Regenerační čínská cvičení pro každého

Regenerační čínská cvičení pro každého

Fojtík, Ivan

Portál, 2008

229 Kč195 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Soubor cviků podle tradiční čínské medicíny k odstranění energetických bloků v organismu a ke zvýšení kvality života. Překážky v toku vnitřní energie čchi vedou – spolu s ochabnutím svalů a nedostatečnou kloubní pohyblivostí – k energetické nerovnováze negativně ovlivňující funkci orgánů. Regenerační čchikungová gymnastika rozvíjí fyzickou zdatnost, přispívá k vyladění psychiky, posiluje imunitu a reguluje tělesnou váhu. Cviky pěti zvířat napodobují pohyby medvěda, jeřába, jelena, tygra a opice a tím stimulují funkci svalů, kloubů a šlach i práci žaludku, jater, sleziny, ledvin, plic a srdce. Každý cvik je podrobně vysvětlen a všechny fáze jsou rozkresleny na obrázcích. Bezpečně si tak zacvičí i ten, kdo se dosud pohybové aktivitě nevěnoval.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Ilustrátor:Kračmar, Bronislav

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-437-3

 • Počet stran / vazba:152 / Brožovaná

 • Rok vydání:2008

 • Kód:11204001

 • EAN:9788073674373

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze

Další informace

Cvičení pěti zvířat
Autorem původního pojetí cvičebního souboru wu-čchin-si (hra pěti zvířat) je Chua Tchuo. Toto cvičení je u nás téměř neznámé. Ačkoli mnozí lidé o něm slyšeli, nevědí přesně, co wu-čchin-si obnáší. Naproti tomu v Číně, zvlášť v provincii S‘čchuan, je velmi rozšířené. Podstatou cvičení je napodobování pohybů zvířat provázené řízeným dýcháním.
Cvičení pěti zvířat prokazatelně slouží i k prevenci chorob a jejich léčbě, zlepšuje zdraví a prodlužuje lidský život.

Zastoupení zvířat se během historie měnilo, jak je známé i z kung-fu (wu- -šu), kde se užívají rozličné taktiky či způsoby boje podle jednotlivých zvířat – také zde se druhy zvířat během vývoje měnily a kolísaly. Přestože hlavních taktických směrů, charakteristických pro jednotlivá zvířata, může být i více nebo méně, vždy přetrvávala snaha, aby jich bylo pět, jak je diktováno koncepcí pěti prvků. Dnešních pět zvířat kung-fu obnáší hada, tygra, leoparda, jeřába a draka, zatímco ve hře pěti zvířat nalézáme medvěda, jeřába, jelena, tygra a opici, jejichž způsobem chování a boje jsou motivovány i jednotlivé soubory cviků.
V současnosti existuje mnoho směrů cvičení pěti zvířat, z nichž některé zdůrazňují více trénink čchi, jiné měkkost a ještě jiné sílu, zatímco další jsou určeny pro léčebné účely a zdatnost a opět další pro účely boje. Nejdůležitější skutečností však je účinný trénink čchi neboli esence, podstaty. Má se však také usilovat o spojení vnějšího pohybu a vnitřního klidu, dynamického a tichého stavu. U všech cvičení musí být mysl soustředěna, aby se dosáhlo jednoty pohybu a klidu a také síly a uvolněnosti. Vždy je tedy třeba, aby se cvičily tělo i mysl. Obě tyto polohy, tělesná i duševní, musí být v lidské činnosti vyjádřeny. Zároveň však musíme připustit, že kdyby zvládnutí cvičení nevyžadovalo vůbec žádné řešení problémů koordinace, rovnováhy, sladění pohybu a dechu atd., nijak bychom se po psychofyzické stránce nerozvíjeli. To platí pro postupný přechod z počátečního období dokonalého soustředění do fáze, kdy je člověk cvičením zcela pohlcen – zapomíná sám sebe a dostává se do stavu meditace, která obnovuje všechny jeho síly.

Při praktickém cvičení napodobující pohyby konkrétního zvířete je dobré vžít se do "jeho kůže" nebo-li akceptovat a patřičně procítit jeho silné stránky a přednosti:

Medvěd - fascinuje svojí silou a mohutností, je těžkopádný, ale ohebný a vytrvalý. Je spojován s prvkem Země.


Jeřáb - je štíhlý a půvabný, při letu udivuje lehkostí, na zemi stabilitou v postojích. Stojí vždy zpříma a jeho typickým pohybem je rozpřahování křídel jakoby bez námahy. Cvičení Jeřába má být uvolněné a lehké. Náleží mu prvek kov.


Jelen - je rychlý a výbušný, ale také elegantní a silný. Při praktikování cviků jelena je třeba zachovávat tělo uvolněné a končetiny se mají udržovat bez většího svalového napětí. Náleží prvku ohni.


Tygr - má prudké a graciézní pohyby, dokáže být při lovení kořisti neuvěřitelně tichý a náhle velmi výbušný a prudký. Náleží mu prvek dřevo.


Opice - je čilá, pozorná, pohyby má rychlé, lehké, hbité a obratné. Nezastihnete ji ve stavu křečovitosti nebo ztuhlosti. Náleží jí prvek voda.


Podrobné rozpisy a nákresy cvičení jednotlivých zvířat naleznete v knize: Regenerační čínská cvičení pro každého

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)