Žákovský, Daniel; Zatloukal, Leoš: Meditace zaměřená na řešení - autor recenze: czechpsychologisthttps://www.instagram.com/p/CWtJjjxsVAe“Slovo ‘meditace’ pochází z lat. meditari, které může znamenat ‘brát si něco k srdci’, nebo také ‘v nečem se cvičit’ či ‘na něco si zvykat’. Meditaci chápeme jako užitečné cvičení, které nám umožňuje plněji si uvědomovat přítomnost, ‘zvykat´ si na ni a zároveň pěstovat důležité dovednosti a vlastnosti, které pomáhají žít dobrý a smysluplný život.”. Meditace zaměřená na řešení potom kombinuje meditační techniky s principy terapie zaměřené na řešení (kniha představuje 4 principy). Tento přístup se zaměřuje na zvládnutí situace za pomocí dostupných zdrojů místo hledání příčin.
Autoři radí jak začít, na co se v začátku soustředit, na čem svůj postoj k meditaci postavit, jak zvládat náročné situace, pocity smutku. Radí také, jak najít i v náročných situacích jako je smutek, trauma či fyzická bolest sílu se jim postavit a růst. Také se zmiňují o situaci, kdy chceme pomoct od trápení někomu blízkému nebo jak meditovat s dětmi. Při popisu jednotlivých technik a situací, ke kterým se techniky hodí oceňuji, že popis hezky vykresluje danou obtíž (např. panická ataka). Jsou také zmíněné studie, které efekt dané techniky zkoumají.
Příběhy (náboženské, z praxe autorů, ze života osobností) dokreslují a pomáhají porozumět jednotlivým myšlenkám autorů. Příběhy z praxe autorů mě opravdu bavily a pomáhaly mi si situaci lépe představit a pomohly mi i k zapamatování jednotlivých technik (a taky mě sem tam dojaly - např. příběh o Franklovi a jeho zážitku z koncentračního tábora). Ačkoli občas příběhy působí až utopisticky (člověk začne meditovat a zázračně se uzdraví), autoři hned ze začátku knihy zmiňují důležitost odborné pomoci (např. psychoterarapeuta, psychiatra).
Za mě je kniha hezkým návodem, jak zklidnit svou mysl v různých náročných situacích. Upřímně jsem nezkoušela všechny techniky, ale jen ty, které byly odpovědí na problematické situace, které zažívám. Cílem knihy je ale právě poukázat na množství možných meditačních technik a představit je člověku, který si z nich poté vybírá tu, která je mu nejbližší.
Ačkoli je kniha věnována meditaci, velmi mě zaujala kapitola o pomoci druhým pomocí posilujících rozhovorů (podobá se Motivačním rozhovorům v praxi od Soukupa). Tato kapitola se mi zdála velmi obohacující nejen v rámci psychologické praxe, ale v rámci každodenních situací.
Za mě opravdu doporučuji každému, koho meditace zajímá a kdo hledá ucelený a zároveň čtivý zdroj. Kniha je napsána s velkou citlivostí k problémům a jejich popisu a zároveň opravdu nabízí možnosti řešení, což si čtenář dle názvu nejspíš od knihy slibuje.
Zajímavost na závěr - kniha, ačkoli byla psána v době koronaviru (na jejíž potřeby se může zdát, že reaguje), měla být reakcí na situaci klimatických změn a jejich důsledky.