Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla

Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla
BONUSY PRO VÁS
ČASOPISY SLEVY 30 – 70 %
Regenerační čínská cvičení pro každého

Regenerační čínská cvičení pro každého

Vaše cena s DPH
229 Kč 206 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Ilustrátor
Kračmar, Bronislav
Nakladatel
Portál
ISBN
978-80-7367-437-3
Počet stran / vazba
152 / Brožovaná
Rok vydání
2008
Kód
11204001
EAN
9788073674373
Obálka v tiskové kvalitě


Soubor cviků podle tradiční čínské medicíny k odstranění energetických bloků v organismu a ke zvýšení kvality života. Překážky v toku vnitřní energie čchi vedou – spolu s ochabnutím svalů a nedostatečnou kloubní pohyblivostí – k energetické nerovnováze negativně ovlivňující funkci orgánů. Regenerační čchikungová gymnastika rozvíjí fyzickou zdatnost, přispívá k vyladění psychiky, posiluje imunitu a reguluje tělesnou váhu. Cviky pěti zvířat napodobují pohyby medvěda, jeřába, jelena, tygra a opice a tím stimulují funkci svalů, kloubů a šlach i práci žaludku, jater, sleziny, ledvin, plic a srdce. Každý cvik je podrobně vysvětlen a všechny fáze jsou rozkresleny na obrázcích. Bezpečně si tak zacvičí i ten, kdo se dosud pohybové aktivitě nevěnoval.

Regenerační čínská cvičení pro každého
Regenerační čínská cvičení pro každého
Regenerační čínská cvičení pro každého
Regenerační čínská cvičení pro každého
Regenerační čínská cvičení pro každého
Regenerační čínská cvičení pro každého
Cvičení pěti zvířat
Autorem původního pojetí cvičebního souboru wu-čchin-si (hra pěti zvířat) je Chua Tchuo. Toto cvičení je u nás téměř neznámé. Ačkoli mnozí lidé o něm slyšeli, nevědí přesně, co wu-čchin-si obnáší. Naproti tomu v Číně, zvlášť v provincii S‘čchuan, je velmi rozšířené. Podstatou cvičení je napodobování pohybů zvířat provázené řízeným dýcháním.
Cvičení pěti zvířat prokazatelně slouží i k prevenci chorob a jejich léčbě, zlepšuje zdraví a prodlužuje lidský život.

Zastoupení zvířat se během historie měnilo, jak je známé i z kung-fu (wu- -šu), kde se užívají rozličné taktiky či způsoby boje podle jednotlivých zvířat – také zde se druhy zvířat během vývoje měnily a kolísaly. Přestože hlavních taktických směrů, charakteristických pro jednotlivá zvířata, může být i více nebo méně, vždy přetrvávala snaha, aby jich bylo pět, jak je diktováno koncepcí pěti prvků. Dnešních pět zvířat kung-fu obnáší hada, tygra, leoparda, jeřába a draka, zatímco ve hře pěti zvířat nalézáme medvěda, jeřába, jelena, tygra a opici, jejichž způsobem chování a boje jsou motivovány i jednotlivé soubory cviků.
V současnosti existuje mnoho směrů cvičení pěti zvířat, z nichž některé zdůrazňují více trénink čchi, jiné měkkost a ještě jiné sílu, zatímco další jsou určeny pro léčebné účely a zdatnost a opět další pro účely boje. Nejdůležitější skutečností však je účinný trénink čchi neboli esence, podstaty. Má se však také usilovat o spojení vnějšího pohybu a vnitřního klidu, dynamického a tichého stavu. U všech cvičení musí být mysl soustředěna, aby se dosáhlo jednoty pohybu a klidu a také síly a uvolněnosti. Vždy je tedy třeba, aby se cvičily tělo i mysl. Obě tyto polohy, tělesná i duševní, musí být v lidské činnosti vyjádřeny. Zároveň však musíme připustit, že kdyby zvládnutí cvičení nevyžadovalo vůbec žádné řešení problémů koordinace, rovnováhy, sladění pohybu a dechu atd., nijak bychom se po psychofyzické stránce nerozvíjeli. To platí pro postupný přechod z počátečního období dokonalého soustředění do fáze, kdy je člověk cvičením zcela pohlcen – zapomíná sám sebe a dostává se do stavu meditace, která obnovuje všechny jeho síly.

Při praktickém cvičení napodobující pohyby konkrétního zvířete je dobré vžít se do "jeho kůže" nebo-li akceptovat a patřičně procítit jeho silné stránky a přednosti:

Medvěd - fascinuje svojí silou a mohutností, je těžkopádný, ale ohebný a vytrvalý. Je spojován s prvkem Země.


Jeřáb - je štíhlý a půvabný, při letu udivuje lehkostí, na zemi stabilitou v postojích. Stojí vždy zpříma a jeho typickým pohybem je rozpřahování křídel jakoby bez námahy. Cvičení Jeřába má být uvolněné a lehké. Náleží mu prvek kov.


Jelen - je rychlý a výbušný, ale také elegantní a silný. Při praktikování cviků jelena je třeba zachovávat tělo uvolněné a končetiny se mají udržovat bez většího svalového napětí. Náleží prvku ohni.


Tygr - má prudké a graciézní pohyby, dokáže být při lovení kořisti neuvěřitelně tichý a náhle velmi výbušný a prudký. Náleží mu prvek dřevo.


Opice - je čilá, pozorná, pohyby má rychlé, lehké, hbité a obratné. Nezastihnete ji ve stavu křečovitosti nebo ztuhlosti. Náleží jí prvek voda.


Podrobné rozpisy a nákresy cvičení jednotlivých zvířat naleznete v knize: Regenerační čínská cvičení pro každého