Nanukova dobrodružství

Nanukova dobrodružství

Dvořáková, Alžběta

Portál, 2013

229 Kč195 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Knížka pro začínající čtenáře přináší příběh malamutího štěněte Nanuka, které se má brzy vypravit na návštěvu za svými psími prarodiči za polární kruh. Nanuk si však při setkání s ježkem poraní tlapku a cesta se odkládá. Štěně se však v noci rozhodne vypravit se na sever samo. Při své cestě zažije úspěch i nezdar, pozná strach z neznámého světa, ale také si najde nového kamaráda. Když doputuje k cíli, setká se i se svou malou hodnou paní a její maminkou, které se vypravily ztracené štěně hledat a správně vytušily, kam ho stesk přivedl. Knížka je členěna do krátkých kapitolek, přizpůsobená začínajícím čtenářům, na konci každé kapitolky jsou zařazeny otázky, motivující k porozumění náročnějším výrazům, rozvíjející nějaký uvedený motiv…

Alžběta Dvořáková je bohemistka, překladatelka z angličtiny, spoluautorka knihy Cesta z mlčení.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:První čtení, to nic není

 • Ilustrátor:Bergmannová, Michaela

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0494-7

 • Počet stran / vazba:72 / Pevná

 • Rok vydání:2013

 • Kód:14903801

 • EAN:9788026204947

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Knížka Nanukova dobrodružství od Alžběty Dvořákové prozradí těm nejmenším čtenářům, co vše prožije malamutí štěně Nanuk při své cestě za svými psími prarodiči za polární kruh. Knihu vydalo nakladatelství Portál.

  Dvanáct kapitol vás vnese do života černobílého štěňátka malamuta, které patří malé Aničce. Ta žije v domě jen s maminkou, o tatínkovi řeč nepadne. Ale sama není. Je obklopena zvířecími kamarády. Kromě Nanuka s nimi žije i ovčačka Roklina a černý kocour.

  Příběh se odehrává na podzim. Venku je však ještě pořád teplo. Anička s maminkou se o Nanuka dobře starají, avšak někdy na něj dolehne splín, protože všichni psi z okolí na něj při procházce štěkají: „Ci-zák, ci-zák.“ Žádný psí hlídač z městečka ho nemá rád. Dokonce i Roklina mu řekla, že voní jinak než ostatní psi. Nejspíš to bude proto, že si ho rodina přivezla z daleka. Z prázdnin na severu.

  Jednoho dne přinesla pošťačka dopis, který byl právě pro Nanuka. Psal mu dědeček Kornout, že jemu a babičce hrozně chybí a prosil, aby mohl Nanuk k nim na prázdniny. Maminka mu to dovolila. Nanuk si však při setkání s ježkem poranil tlapku, a cesta se tak odložila.

  „Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku a taky moje štěně,“ prosí Anička v duchu, „hned ráno mu vyklopím do misky celý smetánek.“

  (DVOŘÁKOVÁ, Alžběta: Nanukova dobrodružství. Praha: Portál, 2013.)

  Maminka s Aničkou zavřely Nanuka na noc do chodby, aby neběhal a nestrhl si z tlapky obvaz. Roklina podřimovala za dveřmi v předsíni. Nanuk od ní vyzvídal, kterým směrem by se dostal na sever a jak se jede za polární kruh. Dozvěděl se, že za polární kruh se jezdí vlakem. „Za polární kruh se jezdí Severním expresem z Hlaváku, to ví snad každý, ty moulo,“ zamňouká známý kocouří hlas. Nanuk se ho ještě zeptal, kde je ten Hlavák, ale odpovědi se nedočkal. Natahoval se přes široký parapet a ocitl se na zahradě. Začalo jedno velké dobrodružství, při kterém Nanuk putoval na sever za svými prarodiči na vlastní pěst. Co vše při tom zažil a čeho všeho dosáhl, se nechte překvapit v knize.

  Vychází první hvězda a výprava dorazila na rozlehlou paseku. Uprostřed paseky je nízké iglú a v jeho dveřích stojí malý Nanuk. Při vzpomínce na svůj noční útěk se pod bílými chlupy červená až ke špičkám uší! Hluboce si oddechl, protože vidí, že se na něj nikdo nezlobí.

  Psí babička si zkušeným okem měří Aničku, která má na hlavě naražené hned tři čepice na sobě, a velkého černého psa, co vypadá, že by na posezení snědl bábovku. V duchu se rozhodla, že zadělá těsto na tři dávky kremrolí!

  A psí děda? Ten spěchá pro hrnec zmrzliny, kterou má kousek od iglú zakopanou ve sněhu. Pro pistáciovou zmrzlinu pro zvláštní příležitosti. Dneska večer bude v iglú velká oslava!

  (DVOŘÁKOVÁ, Alžběta: Nanukova dobrodružství. Praha: Portál, 2013.)

  Při svém putování zažije Nanuk úspěchy i nezdary, pozná strach z neznámého světa, ale nakonec vše zvládne jako zkušený cestovatel. Při své cestě narazí na nového kamaráda, který mu poskytne pomocnou ruku. A tak by to mělo být i ve skutečném světě. Lidé by si měli pomáhat a být na sebe milí.

  Kniha je členěna do krátkých kapitol, určená pro začínající čtenáře. Na konci každé kapitoly mohou děti rozluštit záhadné otázky či rovnou odpovědět a napsat nějaké zajímavé hlášení pro rozhlas. Naučí se také odůvodnit různé fráze. Kupříkladu co to znamená, když se cítíte pod psa, nebo mají odpovědět na nejrůznější otázky. Třeba kdo myslíte, že může čekat ovace? Ovce, nebo závodník? V knížce je plno slov, kterým by děti nemusely na první pohled rozumět. Například ve větě: Na záclonkách jsou vyšité hejna alek a taky mračna komárů a hrsti brusinek. Víte, kdo jsou to alky? Anebo výraz pantograf či co jsou to jutové pytle. Ovšem rodiče nebo starší sourozenec jim jistě v neznalosti poradí s neznámými výrazy, a děti si tak obohatí svůj slovníček. O ilustrace se postarala Michaela Bergmannová.

  Alžběta Dvořáková – je bohemistka, překladatelka z angličtiny, spoluautorka knihy Cesta z mlčení.

  Michaela Bergmannová – je absolventkou FAMU – obor animovaná a multimediální tvorba. Zabývá se kreslenou animací a ilustrací knížek pro děti. Podílí se na několika projektech České televize. Jitka Libigerová zdroj: http://www.vaseliteratura.cz/recenze/pro-deti-a-mladez/3543-nanukova-dobrodruzstvi.html

  - Cesta Severním expresem - rec. J. Libigerová

Čtenářské recenze


 • knihu-prosim.blogspot.cz/2016/05/nanukova-dobrodruzstvi.html

  Dvořáková, Alžběta: Nanukova dobrodružství

  Martina F

  Kniha od Alžběty Dvořákové je již druhá, kterou jsem od ní četla. A stejně jako v první knize, tak i tady se věnuje zvířecím hrdinům. Tentokrát si vybrala psího hrdinu. Má netradiční jméno - Nanuk. Je to proto, že Nanuk pochází z dalekého severu. Jeho babička se jmenuje Polárka a dědeček Kornout (kdo má chuť na zmrzlinu?)

  A právě od nich Nanuk dostal dopis, kterým ho zvou na prázdniny. Nanuk se už moc těší, jenže co se nestane - Nanuk šlápne na ježka, poraní si tlapku a celý výlet je ohrožený! Maminka by to určitě zakázala, a tak se v noci vydá tajně sám až za polární kruh. Cesta za severní kruh může začít a s ním i pořádné dobrodružství.

  Nanukova dobrodružství vychází v edici První čtení, to nic není. Zaujme především malé čtenáře, kteří už umí číst a také ty děti, kteří ještě číst neumí, ale mají rodiče, kteří jim knihu rádi přečtou.

  Kniha je rozdělená do krátkých kapitol, každá z nich na konci obsahuje otázku, na kterou by měly děti odpovědět. Některé otázky jsou hodně těžké, například co to jsou kdoule? I když je v textu o nich řeč, není řečeno, že kdoule jsou ovoce. Některé otázky je třeba dítěti vysvětlit - co to jsou ovace nebo juta. Ale vymyslet jméno pro psa nebo říct, co je z kartonu, to je snadná odpověď.

  Příběh ilustrovala Michaela Bergmannová, v jejím podání je Nanuk moc roztomilé štěně, po kterém dokáže zatoužit nejedno dítko. Obrázky jsou jednoduché, ale výstižné. Nejsou na každé stránce, přece jen je kniha pro děti, které už umí číst a nepotřebují si k textu přiřadit i obrázek.

  Čtení o Nanukovi se nám velmi líbilo, příběh se rychle a hlavně dobře četl, zkrátka Nanuk se stal naší oblíbenou knižní postavou.

  - 02.06.2016

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)