Veršovaná encyklopedie

Veršovaná encyklopedie

Pospíšilová, Zuzana

Portál, 2010

395 Kč336 Kč

Akce 15 %Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Veršovaná encyklopedie seznamuje děti netradičním způsobem s běžnými i méně známými pojmy. Přináší přes 550 hesel, které formou krátkých básniček doplněných barevnými ilustracemi Edity Plickové zprostředkují dětem významy slov a pojmů světa kolem nás. Pro snadnější orientaci jsou jednotlivá abecedně seřazená hesla označena barevně podle toho, zda se jedná o zvířata, povolání, rostliny, sport apod. To umožní zaměřit se při četbě například jen na oblast, o niž se dítě právě zajímá.
Zuzana Pospíšilová je dětská psycholožka a autorka dětských knih, pracuje ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Píše pohádky a básničky pro děti, které publikuje knižně a v časopise Sluníčko, překládá dětské verše. V nakladatelství Portál vyšly její knížky Hádanky a hříčky nejen se slovíčky (2006), Hádám, hádáš, hádáme (2007), Vyber si hru podle jména (2008), Poznáváme písmenka (2008) a pohádkové tituly Pohádky před spaním (2007) a Domeček pro šneka Palmáce (2008).

Mgr. Zuzana Pospíšilová je dětská psycholožka, zabývá se rozvojem kreativity u dětí mladšího školního věku.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Pro děti od 4 let

 • Ilustrátor:Plicková, Edita

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-598-1

 • Počet stran / vazba:200 / Pevná

 • Rok vydání:2010

 • Kód:14901301

 • EAN:9788073675981

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Abecedně řazená Veršovaná encyklopedie dětské psycholožky a spisovatelky Zuzany Pospíšilové, kterou bohatě ilustrovala Edita Plicková, si klade za cíl netradičním způsobem seznámit děti od čtyř let výše s běžnými i méně známými pojmy světa kolem nás.

  Knihu Zuzany Pospíšilové uvítají zejména rodiče a prarodiče malých dětí, kteří chtějí svého potomka nejen zabavit, ale i poučit o okolním světě. Veršovaná encyklopedie totiž přináší více než 590 hesel (například hesla typu ovoce, paprika, rýma, duha, čert nebo autobus), která formou krátkých básniček doplněných barevnými ilustracemi dokáží zprostředkovat významy slov a pojmů světa kolem nás.

  Pro snadnější orientaci jsou jednotlivá hesla v knize řazena abecedně. Tato hesla s říkankami se mezi sebou liší také barevným vyvedením, a to podle toho, zda se jedná o zvířata, rostliny, přírodní úkazy, sport nebo povolání. Díky tomu se při listování knihou může dítě zaměřit na konkrétní oblast, o kterou se zrovna zajímá.

  Každá říkanka je navíc opatřena barevným ilustračním obrázkem. Dítě se tak díky obrázkům naučí poznávat různá zvířata, rostliny nebo předměty. Zjistí například, jak že to vlastně vypadá sýkorka, papoušek, blecha, sedmikráska, bříza nebo topol.

  Abyste si o Veršované encyklopedii udělali jakous takous představu, na ukázku předkládám několik říkanek vztahujících se k heslům yetti, mýdlo a kopřiva:

   

  Yetti

  Yetti žije v Himaláji,

  před lidmi svůj život tají.

  V horách je prý ukrytý,

  velký, chlupy pokrytý.

  Otisk jeho obří tlapy

  vyděsí i silné chlapy.

   

  Mýdlo

  Kdo se umýt touží,

  tomu mýdlo slouží.

  Vodou mýdlo napěnit,

  tělo mydlit, vodou smýt.

   

  Kopřiva

  Obývá snad celý kraj,

  vaří se z ní také čaj.

  Kopřiva je léčivá,

  nevýhodu ovšem má!

  Utrhnout ji lehké není –

  hrozí totiž popálení.

  Veršovaná encyklopedie je výbornou knihou pro nejmenší. Děti se jejím „pročítáním“ nejen pobaví, ale vstřebají do sebe nenásilnou formou také spoustu užitečných informací. Tato kniha je určitě skvělým dárkem k narozeninám, svému dítěti ji můžete darovat i pod stromeček nebo jen tak. Je-li to dítě zvídavé, zaručuji, že se od Veršované encyklopedie jen tak snadno neodtrhne a bude si ji chtít pročítat každý večer.

   

  Autor: Alena Štouračová

  - Veršovaná encyklopedie - rec. A. Štouračová

Čtenářské recenze

Další informace

ROZHOVOR S Mgr. ZUZANOU POSPÍŠILOVOU

autorkou knihy VERŠOVANÁ ENCYKLOPEDIE

Paní Pospíšilová, naposledy jsme si takto povídaly vloni u příležitosti vydání Vaší předchozí knihy Školní strašidlo. Avizovaly jsme tehdy vydání dalšího Vašeho titulu – Veršované encyklopedie, a ta už je na světě. Prosím představte nám ji (co obsahuje, pro jakou věkovou kategorii je určena…).
Kniha je v podstatě klasickou encyklopedií. Výjimečnost spočívá v tom, že pojmy jsou vysvětleny ve verších. Obsahuje více než 550 hesel a je určena jak malým předškolákům, kterým rodiče pomáhají získávat informace předčítáním, tak i mladším školákům, kteří s knihou mohou pracovat samostatně.

Jak jste vybírala do encyklopedie jednotlivá hesla?
Protože je kniha bohatě ilustrovaná, výběr hesel se řídil především možnostmi výtvarného ztvárnění. Práce na výběru hesel byla systematická. Procházela jsem běžné encyklopedie a zapisovala jsem si hesla, která by se hodila do encyklopedie pro děti. Pak jsem na daná hesla vymýšlela verše. Musela jsem ve verších co nejstručněji a co nejvýstižněji objasnit, co dané slovo znamená.
S trochou nadsázky se dá říci, že Veršovaná encyklopedie je velkou (a snad i užitečnou) sbírkou básní.

Doporučila byste rodičům a učitelům určitý postup, jak s encyklopedií systematicky pracovat? Nebo je lepší se spolu s dětmi náhodně probírat jednotlivými tématy a vybrat si zrovna to, které je zaujme?
Zcela záměrně jsem trvala na tom, aby jednotlivá hesla z určité kategorie (zvířata, rostliny, pojmy, věci, povolání, stavby, světadíly, sport, lidé, části těla a oblečení) byla v encyklopedii označena stejnou barvou nadpisu. To proto, aby děti mohly v knize snadněji vyhledávat jen určitá hesla z oblasti, která je momentálně zajímá. S knihou se dá zacházet podle libosti. Mladší děti si jistě budou hesla vybírat především podle obrázků. Věřím, že encyklopedii využijí také učitelky MŠ a ZŠ třeba pro výběr básniček k různým besídkám. Ale knihu lze pochopitelně číst i systematicky.

I v této knize výborně funguje spojení autor – ilustrátor, Vaše básničky doprovodila krásnými obrázky opět Edita Plicková. Vnímáte grafickou podobu knihy jako rovnocenný doplněk obsahu, nebo byste hlavní důraz položila na texty?
Myslím si, že dětská kniha musí být vhodně ilustrovaná. Ilustrace by navíc měly brát ohledy na potřeby dětí, kterým je kniha určena. Obrázky paní Plickové jsou krásné, výstižné, „dobře čitelné“ a knize dodávají na přitažlivosti. Už proto doufám, že kniha na pultech knihkupectví nezůstane bez povšimnutí.

Co Vám psaní přináší? Je to relaxace, „vnitřní motor“, nebo něco úplně jiného?
Psaní je pro mne určitě forma aktivního odpočinku. Trochu se to dá přirovnat k pocitům luštitelů sudoku nebo křížovek. Taky musíte vynaložit určité úsilí k vyluštění křížovky nebo číselného hlavolamu, ale děláte to rádi, protože to přináší pocit vnitřního uspokojení z dobře vykonané práce.

Ve Vaší další tvorbě hodláte zůstat u dětského publika, nebo se chystáte i na jiný literární žánr a cílovou skupinu?
Jednu dobu jsem koketovala s myšlenkou napsat soubor povídek pro dospělé. Tento žánr mám také ráda, obzvláště když jsou povídky lehké, svižné, humorné a zároveň nutící k zamyšlení. Zatím mám ještě příliš mnoho nápadů a rozepsaných knih pro dětské čtenáře, ale není vyloučeno, že se někdy uberu i tímto směrem.

Na závěr můžeme čtenářům ještě prozradit, že Vaší tvorbě pro děti zdaleka není konec. Příští rok vyjde v Portálu další knížka, bude to volné pokračování Školního strašidla s názvem Školní detektiv.
Ano, v nakladatelství Portál vyjde Školní detektiv. Myslím, že tato knížka se dětem bude líbit ještě více než Školní strašidlo. Měla jsem možnost ukázky z připravované knížky přečíst dětem na besedě a reakce byly úžasné. Moc se těším, až knize vdechne duši paní ilustrátorka Markéta Vydrová.
V nakladatelství Portál se připravuje i kniha veršovaných jazykových hádanek s názvem Máš nadání na hádání? Bude obsahovat hádanky s homonymy, slovy vloženými a skrytými, s dvojicemi slov lišícími se jedním písmenem apod. Myslím, že na tuto knížku se budou těšit zejména učitelé českého jazyka na prvním stupni ZŠ.
Také v jiných nakladatelstvích je k vydání připravena řada pohádkových knížek (Trampoty kocoura Silvestra, Pojďte si hrát na lékaře, Čarodějnice Eulálie, Fánkova dobrodružství, Fánkova další dobrodružství, Kouzelná třída...) a spousta veršovaných i pohádkových leporel, takže si čtenáři jistě přijdou na své.

Více aktuálních informací o připravovaných knihách se můžete dozvědět na mých stránkách www.zuzanapospisilova.svet-stranek.cz.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně spokojených dětských čtenářů, kterým Veršovaná encyklopedie pomůže objevovat svět.

Novojičínský deník 2. 3. 2013 rozhovor se Z. Pospíšilovou

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)