Vystupte z myšlenkových pastí

Tištěná kniha (2022)

0 % 8 recenzí

296 Kč

349 Kč −15 %, ušetříte 53 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Překladatel
Klimentová, Eva
Počet stran
200
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11208101
EAN
9788026218647
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1864-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Překonání temnoty: Navigace skrz úzkosti a deprese
Kniha čtenáře krok za krokem vyvádí ven ze začarovaného kruhu negativních, a někdy až katastrofických myšlenek a učí ho postupně měnit jeho myšlenková schémata. Je založena na kognitivně-behaviorální terapii a prostřednictvím nejrůznějších cvičení pomáhá opustit depresivní a úzkostné myšlenky, zbavit se jejich neustálého omílání a „přežvykování“, ale zejména vede k tomu, aby člověk postupem času objevil i jiná než negativní témata. Kniha obsahuje řadu příkladů z praxe a je plná strukturovaných cvičení, která může čtenář provádět sám nebo pod vedením terapeuta.
Knihu je určena všem, kteří se potýkají s negativními myšlenkami.
David A. Clark, Ph.D., je klinický psycholog a emeritní profesor University of New Brunswick. Je autorem nebo spoluautorem řady knih o depresi, úzkostech a obsedantně-kompulzivní poruše.

O autorovi

Clark, David A.

Recenze (8)

  • Autor recenze BARBORA SOLDÁTOVÁ Datum 31. 3. 2022


    Clark, David A.: Vystupte z myšlenkových pastí - autor recenze: BARBORA SOLDÁTOVÁ

    http://casopisagora.cz/2022/02/vystupte-z-myslenkovych-pasti/

    Každý z nás se občas dostane do situace, kdy se nám něco nepovede, něco pokazíme a vyčítáme si své chyby, nebo naopak máme obavy z toho, co se může stát v následujících okamžicích, dnech ale i vzdálené budoucnosti. Je běžné, že se nám těmito směry někdy myšlenky zatoulají a pokud se jimi nenecháme pohltit a nevyvedou nás z rovnováhy, zase rychle samy odezní. Některým lidem se ale může stát, že je takové druhy myšlenek ovlivní natolik, že nejsou schopni bezproblémově fungovat a stále věnují největší pozornost právě jim. David A. Clark tyto myšlenky nazývá jako opakované negativní myšlenky a díky své nově vydané knize učí své čtenáře s nimi efektivněji pracovat.

    David A. Clark je klinickým psychologem a emeritním profesorem University of New Brunswick. Již více než 30 let se věnuje kognitivně behaviorální terapii, zejména při léčbě úzkosti, deprese či obsedantně kompulzivní poruchy. Je autorem i spoluautorem několika knih (Cognitive Therapy for Anxiety Disorders, The Anxious Thoughts Workbook, Cognitive-Behavioral Therapy for OCD and Its Subtypes), které pomáhají pacientům zvládnout jejich poruchu. V České republice bohužel žádná z nich nevyšla, až nyní v roce 2022 vyšla autorova kniha Vystupte z myšlenkových pastí.

    Kniha není určena pouze lidem, kteří se potýkají s duševním onemocněním, ale i těm, kteří čas od času spadnou do myšlenkových ruminací. Kniha vyžaduje po čtenáři, stejně jako kognitivně behaviorální terapie, vysokou aktivitu. Nelze k ní přistupovat pouze jako ke zdroji nových informací, ale je třeba nově nabyté vědomosti ihned zkoušet na cvičeních, kterými je protkána každá kapitola. I přesto, že kniha je tenká (200 stran) a všechny informace jsou předávány srozumitelně a vysvětlovány na konkrétních kazuistických případech, je nutné, aby čtenář knihu „používal“ v klidu, vyhradil si na ni dostatek času a vhodného rozpoložení. Bez zapojení do jednotlivých cvičení totiž k žádné změně dojít nemůže.

    Oceňuji úvodní kapitolu, která pomáhá čtenáři uvědomit si, zda na svoje potíže stačí sám, nebo by měl raději vyhledat pomoc odborníka, případně knihu používat jako součást své individuální terapie. K tomu slouží několik krátkých dotazníků, ke kterým se lze vracet i v průběhu čtení a práce na sobě.

    Podobných svépomocných příruček je na českém trhu už mnoho, ale většina z nich se věnuje konkrétnímu duševnímu onemocnění. S touto knihou může pracovat prakticky každý z nás, rozhodně má co nabídnout široké veřejnosti, a může nám pomoci zlepšit kvalitu našeho života už jen tím, že nám pomůže změnit, jak pracujeme se svými myšlenkami v situacích, které nejsou zrovna příjemné. Přínosem může být i pro začínající terapeuty nebo ty, kteří pracují v jiném směru než v KBT. Věřím, že cvičení z knihy mohou být skvělým psychoterapeutickým doplňkem.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Camilla Datum 31. 3. 2022


    Clark, David A.: Vystupte z myšlenkových pastí - autor recenze: Camilla

    https://klikni-na-knihy.webnode.cz/l/recenze-knihy-vystupte-z-myslenkovych-pasti/

    Máte pocit, že máte spoustu negativních myšlenek? Pak je tato psychologická kniha, ta pravá pro Vás!

    Poděkování: V prvé řadě, než začnu mluvit o samotné knize, chci velice poděkovat nakladatelství Portál, které mi poskytnulo tuto knihu jako recenzní výtisk. Při jejím čtení, jsem netušila, že mi může tato kniha opravdu nějak pomoc, protože jsem dosud věřila, že jsou od toho jenom psychologové. Tato kniha mi na to dala ale jiný pohled... Děkuju!

    Upřímně nemám moc zkušení s recenzováním psychologických knih, ale mohu každému narovinu říct, že takhle kniha pomůže určitě každému, kdo se často trápí, je ve stresu, má opakující a negativní myšlenky, nemůže v noci spát nebo pociťuje často vinu, zášť či vztek.

    Kniha je rozdělená do osmi kapitol, kde první a druhá kapitola je důležitá k pochopení těch ostatních. Následujícím kapitolám už se dle libosti můžete věnovat na přeskáčku, podle toho jak potřebujete. Budu se Vám první dvě kapitoly trochu snažit vysvětlit a zároveň Vám tím ukázat, jakým stylem je kniha sepsaná. K ostatním kapitolám se už vyjádřím stručněji, protože pak by se recenze proměnila spíš ve vysvětlování celé knihy a byla by zbytečně dlouhá.

    V kapitolách se nachází nějaký příběh ze života, plno cvičení, zajímavé tabulky nebo experiment. Vždy je jasně vysvětleno, co se skrývá pod jednotlivými pojmy. Například, když se kapitola jmenuje Zahoďte zášť (osmá), je v ní nejprve vysvětleno co to ta zášť vlastně je. Každá kapitola je uzavřená shrnutím, co jste se v jednotlivé kapitole naučili a co Vás čeká dál. Na závěr knihy je od autora blahopřání, že jste dospěli do cíle.

    První kapitola se zaobírá opakovanými negativními myšlenkami. Existují opakované, negativní, vtíravé, neochvějné, nekontrolovatelné/nezvladatelné a abstraktní negativní myšlenky.

    Určitě si teď říkáte, co si pod tím máte představit. Nebojte se, byla jsem na tom stejně, ale v knize to bylo nádherně poukázáno a vysvětleno právě na životním příběhu.

    Dovoluji si nyní sem vložit fotku Rhondina příběhu, na kterém bych Vám velice ráda tyto negativní myšlenky vysvětila, protože tak je to učiněno i v knize.

    Nejvíce mi k pochopení opakovaných, negativních, vtíravých, neochvějných, nekontrolovatelných/nezvladatelných a abstraktních negativních myšlenek pomohly právě příklady z Rhondina příběhu.

    Opakované - Rhonda se často strachovala, že přijde o práci. Vždycky se vracela ke stále stejným pochybnostem o sobě, strachovala se, že není dostatečně výkonná a nepodává kvalitní pracovní hlášení.

    Negativní - Rhonda se stále soustřeďovala na temné možnosti a jejich negativní následky.

    Vtíravé - Rhonda se soustředila na práci, ale najednou ji postihnuly obavy o jejího syna

    Neochvějné - Rhonda o svém synovi nedokázala myslet pozitivně, jakmile se spustily její obavy, že není dostatečně ctižádostivý.

    Nekontrolované/nezvladatelné - Rhonda měla obavy o své finance, neustále si říkala: "To bude v pohodě, to se vyřeší." Nikdy jí toto přesvědčování nepomohlo, naopak se upínala na nějakou finanční katastrofu.

    Následují cvičení, díky kterým se snažíte zařadit své negativní myšlenky k jednotlivým negativním myšlenkám, které jsem před chvíli vypsala.

    Kapitola nás dál provází tím, že žádná negativní opakovatelná myšlení se neobjevují sama od sebe, ale spouští je tzv. spouštěče. Jsou jimi: izolace, omezená pozornost, ztráta kontroly, negativní myšlenky a emoce. Opět na to nechybí cvičení.

    Druhá kapitola nese název Zvládněte paradox kontroly.

    Tedy stručně řečeno ovládněte Vaší sebekontrolu. Tato kapitola mě velice bavila, už z toho důvodu, že tu bylo cvičení Modří sloni. Pro ty, kteří neví oč jde, jim to ráda vysvětlím. Kdysi probíhal experiment o tom, kolik lidí dokáže myslet usilovně dvě minuty jenom na modrého slona a kterým se podařilo na dvě minuty na slona vůbec nemyslet.

    Zkuste si dvě minuty zavřít oči a myslet usilovně jenom na modrého slona. Pokud Vám Vaše myšlenky utečou, otevřete oči a udělejte čárku na papír. a poté pokračujte.

    Chvíli si odpočiňte a pak zkuste druhou variantu. Zavřít oči a myslet na všechno možné, jen né na modrého slona. Pokud na něj pomyslíte, opět si udělejte čárku a pokračujte.

    Připadalo Vám těžší na slona nemyslet, než na něj udržet pozornost? Nic si z toho nedělejte, protože já jsem na tom byla stejně a experiment také tak dopadl.

    Pro nás lidi je prostě jednodušší myslet na špatné myšlenky, než se je snažit nějakým způsobem potlačit a nemyslet na ně. Experimentem se střídáním dnů se Vám kniha bude snažit s tímto pomoci, stejně jako naučit Vás efektivní strategie při Vašem myšlení.

    Opět přikládám fotografie. Nyní ukazuju část tabulky, kterých, jak už jsem říkala, je v knize plno.

    Třetí kapitola s názvem Buďte bez obav, byla pro mě jako dělaná. Už nějakou dobu trpím úzkostmi, depresemi, nemůžu v noci spát a navštěvuju psychologa. Nejsem první a ani bohužel poslední, kdo to tak má. Neustále jsem obklopená obavami: něco zkazím / budou na mě lidé naštvaní / někomu ublížím / a podobně. Po přečtení kapitoly a vypracování cvičení, už na své obavy koukám úplně jinak a tolik se jimi netrápím.

    Obavy mají šest rysů. Nejistota, nekontrolovatelnost, zaměření na hrozbu, neúčinná kontrola, přesvědčení o prospěšnosti a neřešení problému. Opět je do této kapitoly přiložen životní příběh, na kterém je postavené vysvětlení rysů.

    V této kapitole mi hodně pomohlo toto cvičení - kterých jak už jsem říkala je v knize plno - opět Vám ho sem vložím.

    Z kapitoly pochopíte, že jsou obavy "založeny na skutečnosti" (obavy kvůli reálným problémům) a obavy "imaginární" (otázky typu Co když onemocním? Co když mě v práci nepovýší?) a jak efektivně tento problém řešit.

    Čtvrtá kapitola s názvem Zastavte ruminaci se zabývá opakováním a pracuje s otázkami "proč..." Opět je přiložen příběh ze života, dozvíte se, že existují dvě ruminace. Ruminace vázané na emoce a ruminace vázané na stres. Pomocí cvičení se Vás snaží kniha naučit přetvořit otázky "proč" na "jak", popřemýšlet nad svými cíli nebo sny a hledat činnosti které Vás zabaví natolik, abyste nemysleli na nic jiného.

    Pátá kapitola má název Překonejte lítost. Dozvíte se, co je lítost a  jaké jsou procesy lítosti. Naučíte se přehodnotit svá minulá rozhodnutí, kterých litujete. Budete se ptát, proč jste se tak zachovali, že toho teď tak litujete? Prozkoumáte, zdali minulá rozhodnutí, kterých dosud litujete, nemůžete ještě nějak napravit.

    V šesté kapitole s názvem Zbavte se zahanbení se dozvíte co je zahanbení a co je všechno možné při tom pociťovat. Budete dělat cvičení, kdy Vám bylo trapně a kdy jste se cítili zahanbeně. Podniknete kroky jak se zahanbením pracovat.

    Sedmá kapitola nese název Překonejte potupu a byla opět pro mě jak dělaná. Hodně mi sráží na náladě a celkovém psychickém i fyzickém zdraví, když mě někdo pomlouvá, šikanuje nebo mě zkritizuje za něco, s čím jsem si dala opravdu velkou práci. Ať bychom si přáli sebevíc, aby nás tohle nikdy nepotkalo, vždycky se najdou lidi, kteří Vám tuhle nepříjemnou potupu způsobí. Tato kapitola Vás naučí vážit si sebe samého a když se něco nepovede, lze ten den udělat jinou činnost, která Vás nakopne. Ať by šlo o pomoc s nákupem staré babičce, která se na Vás usměje a poděkuje Vám. No nezlepší Vám to den? Mně ano. Budete se cítit líp, že jste udělali něco prospěšného.: Kapitola Vás také upozorňuje na to, že pokud třeba shledáváte v práci dlouhodobé pošklebky, šikanu a neuznání, je lepší práci co nejdříve opustit. Vždy je nějaká možnost.

    Osmá a poslední kapitola s názvem Zahoďte zášť se věnuje zášti, vděčnosti a odpuštění. Naučíte se psát ukřivděný dopis, který rozvíjí soucit a milosrdenství, ale vyžaduje čas.

    Plusy:

    + Líbilo se mi, že kniha obsahovala ukázku životních příběhů, na které pak byly dělané tabulky a cvičení.

    + V knize je vyvážený podíl textu a cvičení.

    + Kniha Vám opravdu pomůže. Každý si tam najde to své. Mně pomohla v oblasti obav a potupy.

    + Na závěr některých kapitol byla pochvala za to, že jste tuto kapitolu zvládnuli. To vás přimělo k pokračování.

    + Bavilo mě cvičení (experiment) s modrým slonem.

    Mínusy:

    - Zamrzelo mě, že v knize nebylo tolik prostoru pro psaní. Kniha sice vybízí, že v tomto případě si máme vzít čistý papír a nebo si jednotlivá cvičení stáhnout z určité webové stránky, ale ta je bohužel anglicky. Ocenila bych kdyby kvůli tomu byla kniha i tlustější.

    - Nemohla jsem si pomoc, ale né každé vysvětlení jsem v knize pochopila. Kniha by mohla být sepsána ještě jednodušeji.

    Na závěr

    Doporučení:

    V knize nás vybízejí, že je možné tyto cvičení probírat s psychologem. Naprosto s tím souhlasím. Psycholog Vám totiž může cokoliv vysvětlit, když něčemu nerozumíte. Samostatná kniha jen mlčí a nenaleznete v ní nic jiného, než co je v ní vytištěné.

    Z mé strany, bych Vám ráda doporučila, abyste se nevěnovali v jeden den více kapitol najednou. Kniha Vám totiž nikam neuteče.

    Přečíst celou recenzi Zavřít