaplatí špičkou ocasu, ale zároveň se dozví, kde se strašidla v domě vzala a na co čekají. Společné dobrodružství navíc upevní jeho přátelství s Komtesou, a tak se nakonec s novým domovem smíří. Knížka je určena zejména dětem mladšího školního věku.
Alžběta Dvořáková je překladatelka, redaktorka a lektorka češtiny pro cizince. Je spoluautorkou knihy Cesta z mlčení a autorkou pohádky Nanukova dobrodružství.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Ilustrátor:Chupíková, Eva

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1002-3

 • Počet stran / vazba:96 / Pevná

 • Rok vydání:2016

 • Kód:14905601

 • EAN:9788026210023

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • www.kultura21.cz/literatura/14174-portal-alzbeta-dvorakova-herkules-a-strasidla

  Dvořáková, Alžběta: Herkules a strašidla

  Renata Petříčková

  Jestli je autorka opravdu také lektorkou češtiny pro cizince, tak potěš! Při jejích hodinách musí být náramná sranda a její žáci se jistě s češtinou seznamují tou nejsrdečnější, nejvtipnější, nejúžasnější a nejpřirozenější formou! Neboť její dětská kniha Herkules a strašidla oplývá osobitým vtipem, výraznou schopností poutavě odvyprávět příběh a nenechat vás vydechnout. Doslova se do něj dychtivě ponoříte a chytne vás.

  Navíc je psán jednoduše, dobře se čte i prvňáčkovi! Další plus!

  A dospělé velice pobaví.

  Skvělá grafická úprava

  Dalším velikým plusem je, že si s knihou někdo graficky velmi dobře pohrál, že ji pochopil a že mu byla blízká. Je to skvěle odvedená práce nejen od ilustrátorky Evy Chupíkové, ale i od týmu lidí, kteří knihu dotvářeli ke kráse. Drobné detaily, tlapičky na předsádce, občas houpavé písmo přizpůsobené obrázku. Když je obrázek černý, je písmo bílé, rozpršené písmo, občasná kurzíva, která zpřehledňuje text! Tady někdo odvedl opravdu bravurní práci a myslím si, že kdyby každé knize byla věnována jen poloviční péče jako této, vypadaly by některé knihy o poznání lépe.

  Kniha zaujme i děti, pro které se stane napůl hračkou, protože vidíte, jak si s úžasem prohlížejí právě ona písmenka, ty krásné obrázky, kterých je kniha plná. Je úžasné vidět, že se na obrázcích nešetří a přináší to sladký výsledek.

  Celá kniha má osobitý a nezaměnitelný ráz a v paměti si ji zapamatujete nejen pro to, ale také pro její vtipný a zdánlivě obyčejný děj.

  Příběh věru srandovní a navíc očima kocoura

  Kdo někdy nepřemýšlel nad tím, jak vypadá svět očima vašeho domácího mazlíčka? V tomto případě rozmazleného pražského kocoura, který se jednoho dne ocitne na rozpadlém statku téměř na konci světa a jako kamarádku má podivnou hubenou kočku orientálního nebo popelnicového vzhledu (to tápete občas i s kocourem), která kdysi byla z takového teplého bytu v Praze vyhozena. Navíc se jmenuje Komtesa. S kocourem Herkulem pak tvoří osobitou dvojici, mezi kterou snad chvílemi žhne i kočičí láska, ale hlavně je spojuje podivné tajemství na půdě a v celém stavení nového Herkulova domova.

  Dokonce je to tak strašidelný dům, že se tam ani nejotrlejší kočky z okolí neodváží! No co byste potom dělali? Takže až se s oběma hrdiny a jejich lidmi, kteří žijí úplně obyčejný život, seznámíte, zhruba od poloviny knihy se začnou řešit strašidla. Odvaha, důvtip, chytrý mozeček – to všechno budou Komtesa a Herkules potřebovat. Autorce se podařilo vymyslet velmi hezký příběh, který je čtivě napsaný a dějová linie je tak akorát nenáročná, přitom nesmírně chytlavá, aby zaujala právě děti ve věku kolem 5 – 10 let. A popravdě, zaujme i dospělé!

  Je to krásný a malebný návrat do dětství. Jedna z nejpodařenějších knih pro děti, které jsem kdy četla.

  - 04.05.2016


 • knihu-prosim.blogspot.cz/2016/03/herkules-strasidla.html

  Dvořáková, Alžběta: Herkules a strašidla

  Martina F

  Herkules si se svou paničkou Martou žil docela spokojeným pražským životem. Jeho idylka skončila v momentě, kdy se Marta zamilovala do Jana. Jako manželé se odstěhovali na statek, který patřil Janovi. Herkules je zděšen - copak se dá žít v takovém zapadákově? Marta se musela zbláznit, když přistoupila na Janův návrh.

  Herkules však netuší, že situace může být ještě horší. To když od nové kočičí kamarádky Komtesy zjistí, že na statku straší. Pokud je to pravda, kdo a proč tam straší? Je Herkules ohrožený na životě? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi v nejnovější knize Alžběty Dvořákové.

  Hodnocení:

  Duchařských knih pro děti je v našich luzích a hájích jako šafránu. Do tohoto tématu se pustila česká spisovatelka Alžběta Dvořáková. Kniha je určená pro mladší čtenáře, především tak pro devítileté děti, které se se čtením již dobře sžily a seznámily.

  Příběh moc strašidelný není, snad trochu v závěru, kdy kočičí strašidla naháněla strach všem. I mně a také konec byl lehce drastický. Ale kočičí odplata byla po právu zasloužená.

  Seznamujeme se s kocourem Herkulem. Je to pražský kocour, který je zvyklý na svoje pohodlíčko, a stačí mňouknout a splní se mu vše. Proto je nemile překvapen statkem kdesi v místě, kde lišky dávají dobrou noc. Naštěstí je tu toulavá kočka Komtesa, která se chce statku vyhnout, ale neviditelná síla ji tam stále táhne. Skamarádí se a Komtesa mu vypráví svůj smutný příběh.

  Do příběhu byl vpasován text psaný kurzívou - to jsou Herkulovy myšlenkové pochody. Některé hlášky byly trefné a vtipné, občas nabručené, občas ubrečené. Co se však hodně dceři i mně líbilo, byly verše na konci každé kapitoly. Zajímavě také vypadal text vsazený do obrázku.

  Děti se také z příběhu dozví, že ne všechny kočky jedí jenom granule, ale aby se nějak uživily, chytají myši. Zhýčkanému Herkulovi to připadá strašné a nechutné, když ho Komtesa vyzve, aby se k ní přidal a ulovili si spolu nějakou pěknou myšku.

  Příběh je krátký, trochu strašidelný, trochu tajemný. A jako ve většině dětských knih i tady vítězí dobro nad zlem.

  - 19.03.2016


 • www.vasedeti.cz/tipy-a-rady/knihy-casopisy-film-divadlo/recenze-herkules-a-strasidla/

  Herkules a strašidla

  Kyller

  Nakladatelství Portál poskytlo k recenzi knihu Herkules a strašidla autorky Alžběty Dvořákové s ilustracemi Evy Chupíkové. Hlavním hrdinou knihy je rozmazlený kocour jménem Herkules. Ten již dva roky žije se svou paničkou Martou v pražském bytě, kde má svůj domov a panička ho rozmazluje. Marta se ale jednoho dne seznámí s mladíkem jménem Jan a za čas se z pražského bytu odstěhuje na venkov.

  A Herkules se stěhuje také. Není z toho ale vůbec nadšený. Na statku se mu ani trochu nelíbí. Nebude už spát pohodlně v bytě, Jan ho totiž chce umístit na půdu. I když by se mohlo zdát, že bude mít Herkules radost, že bude moci běhat po zahradě, chytat myši apod., chyba lávky. Po ničem z toho Herkules netouží. Jan ho nemá rád a Marta na něj najednou nemá tolik času jako dřív.

  Při jedné ze svých toulek zahradou se seznámí s kočkou Komtesou, která mu vypráví o jakýchsi kočičích strašidlech, která se na statku ukrývají. Herkules jí ani trochu nevěří, ale když se dějí podivné věci, za jejichž viníka je označen vždy právě on, je mu to jasné. Strašidla tu jsou a on tomu musí přijít na kloub.

  Nemá to ale vůbec jednoduché a díky své zbrklosti, a vlastně i strachu, přijde o špičku ocasu. Pomůže mu ale právě Komtesa. Herkules se ale nevzdává a postupně zjišťuje, co jsou strašidla vlastně zač. Velkou pomocnicí je mu právě Komtesa, díky níž dokonce začne život na venkově mít rád.

  A jak knihu hodnotí hlavní recenzent, sedmiletý Tomášek?

  „Knížka se mi sice nečetla tak pěkně, jako jiné knížky, ale byla moc pěkná. Herkules se sice bál, ale dokázal se strašidlům postavit a vyhnat je pryč.“

  Kniha má 95 stran plných srozumitelného textu a krásných obrázků. Je určena dětem mladšího školního věku a já s tím musím plně souhlasit.

  - 03.03.2016

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)