První pomoc pro vysoce citlivé

Tištěná kniha (2021)

0 % 5 recenzí

239 Kč

299 Kč −20 %, ušetříte 60 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2021)

Překladatel
Klimentová, Eva
Počet stran
144
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2021
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11207801
EAN
9788026217367
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1736-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Vysoká citlivost: Odhalování tajů citlivého vnímání

Potřebujete se dát rychle znovu dohromady po náročné situaci?
„Přeskakují“ na vás snadno emoce ostatních a potřebujete se proti tomu obrnit?
Je pro vás nezbytné vytvořit si hojivé, podpůrné a bezpečné prostředí k životu?

Švédská terapeutka ve své knize nabízí množství praktických návodů, jak může vysoce citlivý člověk svou citlivost konstruktivně využít. Radí, jak se vyrovnat s tzv. přestimulováním a jak o sebe skutečně do hloubky pečovat, abychom zase nabyli ztracené rovnováhy, uvádí praktické rady z vlastní zkušenosti, příklady různých vhodných cvičení zaměřených na ponoření do sebe a uklidnění a užitečné fyzické i duševní strategie (jak se dát dohromady po náročném dni, jak se „uzemnit“, vyjadřovat verbálně své pocity). Najdeme zde i návody, jak coby vysoce citlivá osoba zvládat společenský kontakt, jak poznávat nové lidi, jak se vymezovat, jak vytvořit potřebné pauzy na oddech, jak chránit svůj prostor, jak podnikat, a několik rozhovorů s vysoce citlivými jedinci, kterým se podařilo úspěšně změnit svůj život.

Asa Saga Hammarstedt je švédská terapeutka.

O autorovi

Hammarstedt, Asa-Saga je švédská terapeutka.

Všechny knihy autora

Recenze (5)

  • Autor recenze Jana Datum 12. 7. 2023


    Hammarstedt, Asa-Saga: První pomoc pro vysoce citlivé - autor recenze: Jana
    https://www.psyhub.cz/litrevue/temamesice/leden-2023-psychohygiena/

    “Vysoce citliví jedinci mají více nastražená tykadla, jsou všímavější, analyzují své okolí podrobněji a hlouběji a získané informace zpracovávají důkladněji než ostatní” (Hammarstedt, 2021, str. 12).

    Vysoce citliví jedinci tvoří odhadem 20 % populace a kdysi dávno byl tento poměr v tlupách vhodný k jejich přežití. Jak ale uvádí autorka, má tato přednost i svou negativní stránku a to přetížení. Tato kniha je praktickým průvodcem a rádcem vysoce citlivým, kterým nabízí návody, jak svou přednost využít, jak se zotavit z přetížení a jak mu účinně předcházet. V knize najdete také vsuvky terapeutek a učitelky jógy. Kniha tak nabízí porozumění citlivým jedincům, typy na různé druhy psychohygieny a na závěr odkazuje na další literaturu a stránky, kde se můžete dočíst více. Jestli jste vysoce citliví a kniha je tak určená právě Vám můžete zjistit na stránkách www.hsperson.com, kde si můžete vyplnit krátký orientační test.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Vladimír Kutálek Datum 14. 3. 2023


    Hammarstedt, Asa-Saga: První pomoc pro vysoce citlivé - autor recenze: Vladimír Kutálek
    https://sigseberozvijeni.vlkuver.cz/2023/prvni-pomoc-pro-vysoce-citlive-asa-saga-hammarstedt/

    Relativně útlá kniha, což souzní s první pomocí v názvu knihy. I když je kniha dle názvu i textu zaměřená na první pomoc vysoce citlivých lidí, mnohé tipy, návrhy jsou použitelné pro kohokoliv, kdo se potřebuje dostat do formy. Svým způsobem by tato knížka na začátku mé kariéry mi usnadnila spoustu věcí, když bych ji v té době četl a používal její pokyny. Ať už jak se dostat z prokrastinace nebo nedostatku energie. Např. nudné nebo hloupé úkoly, které berou energii, náladu, pokud je člověk dělá v produktivním čase, naopak pomáhají nastartovat se, když má člověk útlum po obědě, po hádce, po neštěstí. Je třeba se naučit sebe znát, komunikovat laskavě sám se sebou. A myslet preventivně, dopředu, myslet i na relaxaci a najít si tu svou relaxaci. Dřív než nastane útlum, kdy jste plni energie, vymyslet ty správné postupy, sepsat si své seznamy činností, které vám pomáhají, které vás dostanou ze slabší chvíle. A mnoho dalších tipů.

    Celkově mi kniha dala hodně, i když mnohé jsem znal, resp. pracně jsem se naučil. Doporučuji.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze PODNIKAVKA Datum 18. 6. 2021


    Hammarstedt, Asa-Saga: První pomoc pro vysoce citlivé - autor recenze: PODNIKAVKA

    http://podnikavka.cz/uncategorized/domaci-lekarnicka-pro-vysoce-citlive/

    Autorka – švédská terapeutka a cvičitelka jógy v knize shromáždila praktické rady a metody, jak HSP mohou líp zvládat život, vyhnout se přetížení a nadměrné stimulaci. Je to lékárnička, kterou můžete v případě potřeby otevřít. Najdete rady, podporu a konkrétní pomoc pro náročné situace. Za mě je tam třeba moc jógy a meditace, což fakt nevyužiju, nebo rad, jak se svou citlivostí pracovat v zaměstnání, což jako volnonožec pracující převážně z domova taky nevyužiju, ale i tak je tam spousta drobečků i pro typy jako já.

    A v knize jsem našla jednu definici INTROVERTA, podle který jsem 100% introvert. A to zas hafo lidí, co mě zná, bude žasnout, že já stand up komička života jsem introvert. Jo a dokonce čím dál větší. Takže tady je ta definice:

    Introvert podle Junga

    Introvertního člověka mnohem víc zajímá vnitřní život než hmotný svět – nezkoumá jen vlastní nitro, ale za stejně zajímavý a důležitý považuje i vnitřní život druhých lidí. Introvert se při povrchním rozhovoru záhy začne nudit a necítí se dobře ve velkých skupinách. Mnohem víc mu vyhovují hluboké a smysluplné rozhovory pouze s jedním člověkem.

    Vysoce citlivá zvířata

    Vysoká citlivost je osobnostní rys vyskytující se nejen u lidí, ale i u zvířat. Ví a zkoumá se to zhruba od poloviny 90.let. V tlupě tito jedinci mnohem dřív vycítili nebezpečí a zburcovali ostatní. V podobě intuice máme stejný dar i dnes. Podle výzkumů mají HSP už od dětství jinou hladinu hormonů, jiné látky v krvi, jiné látky v tělních tekutinách a náš mozek důkladněji zkoumá veškeré přijaté informace.

    Jak to funguje?

    Máme nastražený tykadla a vnímáme ze světa mnohem víc a mnohem hloub analyzujeme okolí, zjištěné informace důkladněji zpracováváme. Naše nervová soustava je vysoce citlivá, a když ji správně používáme, máme dar tvořivosti, pálí nám to, máme obrovský cit pro detail a v každé kapse milion nápadů.

    Test: jste HSP?

    anglicky na www.hsperson.com

    česky v knize Ilse Sand Přecitlivělost není slabost (vydal Portál v roce 2016)

    v e-booku Aleny Wehle Patříte mezi vysoce citlivé?

    česky na www.nadani-citlivosti.cz/test-citlivosti/

    Superman nebo chudinka

    Většina HSP prý hraje buď roli Supermana nebo chudinky. To znamená, že jako já celej život machruje a působí na svět zcela sebevědomým dojmem a pod kůži godzily je malá citlivá myška, nebo hraje chudinku a celý život se jen lituje a lítost vyžaduje i po ostatních. Ani jedna ta role není dobrá. Já slupku Supermana odhazuju už léta a po loňské těžké nemoci ji už dál odmítám nosit. Svět se dost diví a další a další lidi vyháním ze svýho života. Protože už nejsem Superman a chudinka taky nechci bejt, jsem kdo jsem a jsem citlivá na to, jak se s někým cítím a jak jsme si navzájem příjemní. Nesnesu hrubost, zlobu, zlost, malost, omezenost a už si ji nechci přivádět do života. Nejsem přeci žádný Superman. Jsem CITLIVKA!!

    Takže opouštím vše, co je pro mě destruktivní. Říkám NE i věcem, které bych chtěla dělat, ale žerou moc energie, času. A jasně si stanovuji hranice, říkám čím dál častěji NE, protože jinak by mi hrozilo přetížení a občasné cukání ve tváři mi připomíná, kam nechci dojít. Že bych chytla nerva a zas měla měsíce zánět trojklanného nervu, deprese, nonstop strašidelnou bolest srovnatelnou i s porodem. To fakt už nechci, a tak mě NE chrání jako můj rytíř, abych měla udržitelný život a mohla žít spokojeně a vyrovnaně bez křeče zakouslé do tváře a těla, který vyhořelo.

    „Přijetí sebe samého je trik, který usnadňuje vymezení hranic”

    Co HSP unavuje, vyčerpává, dráždí?

    ostrý pach, světlo, zvuk

    silonky, nepříjemný pásek, látka, nepohodlné oblečení nebo třeba i jen cedulka na svetru

    mnoho podnětů

    povrchní plky

    velké skupiny lidí

    něčí blbá nálada

    Když nás něco vycucne a připraví o energii, dost nám trvá, než se zase nastartujeme a doplníme nádrž.

    Jak se zotavit po propadu energie

    nadměrná stimulace = za rohem číhající přetížení (neproduktivní, bolestný, smutný stav, kdy ztratíme sami sebe, já tomu říkám, že jsem asynchronní, mysl je jinde než tady a teď a nemůže se ukotvit, tělo je neklidný, bolavý, zcela unavený a nic nepomáhá, zdánlivě nic)

    HSP na vše kolem potřebují mnohem víc energie

    KOEFICIENT SAMOTY

    Co to je? To je poměr mezi časem stráveným mezi lidmi extravertní činností a času, který pak potřebujeme na zotavení, nabrání energie, dobíjení baterek. Takže třeba já mám koeficient 2,5, protože po jednom dni na školení potřebuju odpočívat 2,5 dne, než se zase cítím jako rybička.

    1 den extravertní aktivity = 2,5 dne samoty a odpočinku

    dobrý je, že ten stav přejde a my si to můžeme uvědomovat a tím si trochu ulevit, co ale v těch mrtvejch dnech dělat?

    Zalézt do jeskyně a chovat se k sobě, jako bych byla nemocná.

    A tady už jsme u toho, v čem je kniha prospěšná. Obsahuje hromadu minirad, jak na přetížení, mnohé znám a používám, jiné by mě nenapadly a zařadím je do portfolia první pomoci.

    Minirady do jeskyně:

    pohyb (hormony štěstí): jít na procházku

    jíst často a málo

    pracovat s častými přestávkami

    někdy stačí jen zavřít oči, mnoho vjemů přichází skrz zrak (já si často v autě, u filmů i jinde zakrývám oči, zacpávám uši, aby nepřišlo něco, co uvnitř zasazený nechci

    nosit sluneční brýle, hluchátka, klobouk, deštník

    splnit nudný úkol, třeba jen převlíknout postel, uklidit stůl nebo umýt linku

    nosit jen nejpohodlnější oblečení

    být k sobě radikálně laskavý

    usmívat se

    pořádně se vyspat

    dávat si velké pauzy od strojů (o tom je v knize dost a dost, ale to jde mimo mě, takže o tom se nerozepisuju)

    někdo (ne já) meditace, jóga

    vnitřním monologem se mile podpořit

    domácí lékárnička aneb soustředit se na vlastní malá potěšení

    Jeskynní lékárnička

    tohle byl pro mě objev a moc se mi ten nápad líbí a už si chystám svou domácí lékárničku, tedy rady a tipy, co mít v záloze pro chvilky, kdy jsem mimo sebe, přetížená a vyřízená. Vše je potřeba si připravit, když je člověku dobře. Jsou to blbosti, může to bejt v krabici od bot, do který sáhnete, když je vám zle. Taková KPZ pro HSP. Čili HSP KPZ:) A protože přetížení je náraz do zdi pro všechny smysly, i HSP KPZ musí obsahovat obinadla, gázy a růžový pilulky pro všechny smysly.

    peníze na nákup něčeho dobrého, skvělého, na udělání si radosti

    lísteček se vzkazem zdravého já tomu oslabenému

    dobrá kniha, časák

    dobré víno, čokoláda, chilli papričky

    a ještě rada: po náročném dni se zklidnit ve svislé poloze, nikoli v té vodorovné, tedy klidně sedět a nic nedělat

    120 sekund a jste vítěz

    Jedna z minirad je i změnit držení těla. O tom jsem psala už v prvním článku o HSP, jak se držíte, tak se cítíte. No a tady je na to konkrétní cvičení – taková dvouminutová fligna (vychytávka): na dvě minuty si stoupněte do pozice vítěze – rozkročené nohy, ruce v bok a usmívejte se – za 120 sekund se prý změní chemické pochody v mozku a z postoje je pocit. Jste vítěz.

    Co dělat, když jste vstřebali emoce a energie jiných lidí

    My HSP jsme emočně nakažliví a chytneme emoce jiných jedna dvě, asi jako rýmu. V knize to autorka hezky přirovnává k Supermanovi poblíž kryptonitu. Protože něčí cizí emoce se mohou dotknout něčeho hluboko v nás a začnou bublat pocity, který jsme třeba vůbec neměli v úmyslu řešit.

    Moje řešení: vyhýbat se lidem, co by na mě chrstli negativní emoce

    Dvě řešení v knize:

    Když je zaregistrujeme a odžijeme, což se lehce řekne, hůř udělá, zvládneme to líp. Tohle je ovšem na dlouhou debatu u terapeuta. Jakože sice vím, že ty emoce nebyly moje, že je můžu “pustit” a chlemstnout zpátky tomu, kdo je chlemstnul na mě, ale znovu říkám, že to se líp radí než udělá. Zvládnout nechytat tuhle emoční rýmu chce čas. Já se vždy raději vracím ke svému nejoblíbenějšímu – negativistům se úplně vyhýbat.

    Často je ale řešit nechceme, přiklopíme je nevnímáním a nakonec se z toho vyklupe pořádná únava. Je fakt, že po setkání, hovoru či jen smskování s někým negativním únavu pociťuju často. ÚNAVA bývá prý nejčastější příznak, že jsme “chytli blbý emoce” někoho jinýho a jen se je snažíme zamést pod koberec. A to chce sílu. Energii. A tak ji to žere.

    Pocity a myšlenky spolu souvisí

    co si o něčem myslím, má vliv na moje pocity

    emoce jsou jen energie, nemusejí mít příběh, vysvětlení, někdy se nějak cítím jen z hladu nebo protože mám nějakou chemii v těle kvůli něčemu (tak to sleduju, jak se mi zhorší nálada, přemejšlím, kdy jsem naposledy jedla, jestli jsem se dobře vyspala, čeho se bojím, na co se netěším, v kalendáři mám napsaný očekávaný depky při PMS, ať jim na to zas neskočím a neprožívám depku jako fakt, ale vím, že jen dostanu menzes, tak se vlastně snažím odhalovat emoce způsobený něčím zvenčí, hned je mi pak líp, když vím, že jsem nakrklá z hladu:)

    Jak udržet stabilní energii

    “Pokud si chcete udržet stabilní hladinu energie, musíte během dne jednat ve svém zájmu a ptát, se co laskavého teď pro sebe mohu udělat?” HSP často myslíme dřv na ostatní, až pak na sebe. Já měla loni zánět trojklanného nervu, a tak jsem se naučila jednat mnohem, mnohem víc ve svém zájmu, protože jsem to málem nedala. Fakt jsem byla nad propastí a znovu se nad ni nechci dostat. A že moje tělo muselo vypnout, aby mi dalo políček, jsem pochopila a už fackovat nepotřebuju. Takže následujících bodů splňuji do puntíku.

    rozhodujte se ve vlastním zájmu

    obklopujte se lidmi, kteří vás nechávají sami sebou

    neodsuzujte se ani se neberte jako oběť

    mluvte s lidmi o tom, jak uvažujete, co cítíte

    choďte na terapii, hluboce se poznávejte

    A supertip z knihy na toto téma:

    7x denně si nastavit upozornění v mobilu, která mi připomene, že mám stát na své straně a kopat za svůj tým: “Co právě teď potřebuju?” A splnit si to a být k sobě radikálně laskavý. RADIKÁLNÍ LASKAVOST k sobě se mi vlastně líbí skoro nejvíc ze všech miniobjevů z knihy.

    Na konci knihy je spousta odkazů, tipů na další knihy atd. No a prostě jako minilékárničku pro HSP ji vřele doporučuju. Tipů a rad je tam mnohem víc, než jsem si tu vypsala v mém knižním deníčku.

    Přečíst celou recenzi Zavřít