a další podivuhodné úlohy

Šeherezádiny hádanky

Tištěná kniha (2020)

0 % 4 recenze

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Müller, Ivo
Počet stran
216
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11202402
EAN
9788026216629
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1662-9
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Po pohádkách moudré Šeherezády přišly podle Raymonda Smullyana na řadu hádanky. Aby nepřišla o hlavu, vypráví králi každou noc jednu, a jemu se tak líbí, že hned jak jednu vyluští, chce vždy slyšet další. Celkem je tak v knize nabídnuto 225 hádanek různé úrovně obtížnosti. Všechny ale rozvíjejí logické myšlení, někdy vyžadují trochu matematiky, vždy ale postřeh a vtip. Na Šeherezádiny hádanky pak navazují staré historky s hlavolamy, hry s čísly, logické paradoxy a podobně. Kniha je určena pro všechny, kdo chtějí rozvíjet své myšlení a nenechat mozek zlenivět.
Raymond Smullyan je americký matematik, logik a filozof. Svou profesní dráhu začal coby kouzelník. Působil jako profesor filozofie na newyorské City College a na Indiana University. V Portále vyšla jeho slavná kniha Jak se jmenuje tahle knížka.

O autorovi

Raymond Smullyan je americký matematik, logik a filozof. Svou profesní dráhu začal coby kouzelník. Působil jako profesor filozofie na newyorské City College a na…

Všechny knihy autora

Recenze (4)

  • Autor recenze ? Datum 26. 2. 2021


    Smullyan, Raymond: Šeherezádiny hádanky - autor recenze: ?

    Super knížka, když nechcete zblbnout. Předně vám moc doporučuju kouknout se na fotografii autora na internetu. Rovnou pochopíte, že ta kniha je opravdu jedinečná. Raymond Merrill Smullyan byl americký matematik, ale ze všeho nejdřív kouzelník, pak taky koncertní pianista, logik, taoista a filozof. V roce 1955 získal titul BSC na University of Chicago a titul Ph.D. z Princetonské univerzity později v roce 1959. Takže od kouzelníka až k váženému titulu a podle té knížky to vypadá, že i docela zábavnou cestou. Raymond totiž povýšil Šeherezádu a její pohádky někam dál a výš – udělal z ní matematického génia. Když už došly pohádky, začala si vymýšlet hádanky. Nejdřív začala (podle Raymonda) takovými krátkými, klasickými početními – jako třeba včely vyletěly z úlu, různé části roje obsadily různé kytky a keře, tak kolik bylo včel. Jenže pak to začne houstnout až do logických hrátek. Jako třeba: jaké víry je Bulikája? Jasně, nejdřív se dozvíte, kdo je Bulikája, pak ale král musel hádat podle disputace dvou přátel, jaké víry jeden z nich skutečně je. Podívejte, jestli se vám už nechce koukat na ty pořád stejné filmy a podivná zpravodajství, prostě si kupte tuhle knížku a budete v úplně jiném světě. Ve svém světě. Budete zjišťovat, kolik toho z logiky i matiky zvládnete, a když vás na to bude víc, tak to budou opravdu dlouhé noci. U téhle knížky mě napadlo, že takhle by se skutečně dalo uniknout třeba povinnému manželskému …společnému usebrání se v ložnici a nahradit ho něčím taky společným, ale rozhodně novým. V temperamentnějším podání to může být docela zajímavá předehra. Knížka má dvě části. V první jsou hádanky a ve druhé pak řešení úkolů. „Jedna domácí kočka odešla z domu rychlostí tři míle za hodinu. Najednou si vzpomněla, že je čas na oběd, a tak běžela dvakrát tak rychle zpátky. Dohromady byla pryč patnáct minut. Jak daleko odešla?“ Takže je to dobrá kniha i pro učitele matematiky, kteří už nevědí, čím by ty svoje žáky chytli. Moje odpověď by zněla asi „jeden a půl té malé konzervičky“. Ale jaké víry je Bulikája – to je už skoro na závěrečnou práci na filosofické fakultě. Už jen zápletka té hádanky stojí za povšimnutí: dva přátelé uctívají každý jiného boha (a přesto jsou přátelé). Zjistěte, který uctívá kterého. No není to zajímavý logicko-filosoficko-náboženský problém? Vracím se na začátek: autor zahájil svoji kariéru jako kouzelník.

    autor recenze: ?
    Přečíst celou recenzi Zavřít