Kniha, využívající genetickou metodu čtení - autor recenze: Chensie Ips
http://www.svet-mezi-radky.cz/2020/01/recenze-zil-byl-kdysi-kdesi-hana.html
Česká spisovatelka Hana Zobačová se zaměřuje na knihy pro děti, především pohádkové. Jejím nejnovějším počinem je právě Žil byl kdysi kdesi, spadající do pohádkové tvorby. Kniha je hodnotná tím, že vychází ze zásad genetického metody výuky čtení a tím pomáhá cílovým čtenářům. U nakladatelství Portál si můžete přečíst článek, týkající se této publikace.
Styl psaní je v rámci výukové metody, která se těší velké přízni rodičů i dětí a postupně se dostává do popředí. Text je psán velkými tiskacími písmeny pro snadnější čtení. Příběhy jsou podle všeho řazeny od toho nejjednoduššího na čtení až po ten nejkomplikovanější. Prakticky se jedná o pasáže složené z jednoslabičných, dvouslabičných, trojslabičných a čtyřslabičných slov dle náročnosti.
Publikace obsahuje devět pohádkových příběhů, založených na této metodě. Ty jsou tedy srovnané od nejjednodušších textů, založených na jednoslabičných slovech až po ty nejsložitější čtyřslabičné. Snadno tedy malý čtenář může postupovat a zvyšovat si úroveň, aniž by se ztrácel.
Skvělé je, že tyto pohádky jsou nejen naučné, ale také rozvíjí dětskou fantazii. Malí čtenáři se totiž setkávají s klasickými pohádkovými bytostmi, se zvířaty a provází je dobrodružstvím dokonce i princové a princezny.
Genetická metoda čtení označovaná též jako hlásková - spočívá v hláskování slov. Dítě nejprve „přehláskuje“ slovo, pak je teprve přečte dohromady. Spojuje tedy hlásky bez slabikování (s-l-o-v-o – slovo). Zjednodušeně řečeno, vychází se z intuitivního čtení po hláskách, které si osvojují už předškoláci. Tato metoda se dnes pojímá jako metoda přirozená vývoji dítěte. Zdroj: nakladatelství Portál
Ilustrace ilustrátorky Michaely Bergmannové jsou veselé, barevné, příhodně dětské a roztomilé, takže malé čtenáře zbytečně neodvádí od čtení svou vyzývavostí, ale přesto šikovně příběhy doplňují a ozvláštňují děj.
Mgr. Hana Zobačová je speciální pedagožka, redaktorka a autorka knih pro děti. Nezabývá se však metodou genetického čtení jako jediná. Kupříkladu spisovatelka a učitelka s dlouholetou praxí Eva Horáková u nakladatelství Portál vydala obdobný titul v roce 2018 s názvem Moje maminka je nej
Ačkoliv prozatím nemám možnosti srovnání se svým synem a zkouším tituly na prvňáčcích svých známých, jsou pohádky velmi dobře přijímány a dětem se líbí. Když je čtu se synem, tak pro dospělého člověka je takové čtení spíše nepříjemné, ale věřte, že dětem prospívá. Určitě doporučuji a už se nemohu dočkat, až mi budou předčítat moji chlapečci. :)