Malými kroky k velkým změnám

Mindfulness pro každý den

Tištěná kniha (2019)

0 % 4 recenze

169 Kč

199 Kč −15 %, ušetříte 30 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2019)

Překladatel
Kosatíková, Ludmila
Počet stran
112
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2019
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11207001
EAN
9788026214601
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1460-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Mindfulness čili umění být teď a tady
Co dělat, když nám starosti přerůstají přes hlavu a máme dojem, že nejsme pány svého života? Stojí za to zkusit jednoduchá cvičení, která představují různé cesty, jak snížit stres a úzkost či bojovat s depresí. Lze je využít i v případě, kdy se snažíme o snížení váhy nebo bychom rádi skončili s kouřením. Kniha nabízí jednoduchá, ale nikoli banální cvičení založená na konceptu mindfulness. Drobné kroky, které neustále opakujeme a k nimž přidáváme další, nás postupně provedou změnami, jež povedou ke zlepšení našeho života. Trápí nás „mravenci v hlavě“ neboli nutkavé myšlenky? Neumíme se zklidnit a stále se nám honí hlavou, co musíme zařídit a jaké úkoly na nás čekají? Pak je dobré do svého života pustit všímavost. Knihu uvítají lidé, kteří trpí vnitřním neklidem, a samozřejmě též zájemci o mindfulness. Gary Hennessey se mindfulness věnuje více než 40 let a vyučuje je 35 let

O autorovi

Hennessey, Gary

Recenze (4)

  • Autor recenze Léňa Datum 11. 5. 2020

    https://www.psyhub.cz/litrevue/

    Kniha se zaměřuje především na praktické ukázky, jakými způsoby lze mindfulness využívat.

    Osobně jsem k tématu mindfulness byla ze začátku dost skeptická. Několikrát jsem o tom četla a pár věcí i vyzkoušela, ale nikdy mě to nijak nezaujalo. Tahle knížka byla moje poslední šance, jak si v mindfulness najít svou cestu. A vyplatilo se! Techniky jsou v podstatě všechny založené na meditaci, ale ne všechny meditace jsou stejné. Třeba forma všímavého pohybu byla stvořena přímo pro mě, protože to není taková ta klasická meditace, jak ji všichni známe nebo si představujeme. Zaujala mě i kapitola, která se zabývala prací s obtížnými prožitky. Tohle zjištění, jak na to, pro mě bylo ze samotné knížky nejvíce přínosné. Teď už vím, jak na negativní emoce a co s nimi dělat.

    autor recenze: Léňa
    https://www.psyhub.cz/litrevue/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Aneta Baierová Datum 27. 4. 2020


    Hennessey, Gary: Mindfulness pro každý den - autor recenze: Aneta Baierová

    http://www.casopisagora.cz/2020/02/mindfulness-pro-kazdy-den-aneb-malymi-kroky-k-velkym-zmenam/

    Slovo „mindfulness“ se dnes skloňuje ve všech pádech jak v odborných kruzích, tak mezi zájemci o duševní hygienu z řad laiků. Kniha Mindfulness pro každý den si na rozdíl od jiných neklade za cíl prozkoumat tento fenomén od A do Z, ale spíše nabídnout čtenáři praktickou příručku, která mu pomůže začlenit prvky mindfulness do každodenního života a stát se více všímavým ke svému okolí i sám k sobě.

    Kniha kombinuje teorii s praxí. Postupně čtenáři předkládá jednotlivá témata, se kterými se všímavost pojí a která jsou základem pro navazující praktická cvičení (tzv. praxe, kde si čtenář může na vlastní kůži zažít, jaké to je být všímavý). Autor Gary Hennessey, který sám praktikuje mindfulness více než čtyřicet let a vede školení pro budoucí lektory, doporučuje především čtení knihy neuspěchat.

    Každá část staví na tom, co se čtenář naučil v předchozích kapitolách, takže nejlepší je začít od začátku a postupně se ke konci knihy propracovat. Důležité však je nepřestávat s naučenými technikami, protože jedině tak se lze opravdu naučit používat mindfulness v běžném životě. Cílem knihy je vybudovat si repertoár praxí, podobně jako hudebník, který se naučí řadu skladeb a podle potřeby je schopen je zahrát.

    V knize se pak čtenář setká se dvěma typy praxí. První po čtenáři vyžaduje, aby vystoupil ze zaběhnutých kolejí a chvíli se soustředil pouze na zadané cvičení. Těmto praxím se říká meditace.

    Další praxe, nazvané autorem „mindfulness v akci“ jsou jednoduché postupy, které se dají zapojit i do běžně vykonávaných činností, jako je čištění zubů nebo mytí nádobí. Zajímavé je, že kniha se dá v podstatě využít jako osmitýdenní kurz, kdy každý týden se rovná jedné kapitole.

    Čtenář má také možnost stáhnout si nahrávky k jednotlivým meditacím, které jsou v knize uvedené. V mém případě to bylo velmi účinné, protože při čtení mě velmi rušilo, že jsem musela pořád dokola otevírat a zavírat oči a hledat na stránce místo, kde jsem skončila. Kdo tedy dává přednost mluvenému slovu stejně jako já, přijde si na své.

    Kniha je psaná velmi čtivě a přehledně. Autor velmi snadno přechází od teoretických definic do praktických ukázek, které jsou vždy pečlivě popsané tak, aby i ten, kdo nemá s technikami mindfulness doposud žádné zkušenosti, věděl přesně, co má dělat a k čemu to slouží. V knize je místo také na psaní poznámek o tom, jak čtenář které cvičení prožíval, čeho si všímal a zda pro něj bylo jednoduché nebo naopak obtížné dodržet zadání a vlastní prožitky nehodnotit.

    Autor knihy čtenáře také podporuje v tom, aby praktikovali i cvičení, která se jim zpočátku nelíbí nebo jsou pro ně obtížná. Obecně lidé totiž dělají raději věci, které jsou jim příjemné, což je přirozené – potěšení je silná motivace. Ale život není vždy jen snadný a příjemný, i v těchto chvílích však stojí za to vytrvat. Dle Hennessyho totiž často své chování pochopíme nejlépe ve chvílích, kdy se nám v životě příliš nedaří.

    Jednou z nejtěžších věcí při praktikování mindfulness pro mě (a věřím, že v tom nejsem sama) vždy bylo nechat odejít myšlenky, které mají velmi silný emocionální náboj. Určitě to znáte, hádka doma, nepříjemný rozhovor v práci, potíže někoho blízkého… Když mám pak v takových chvílích pracovat s dechem a být všímavá, nedokážu to déle než pár vteřin a opět se vracím k nepříjemným pocitům. Proto jednou z nejužitečnějších praxí v celé knize pro mě byla právě práce s těmito obtížnými prožitky a myšlenkami, které jsou silně nabité emocemi. Líbí se mi, že autor spolu s rozvojem všímavosti klade důraz také na rozvoj soucitu a přijetí. Protože si myslím, že jedno bez druhého není plnohodnotné.

    Kniha Mindfulness pro každý den aneb Malými kroky k velkým změnám přináší čtenáři především jednoduchá cvičení, díky kterým může postupně pracovat sám na sobě, prohlubovat vlastní všímavost a s pomocí drobných krůčků měnit kvalitu vlastního života. Kniha nejspíš nepřinese nic nového profesionálům, kteří se mindfulness již roky věnují, ale může být velmi praktickým pomocníkem a přehledem pro ty, kteří chtějí být více všímaví a pomocí technik mindfulness dosáhnout ve svých životech větších či menších změn.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Olga Běhounková Datum 22. 7. 2019

    https://static.wixstatic.com/ugd/4ca6e5_e0be421d2bda4ac5b39af78ba4569b60.pdf

    Mindfullness je "trendy" tématem přinejmenším posledních let. Jak tedy funguje? Kterých principů využívá? Nejde jen o jiný název pro meditaci? A jak nám může pomoci?

    Autorem této útlé, ve své jednoduchosti krásné a obsahem nabité knihy, je Gary Hennessey. Britský autor se tematice mindfulness věnuje více než 40 let a 35 let ji společně s buddhismem trénuje a učí v meditačních centrech po celém světě (ve Velké Británii, Irsku, Švédsku, Německu a Americe). Je spoluzakladatelem a ředitelem neziskové organizace Breathworks Mindfulness CIC a jeho misí je zmocňovat jednotlivce, aby se méně stresovali, dosahovali více věcí a celkově lépe žili. Vede k meditaci. Mindfulness, neboli všímavost, je schopnost jedince záměrně a systematicky věnovat svoji pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, a to bez posuzování, hodnocení a očekávání. Může vést ke změně. A tato publikace ve svých devíti kapitolách inspiruje, jak na to. Všímavost již před 2500 lety rozvinul Buddha a vyučoval ji v rámci své duchovní metody, která vedla k osvícení. V této knize vůbec nejde o náboženský kontext, mindfulness zde má jiný kontext i účel, jde o techniku. Techniku, která se odklání od buddhistické psychologie a naopak čerpá ze sekularizovaného směru Jona Kabata-Zinna, rozvíjejícího se od 60. let minulého století. Ten vychází z řady vědeckých studií a výzkumů z oblastí fyzického a psychického zdraví, vzdělávání i pracovního prostředí. Tento druh mindfulness může vést nejen k vyřešení problémů (např. jak dobře žít s chronickou bolestí, snížit stres, zabránit návratu depresí či jakékoliv závislosti i po vyléčení), dá se aplikovat i na zefektivnění sportovních aktivit a všeobecně také k vylepšení a obohacení již spokojeného života. Skrze jednoduché poučky, ale i nadčasové myšlenky jsou postupně představena a popsána jednotlivá témata, která jsou doprovázena různými cvičeními (nazvanými praxe) tak, aby je každý čtenář aktivně prožil na vlastní kůži. Autor použil metodu sněhové koule, kdy jednotlivé kapitoly na sebe navazují a staví na tom, co bylo vysvětleno a naučeno v té předchozí. Vychází mj. z nových poznatků a objevů neurovědy o neuroplasticitě mozku, kdy, zjednodušeně řečeno, mozek dokáže reorganizovat sám sebe a v případě poškození může přenést úkoly z jedné části na jinou či vytvořit nová spojení. Neuroplasticita lidského mozku je důkazem, že čtení, myšlení, představy, chování a každodenní aktivity způsobují změnu v anatomii mozku a skrze proces učení vznikají nová neuronová spojení. Čím častěji se budeme učit a tato spojení posilovat, tím silnější a větší mohou být. Ale zpět ke knize. Při čtení lze postupovat dvěma způsoby. Prvním z nich je nejprve ji celou přečíst pro získání základní orientace, druhým způsobem je pak rovnou začít od první kapitoly s tréninkem a ponořit se do sebe. Jednoduché, nikoliv však banální, praxe jsou založeny právě na konceptu mindfulness. Autor pracuje se dvěma typy těchto praxí. První typ praxe nazývá "meditace" a vybízí ke změně a opuštění zaběhlých kolejí s koncentrací pouze na dané cvičení. Ty by měly být opakovány každý den s takovou časovou dotací, kterou si každý z nás nastaví (doporučením je začít 10 minutami dvakrát denně a postupně čas prodlužovat). Druhý typ praxe nazývá "mindfulness v akci" s cílem nebýt všímavý jen krátkou část dne, ale pořád. Nebo alespoň značnou část dne a používat ji při běžných každodenních činnostech. A příležitostí je více než dost – v soukromí, v práci, při sportu, při jídle aj. Nečekejte však reaktivně na změnu či na sofistikovaný výcvik, s rozvojem své mindfulness můžete začít hned a právě s touto knihou, která je koncipována jako osmitýdenní kurz, jehož součástí jsou i audionahrávky meditací s odkazy uvnitř knihy, s cílem naučit se být neustále všímavý.

    autor recenze: Olga Běhounková
    Recenze byla zpracována pro e-časopis Firemní vzdělávání
    https://static.wixstatic.com/ugd/4ca6e5_e0be421d2bda4ac5b39af78ba4569b60.pdf
    Přečíst celou recenzi Zavřít