Jak udělat z dítěte skutečného čtenáře

1001 her s knížkou

Tištěná kniha (2021)

0 % 5 recenzí

212 Kč

249 Kč −14 %, ušetříte 37 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2021)

Ilustrátor
Michaela Bergmannová
Překladatel
Holubkovová, Hana
Počet stran
144
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2021
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11108401
EAN
9788026217541
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1754-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Láska ke knihám se v dětech dá probudit mnoha různými způsoby. Zdaleka to neobnáší jen předčítat nebo číst text. Jak to udělat? Hrou, kreslením, vymýšlením, mluvením, pantomimou, a to není zdaleka všechno. Bohatě ilustrovaná belgického autora přináší návody,
- jak vytvořit prostředí, které podporuje chuť ke čtení,
- jak vybrat vhodnou knihu,
- jak čtení knihy oživit,
- jak se v množství knih orientovat,
- jak si hrát se slovy a ilustracemi z knihy,
- jak si vymýšlet příběhy inspirované knihami
- a jak s knihami malovat, vyrábět a vynalézat.
Pojďte si hrát! Vytvořte „občanský průkaz“ své oblíbené knižní postavy, uspořádejte výstavu knih podle společné myšlenky či tématu ilustrace nebo namalujte podle knížky komiks.
Kniha je zaměřená na podporu čtení a rozvoj čtenářství. Je určená rodičům, učitelům, vychovatelům – všem dospělým, kteří chtějí podporovat u dětí radost ze čtení a směrovat je ke čtenářství jako zábavné a objevné aktivitě. Vhodné pro děti od 2 do 8 let.

Philippe Brasseur je nezávislý kreativec, ilustrátor, organizátor a šéfredaktor časopisů pro mládež, autor řady knih pro mládež.

Ke stažení

O autorech

Brasseur, Philippe

Brasseur, Philippe

Všechny knihy autora

Michaela Bergmannová Michaela Bergmannová (1972) je ilustrátorka dětských knih a režisérka televizních pořadů pro děti. Vystudovala animovanou a mediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s Českou televizí na dětských vzdělávacích pořadech, např. Moje zahrádka, České pexeso, Evropské pexeso aj. Ilustrovala mnoho knížek pro děti. Patří mezi ně knížky pro začínající čtenáře, kteří se učí číst genetickou metodou čtení (Žil byl kdysi kdesi, Pokojíček plný hraček aj.), nebo knížky zaměřené na logopedii (Logopedické pohádky). Je spoluautorkou knížek Výři nesýčkují, Fi a Flo a Strasti zkoušeného Standy.

Všechny knihy autora

Recenze (5)

  • Autor recenze Lenka Štveráčková Datum 1. 11. 2022


    Brasseur, Philippe: 1001 her s knížkou - autor recenze: Lenka Štveráčková
    https://www.kritiky.cz/1001-her-s-knizkou-jak-udelat-z-ditete-skutecneho-ctenare/

    Dnešní děti mají raději technické věci a knihy trochu za mobily a tablety zaostávají. Myslím si, že je to škoda. Kniha nám dává pocit jistoty, bezpečí, máte možnost prožít příběh společně se svými hrdiny, odpočinout si, ale také tříbit svůj jazykový cit a obohacovat slovní zásobu. Díky knihám se dozvíte mnoho zajímavostí, poučíte se a pobavíte. Je to takový přítel do nepohody. Philippe Brasseur je autorem publikace s názvem 1001 her s knížkou a ukáže vám, že kniha v sobě skrývá opravdu hodně možností.

    Kniha je rozdělena na několik kapitol. Autor hned na začátku popisuje, jak tuto příručku používat, jaké pomůcky budete pro práci s knihou potřebovat. Také se autor zabývá tím, pro jakou věkovou hranici je daná aktivita určena. Další kapitoly pojednávají o tom, jak vytvořit tu správnou atmosféru pro čtení, jak uspořádat posezení i knihovnu, jak najít vhodnou knihu. Dále také různé náměty, jak s knihou pracovat, jak vymýšlet příběhy, hrát si se slovy, luštit křížovky i osmisměrky. Můžete klidně vyrobit i občanský průkaz ke své oblíbené postavě z knihy, dále také knihokarty, ale i jak příběh dramatizovat. Na konci knihy uvedl autor rady, kde a jak hledat dobré knihy, odkazy na různé veletrhy a akce spojené s knihami, čtenářstvím, ale i knihy, ve kterých se můžete dále inspirovat.

    Pro koho je kniha vlastně určena? Pro všechny děti, rodiče, prarodiče, učitele, lektory různých kroužků o čtenářství, ale i knihovníkům. Prostě všem knihomolům. Smyslem této knihy není naučit děti číst, ale to hlavní je v nich probudit lásku ke knihám a ke čtení.

    Kniha je naprosto báječná. Její čtení jsem si užila od začátku až do konce. Knihy jsou moje velká vášeň už od dětství. Lásku ke knihám ve mně pěstoval můj tatínek už od útlého dětství a dodnes mu za to moc děkuji, Tato publikace mně naprosto nadchla. Při čtení jsem si dělala poznámky, co vše chci s dětmi při práci s knihou vyzkoušet, jelikož pracuji jako učitelka v mateřské škole. Publikace je přehledná, srozumitelně psaná, plná námětů na různé aktivity pro práci s knihami. Knihy umožňují setkávat se hlavními postavami, prožít příběh s nimi. Od útlého dětství rodiče, či prarodiče svým dětem čtou před spaním. Ve školce se děti setkávají při řízené činnosti s různými příběhy, taktéž, když je paní učitelky ukládají po obědě do postýlek. Ve škole se už děti učí sami číst a postupem času si vytváří vztah ke knihám. V průběhu života je tento vztah i láska ke knihám mění. Ve stáří mají lidé více času, pro zahnání nudy, či samoty často sahají po knize a krátí si tak dlouhé chvíle.

    V knize mě nejvíce zaujal námět na výrobu občanského průkazu ke své oblíbené postavě. Dále také námět na aktivitu, jak si hrát se známým příběhem. Lze tak využít klasickou pohádku, jako jsou Tři prasátka a otočíme jej naruby, nahradíme prasátka jinými zvířátky, či vymýšlet, jak příběh dokončit jinak. Využití této knihy je všestranné. Velké plus dávám za její ucelenost, možnosti dalšího využití. Na knižním trhu naleznete mnoho publikací podobného zaměření, ale takto přehlednou a obsáhlou publikaci rozhodně ne. Pojďte se se mnou začíst, prohlížet si ji, něco hezkého si podle ní vyrobit, možná se i zasnít, to vše vám publikace nabízí. Věřte, že nebudete litovat a budete překvapení, tak jako já.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze Petra Schwarzová Žallmannová Datum 27. 10. 2022


    Brasseur, Philippe: 1001 her s knížkou - autor recenze: Petra Schwarzová Žallmannová
    článek na facebooku

    Nakladatelství Portál vydalo loni nenápadnou knížečku francouzského autora Philippe Brasseura pod názvem 100 her s knížkou (Jak udělat s dítěte skutečného čtenáře). Ilustrovala ji Michaela Bergmannová a přeložila Hana Holoubková. Odpovědná redaktorka Viola Somogyi. Všechny tyhle detaily jsou důležité, protože ta kniha by nebyla ani z poloviny tak skvělá, kdyby nebyla velmi šikovně adaptovaná na české prostředí a obohacená o celou řadu informací důležitých pro české čtenáře. Děkuji za tu práci, kterou si nakladatelství dalo s tímto drobným, ale mimořádně inspirativním dílem! Nejde o samé původní myšlenky, spousta nápadů jsou adaptace něčeho, co znáte, ale je to pěkné a kompaktní, vše na jedné hromádce.

    Je to kniha pro všechny, kteří přemýšlejí nad tím, jak přivést menší děti ke čtení, ukázat jim, že s knihami může být hromada legrace. Je to taky kniha pro rodiče a učitele, kteří by rádi knihy dětem nabízeli i jinou, než jen tou klasickou "čtecí" formou, pro všechny, kteří knihy milují a občas touží po troše inspirace při práci s dětmi a knihami. Najdete tu aktivity většinou pro předškolní až prvostupňový věk, ale jsem si jistá, že spousta z nich by se dala upravit i pro druhostupňové dospívající. Najdete tu aktivity rozdělené do 9 kategorií. Například: Jak vytvořit atmosféru, ve které mám chuť číst, Jak oživit čtení knihy?, Jak s knihami malovat, vyrábět a vynalézat, Hrajeme si se slovy, Hrajeme si s obrázky, Kniha na jevišti, atd. Krom toho je tu 11 (!) stran Inspiromatu, který se 100% odvolává na české prostředí, takže tu najdete tipy na akce, aktivity, pomůcky, platformy, weby, atd., které podporují čtenářství u nás, také je tu výběr knih, které by se daly k jednotlivým kapitolám použít, seznam zajímavých knih o metodice... Je toho tam opravdu spousta!

    Za chvíli začne školní rok a myslím, že tohle by si pedagogové předškoláků a prvního stupně měli opravdu dopřát, bude to bavit je i děti.

    (Moc děkuji @nakladatelstvi.portal a taky kamarádovi Petru Mařákovi, který mi s knihou nadšeně zamával před nosem.)

    autor recenze: Petra Schwarzová Žallmannová
    článek na facebooku
    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze Žaneta Křížová Datum 1. 2. 2022


    Brasseur, Philippe: 1001 her s knížkou - autor recenze: Žaneta Křížová

    https://vytvarna-vychova.cz/1001-her-s-knizkou/

    Nedávejte na první dojem!!! Obálka knihy možná pro některé působí trochu tuctově, nenápadně. Možná ve vás evokuje, že v knize najdete jednu aktivitu za druhou bez hlubšího smyslu – zkrátka nabušený zásobník nikterak výjimečných her. Přitom se v ní skrývá pravý opak – vlastně bych řekla POKLAD.

    Svou dceru vedu od malička ke knížkám, protože k nim mám sama velmi kladný vztah. A snažím se k tomu vést i děti v MŠ – protože láska ke knížkám a četbě je něco, kdy se obohatíte, rozvíjíte svou fantazii, slovní zásobu a na chvíli zapomenete na svět okolo. Ač jsou mé dceři teprve 2 roky, první co po probuzení udělá je (a dělá to i v průběhu dne), že si vezme knížku, posadí se s ní ke stolečku a v tichosti si ji prohlíží anebo nám je nosí a chce z nich číst – a věřte nebo ne, mě to neskutečně těší.

    Z toho důvodu jsem moc ráda, že se mi do rukou dostala kniha: 1001 her s knížkou. Cílem knihy určené od 18 měsíců do 14 let je vzbudit lásku ke knihám. A nepotřebujete k tomu nic jiného než jakoukoliv knihu a popřípadě předměty, které má každý doma.

    Kniha je členěná na 10 kapitol, kdy každá z nich obsahuje tolik inspirace, že byste nevěřili, kolik se toho dá vymyslet. Zaručuji, že vás nabije tolika novými nápady, že nebudete vědět, který s dětmi zkusit dřív. Přehledně oddělené kapitoly, odsazení, tučně zvýrazněné nadpisy her doplněné o vkusné černobílé ilustrace. Už z názvu kapitol se dá dobře odtušit, co v nich najdete, ale mám potřebu vám o nich napsat víc.

    • Jak vytvořit atmosféru, ve které máme chuť si číst – jak si zařídit knihovnu, seřadit knížky, kam je umístit, jak děti neodradit od čtení.
    • Jak (si) číst příběh „jen tak pro radost“ – rady, jak předčítat skupině, jak využít maňáska, pracovat s hlasem, využít při četbě přestrojení, pohyb, neobvyklé místo.
    • Jak oživit čtení knihy? – zabývá se otázkami – jaké máme druhy otázek, jak motivovat děti k vytváření otázek, jak naslouchat otázkám dětí.
    • Jak nezabloudit v knižním lese – hry na třídění knih podle společných znaků (barvy obálky, velikosti knihy, tloušťky, druhu ilustrace, tématu apod.).
    • Hrajeme si se slovy (v knihách) – přiřazování ilustrací k textu.
    • Hrajeme si s obrázky v knihách – vyhledání v knihách všech stromů, obrázků vyvolávací pocit tepla, vzniklé stejnou technikou; domýšlení (děti vidí jen část ilustrace/ textu, vystřižená ilustrace).
    • Vymýšlíme příběhy a inspirujeme se v knihách – vynecháme začátek nebo konec příběhu = vymýšlení, co bylo předtím, potom; přetváření známé pohádky zasazením do jiného prostředí, přidáním předmětů, změnou charakterových vlastností, propojení s další pohádkou).
    • Jak s knihami malovat, vyrábět a vynalézat – vyrábění knih z neobvyklých materiálů (látky, koberce, bublinové folie, ze slupek, z okvětních lístků); vymýšlení neskutečných knih (bonbónková, neviditelná, mluvící).
    • Kniha na jevišti – nad čím by se měli zamyslet dospělí, než začnou vymýšlet s dětmi divadlo; žánry, nápady na vytvoření japonského divadla, loutek na špejli, prstové loutky z ponožek, využití hraček pro klasickou pohádku aneb táta =robot, děti = medvídek a kuře).
    • Čtenářský inspiromat – kde hledat knihy; seznam akcí, webů, časopisů, kampaní, organizací na podporu čtení a čtenářské gramotnosti; seznam metodických příruček i doporučených ilustrovaných knih pro děti.

    Knihu maximálně využijete s předškoláky a těmi, co už umí číst a psát. Ač nápadů i pro ty nejmenší je tu dostatek. Jedno je ale jisté – vzbuzení zájmu o knihy zaručeno, takže za mě: ANO, ANO, ANO.

    autor recenze: Žaneta Křížová
    https://vytvarna-vychova.cz/1001-her-s-knizkou/
    Přečíst celou recezi Zavřít