Mikulášský týden je tady! Využijte slevy 20 % na tištěné knihy!

Průvodce praktickou sebezkušeností

Kdo jsem a co tady dělám?

Tištěná kniha (2023)

0 % 2 recenze

215 Kč

269 Kč −20 %, ušetříte 54 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2023)

Počet stran
136
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2023
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11208701
EAN
9788026220695
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2069-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Čas od času je užitečné se na chvíli zastavit a odpovědět si na základní otázky, které souvisejí s naším bytím. S tím, jaký život žijeme. Udělat si inventuru a pořádek v tom, kde se právě nacházíme, co tady děláme, kam směřujeme, zda jsme spokojení a zda to takto chceme mít. Podívat se, jak odpovídáme na otázky, které nám klade život, a pátrat, jaký smysl nám to celé dává. Předkládaná kniha může být v tomto směru vaším osobním průvodcem. Nabídne vám praktické techniky, které pomáhají strukturovaně přemýšlet o důležitých otázkách vašeho jedinečného a neopakovatelného života. Seznámí vás také s praktickými myšlenkami existenciální filozofie a psychologie, jak jsou reprezentovány zejména přístupem Irvina D. Yaloma a Viktora E. Frankla.
Kniha je určena pro všechny zájemce o sebepoznání i pro psychology, kouče, lektory, terapeuty či sociální pracovníky, kteří potřebují se svými studenty, klienty či pacienty řešit podstatné životní otázky. Mgr. Rostislav Honus působí v oblasti sociálních služeb jako metodik, supervizor, lektor a poradce pro oběti trestných činů.

O autorovi

Rostislav Honus působí v oblasti sociálních služeb jako metodik, supervizor, lektor a poradce pro oběti trestných činů. 

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Autor recenze VLADĚNA JANOUŠKOVÁ ŠNOBLOVÁ Datum 10. 1. 2024


    Honus, Rostislav: Kdo jsem a co tady dělám? - autor recenze: VLADĚNA JANOUŠKOVÁ ŠNOBLOVÁ
    http://casopisagora.cz

    Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vám daří v jednotlivých oblastech vašeho života, jak trávíte svůj volný čas a v čem jste nebo nejste v životě spokojení? Rozhodovali jste se o tom, čemu dát prioritu, čemu se chcete věnovat a co možná už chcete odložit nebo opustit? Možná jste si i položili otázku z názvu knihy: „Kdo jsem a co tady dělám?“. Pokud vám je některá z otázek blízká nebo třeba pokud chcete sami sebe lépe poznat a lépe si porozumět, mohla by pro Vás tato kniha být zajímavou inspirací.

    Přestože je kniha „Kdo jsem a co tady dělám“ poměrně útlá (má jen 130 stran), nabízí spoustu inspirativních technik, které si může sám na sobě vyzkoušet každý, kdo o sobě a svém životě přemýšlí a třeba zrovna ustrnul namístě a váhá, kam se posunout, nebo kudy se vydat dál.

    Autor Rostislav Honus, který dlouhodobě působí v oblasti sociálních služeb jako lektor, supervizor a metodik, knihu uvádí krátkou kapitolou o existenciální psychologii a filozofii, která čtenáři představí velmi srozumitelnou formou teoretický základ, ze kterého autor při tvorbě knihy vycházel. Následně čtenářům postupně pomáhá nahlédnout různé oblasti života – například priority, lásku a vztahy a potřebu nacházet smysl v pracovním životě. Další kapitoly pak mohou čtenáři pomoci nahlédnout a porovnat vlastní osobní a profesní hodnoty. Autor se věnuje i tématu ztráty a pocitů viny, ale také budoucnosti, naději a štěstí. Nakonec nabízí i ochutnávku toho, jak je mocné naše podvědomí a přání a poodhaluje i tajemství motivace.

    Jednotlivé kapitoly jsou založené zejména na představení konkrétních technik (kolo rovnováhy, čára života, gradient vztahů, ale i možnost využití imaginace či práce s paradoxní intencí), které mohou pomoci nahlédnout na to, jak to v životě máme my, možná i získat určitý odstup a tím i novou perspektivu, jak na danou situaci můžeme nahlížet a co vlastně chceme nebo nechceme dělat dál. Techniky jsou využitelné jak pro oblast práce, vztahů či rozhodování, tak i pro osobní spokojenost nebo práci s trémou. Každá kapitola přitom obsahuje krátký teoretický úvod doplňující kontext, ve kterém mohou být techniky použitelné. Autor sám na závěr nastiňuje, pro jaké životní situace se techniky popsané v knize hodí využít.

    Protože jednotlivé kapitoly jsou poměrně stručné, nečekejte hluboké rozbory a kompletní informace. Bylo by také chybou očekávat instantní návody a rady, jak se s konkrétními životními situacemi vyrovnat. Na druhou stranu lze spolehlivě očekávat inspiraci využitelnou jak pro sebe samé, tak i pro přípravu workshopů nebo i pro individuální či skupinovou terapeutickou práci. Ostatně i autor sám vychází ze své praktické zkušenosti, jako terapeuta, poradce a supervizora. Praktický rámec knize velmi svědčí, proto ji s radostí mohu doporučit jak laikům, tak i odborníkům.

    autor recenze: VLADĚNA JANOUŠKOVÁ ŠNOBLOVÁ
    http://casopisagora.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Taťána Kročková Datum 6. 12. 2023


    Honus, Rostislav: Kdo jsem a co tady dělám? - autor recenze: Taťána Kročková
    https://www.kultura21.cz/zdravi-a-zivotni-styl/25716-kdo-jsem-a-co-tady-delam

    Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

    Knížka populárním způsobem zpřístupňuje cenné informace z psychologie a existenciální filozofie, přibližuje názory V. E. Frankla a Irvina D. Yaloma, představitele existenciální psychoterapie. Zakladatelem této psychoterapie, jíž se říká i logoterapie (logos = smysl), je neurolog a psychiatr Viktor Emanuel Frankl (1905–1997), který přežil věznění v různých koncentračních táborech a za války přišel skoro o celou svou rodinu kromě sestry, jež se zachránila emigrací do Austrálie. Po válce pak publikoval knihu s příznačným názvem A přesto říci životu ano. Podstatou logoterapie je najít smysl života i v utrpení a těžkých časech, zbavuje člověka strachu z vlastní existence nebo budoucnosti a snaží se o prevenci sebevražd.

    V tomto duchu se nese tato publikace, která pozitivně motivuje nejen k tomu, abychom si vážili života a pochopili jeho smysl, ale také abychom uměli pracovat se svými emocemi, myšlenkami, nenaplněnými touhami a sny a nebáli se svůj život změnit k lepšímu a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Útlá knížečka nenabízí žádné hluboké myšlenky, ale je spíše praktickým průvodcem s mnoha cvičeními, která si můžete samostatně vyzkoušet. Návody ukazují, jak lze rozepsat a obodovat různé životní hodnoty a podívat se na svůj život z nejrůznějších úhlů pohledu, dokonce si můžete napsat také vlastní pohřební řeč. Autor představuje i cvičení a terapeutické praktiky existenciálních psychologů V. E. Frankla a Irvina D. Yaloma.

    Kniha vám určitě bude k užitku, možná budete dokonce překvapeni, co se ještě o sobě dozvíte. Povede vás k tomu, abyste se naučili rozhodovat se sami za sebe a svých rozhodnutí se nebáli, ať už jsou jakákoliv. V závěru mě potěšila i práce s výkladovými kartami, které pracují s projektivní metodou a stávající se dnes již běžnou praxí nejednoho psychologa. Nejde přece jen o doménu kartářek a už vůbec ne o nějaké předpovídání budoucnosti, jak by si možná leckdo mohl myslet.

    Přečíst celou recenzi Zavřít