Šindelářová, Renata: Zpět o sto let na výlet - autor recenze: CaMiLhttps://www.alik.cz/a/recenze-gamebooku-zpet-o-sto-let-na-vyletKdybyste měli stroj času, kam byste se vydali? Vojta s Klárkou se vydají časem se svou prababičkou napříč 20. stoletím, aby poznali, jak žila, a pokusili se jí vrátit paměť. Podaří se jim to? A co se při tom naučí? Cesta není jednoduchá, čtenáře při tom čeká plno zábavného luštění, v němž nebude chybět ani tajná zakódovaná šifra!
Kniha volně navazuje, tedy není třeba předchozí knížky znát, na tituly Ztraceni v Rudolfinské Praze a Tajemství pokladu sv. Václava. Všechny tyto knihy jsou gamebooky neboli hrací knihy. Publikace, kterou recenzuji, je založena na vyřešení úkolů, jak je vidět na obrázku. Úkoly jsou například matematické, postřehové, spojovací a především krásně spojené s ilustracemi. Chceš to taky zkusit? Tak dávej pozor, tady máš první úkol:
Čím mě kniha oslovila?
Tématem cestování časem.
Chtěla jsem vědět, jakým způsobem budou děti cestovat časem, a hlavně, jak budou cestovat se svojí prababičkou na vozíku.
Zábavným luštěním, které je propojeno s ilustracemi.
Tím, že kniha obsahuje tajnou šifru (všecÝy), u níž se zdá, jako by šlo o tiskařskou chybu, ale není tomu tak!
Děj knihy
Vojta s Klárkou mohou díky tajnému vědeckému experimentu cestovat časem. Stroj času vlastní Alex, jejich známý, bláznivý vědátor z hvězdárny. Jsou to vlastně hodinky, které když se zapnou, vytvoří kolem člověka světelnou bublinu. Cestovat se dá nejen s lidmi, ale i s věcmi, jen je na ně potřeba ukázat světelným paprskem. Pak se zadá čas a místo, ale než se dá přesunout na nové místo s novým časem, musí se na jednom místě strávit jedna hodina.
Vojta s Klárkou vezmou časem svoji prababičku na vozíku, která slaví 107 let, ale už zapomíná. Toto dlouhé žití jí prý kdysi předpověděl záhadný Přemysl. Svůj život si prababička zaznamenávala do deníku a díky tomu Klárka s Vojtou zadávají na svých cestách datum a místo a doufají, že pomohou prababičce paměť vrátit.
Děti se s prababičkou podívají na hodně míst z 20. století a naučí se spoustu nových věcí. Třeba hru Jak se tlučou špačky, která se dříve hrála. Dozví se také, jak se prababička poprvé setkala se svojí láskou, jak to vypadalo za války, jak probíhal lampionový průvod nebo jak se lidé měli za dob komunistů.
Podaří se prababičce vrátit paměť a dostat se v pořádku domů a do současnosti? Jak se bude cestovat s prababičkou na vozíku? Nedostanou se všichni do nějakých patálií? Najdou záhadného Přemysla? Co všechno za dobrodružství zažijí?
Plusy
Nejvíce se mi líbily ilustrace, které byly propojeny s luštěním.
Bavilo mě řešit zakódovanou tajnou šifru.
Čekala jsem, že když je kniha určena čtenářům do 13 let, budou v ní lehké úkoly. Mýlila jsem se, u některých úkolů jsem se dost zapotila.
Líbilo se mi, že kniha obsahuje řešení, které je napsáno zrcadlově, ale ještě předtím upozorňuje, že se máme raději vyspat a druhý den zkusit obtížný úkol vyřešit znovu, než se podívat na řešení.
Z knihy se opravdu dozvíte zajímavé informace z historie a díky zábavným úkolům na ně jen tak nezapomenete.
Na konci knihy si můžete dopsat jména do svého rodokmenu nebo ho okopírovat.
Úkoly si můžete oskenovat a řešit je společně s ostatními.
Mínusy
Zamrzelo mě, že kniha už na začátku vybízí k tomu, abychom do ní nepsali, ale své odpovědi si zaznamenávali na papír, aby ji mohl luštit ještě někdo další. Jsou tam ilustrace, které bych si ráda vybarvila. Sice je v knize upozornění, že se nedá číst podruhé znovu, ale já jsem si jistá, že kdybych si ji přečetla znovu za několik let, odpovědi na nyní již vyřešené úkoly bych si nepamatovala. Ovšem pokud někdo bude chtít číst knihu s kamarády, pak by toto smysl dávalo.
Příběh mě trochu zklamal, nepřišel mi moc propracovaný. Bohužel o něm nemůžu říct: „Wow, to si musím přečíst znovu!“ Přišlo mi, že v knize jde především o informace z historie než o samotný příběh. Čekala jsem víc napínavých scén. Ke knize bych se vrátila spíš díky zajímavým hádankám.
Závěrem
Knihu doporučuji všem, kteří milují hádanky, chtějí se dozvědět něco o naší historii a nebo by rádi zahnali nudu.