Jejda a Helemes

Jejda a Helemes

Kratochvíl, Miloš

Portál, 2009

225 Kč191 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Často ani nevíme, co nosíme po kapsách. Obr Helemes jednou ze své kapsy vytáhl skřítka Jejdu… Tak začíná pohádkový příběh o hloupém velikášství a mylné představě obrů, že dokážou každého „strčit do kapsy“. Šikovný skřítek obra postupně přesvědčuje, že hromotlucká postava a hrubá síla všechno nevyřeší, že často je důležitější vtip, chytrý nápad nebo třeba schopnost udělat někomu radost. Ale ani skřítkovo chování není bez chyby – a navíc: sám úplně na všechno nestačí, protože je malý. Kniha je určena rodičům, kteří budou příběhy dětem číst, nebo začínajícím čtenářům.

M. Kratochvíl, spisovatel, básník a scenárista, autor mnoha televizních pohádek.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Skřítek z obrovy kapsy

 • Ilustrátor:Pavlíková, Helena

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-528-8

 • Počet stran / vazba:104 / Pevná

 • Rok vydání:2009

 • Kód:14901001

 • EAN:9788073675288

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Po oblíbených knižních i filmových pohádkách přichází Miloš Kratochvíl, mimo jiné například i autor Františkovy Velké knihy pohádek, s další veselou knížečkou, která bezpochyby potěší malé čtenáře, jimž je určena. Pohádkový příběh o obrovi a jeho chytrém skřítkovi Jejdovi přináší na pulty nakladatelství Portál a vy se při jeho čtení určitě nebudete nudit.

  I vám se zdají jména Jejda a Helemes podivná? Že jste je ještě nikdy neslyšeli? Ale omyl! Zkuste se zamyslet, jak často se něčemu podivíte a právě tahle dvě slůvka vyslovíte. A přesně tak se seznámil veliký, ale trošičku hloupý obr s malým skřítkem, který byl schovaný v jeho obrovité kapse. Skřítek byl sice chytřejší než Helemes, ale chyběla mu obrova síla, a tak se dali tihle dva dohromady a vzniklo z toho veliké přátelství. Během svých dobrodružství prožívají nepříliš jednoduché situace, ale vždy se doberou ke zdárnému konci právě díky vlastnostem obou dvou. Však se nadarmo neříká, že „víc hlav víc ví.“ A v případě Jejdy a Helemese to platí o tisíckrát víc.

  Knížka se skládá z několika krátkých kapitol, během kterých spolu obr se skřítkem zažívají malá i velká trápení, ale i radosti a pocity štěstí.

  Můžete sledovat namyšlenost obra, která hraničí s hloupostí, a na druhé straně chytrost malého tvorečka, pro kterého je dobrý nápad a vtip základem úspěchu a dokázání převahy nad silou.

  Vzhledem k tomu, že jednotlivé části nejsou dlouhým příběhem, je knížka vhodná i pro předčítání například před spaním, nebo pro nedočkavé děti i na odpolední chvilku u dobrého kakaa. A větší čtenáři budou mít rovněž postaráno o zajímavě strávené odpoledne ve společnosti milých kamarádů.

  Tato knížka navíc obsahuje krátké vsuvky neboli vysvětlení vztahující se k vyprávěnému ději či tématu, situaci, která proběhla. Autor dětem přibližuje i praktické věci, které se hodí pro získávání vlastních zkušeností a znalostí. Děti tak mají možnost seznámit se s různými druhy dřeva, významem úsměvu, dočtou se zde o důležitosti pohádek, ale i o některých lidských vlastnostech. Tato kratičká zamyšlení mají tak i význam pro dětskou výchovu, uvažování a přemýšlení o světě kolem sebe.

  Knížku Jejda a Helemes mohu vřele doporučit všem rodičům, kteří uvažují nad koupí publikace, která bude znamenat určitý přínos pro výchovu jejich dítěte. Veselý pohádkový příběh je sklouben s učenlivostí starších a je hravou formou předáván mladé generaci, nejmenším čtenářům. Navíc je text doplněn milými ilustracemi Heleny Pavlíkové.

  Tuto knížku napsal spisovatel, básník a scénárista Miloš Kratochvíl, autor mnoha televizních pohádek, jako například Taneček přes dvě pekla, nebo večerníčku Čaroděj z nafukovacího stromu.

  Iveta Pešková

  Zdroj: www.meredit.cz

  - Miloš Kratochvíl: Jejda a Helemes

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)