Orzech, Catherine Polan; Moorcroft, William H.: Zatočte s nespavostí - autor recenze: Zuzana Tomášková, HEDEPYhttps://hedepy.cz/Nespavost, úzkosti a stres se pomalu stávají definicí dnešní upracované a uspěchané doby. Ale nemusí tomu tak být. Kniha Zatočte s nespavostí přináší trochu jiný pohled na to, jak vylepšit kvalitu spánku. Pracuje s myšlenkou, že čím víc se člověk na nespavost soustředí, bojuje s ní, snaží se jí kontrolovat a řídit, tím hůře spí.
Jeden z autorů knihy William Moorcroft, psychoterapeut se zaměřením na spánkovou medicínu a výzkum, si tohoto jevu všiml při dlouhodobé práci s klienty, kteří se s nespavostí potýkali. Někteří doopravdy lépe spali, pokud terapeut pracoval spíše kognitivně behaviorálním přístupem a zaměřoval se přímo na dobu před usnutím a spánek. Jiným tento způsob práce nevyhovoval – čím více se snažili na spánek soustředit, tím úzkostnějšími se stávali a bludný kruh nespavosti se prohluboval.
Postupně proto Moorcroft vytvořil čtyřtýdenní program, který má pomoci nabudit zdravější spánek tím, že se člověk naučí soustředit na přítomný okamžik během dne. Podstatou programu je změna přístupu k myšlenkám a emocím, ne změna myšlenek a emocí jako takových.
Čtenáře v knize čekají čtyři hlavní meditace doplněné o další techniky. V prvním týdnu se čtenáři dozví, proč boj s nespavostí problém zhoršuje a vyzkouší si meditaci na všímavé uvědomění. Lekcí druhého týdne je zaměřit se na přijetí spánku v podobě, v jaké aktuálně je. Třetí týden se soustředí na osvojení dovednosti nechat odejít. A tématem čtvrtého týdne je rozvoj důvěry.
Autoři často upozorňují na propojenost emocí a myšlenek s pocity v těle. I proto je důležité si těchto jevů všímat, ale také se je naučit ne vždy analyzovat a rozvíjet. Možná to znáte, že jedna myšlenka vede k druhé a kolo přemýšlení se roztáčí. Pokud se člověk naučí soustředit na přítomnost a svůj dech, naučí se myšlenky označovat čísly nebo si je představuje pouze jako listy na vodě, kterou odnáší proud řeky, získá větší nadhled a odstup. A ten povede k lepšímu spánku i prožívání života.
Mohu říct, že kniha je skutečným průvodcem. Místo běžných popisů technik se snaží také komunikovat se čtenářem, vysvětluje a částečně odpovídá na nevyřčené dotazy, které mohou člověka napadnout během čtení. Oceňuji také řadu technik i časté ujišťování čtenáře, že ne vše se může dařit, ale je nutné vytrvat. Autoři tak spolu s ním hledají například i možnosti, jak mít čas na meditování, i když okolo pobíhají děti.
K dispozici jsou také nahrávky k meditacím v angličtině, což je drobným, ale očekávaným limitem této knihy. Jak se to dá vyřešit? Je možné mít knihu při meditacích u sebe a postupně se jednotlivé techniky učit nazpaměť. Druhou cestou může být pořízení si kvalitních výpisků a ty mít během meditování před sebou. Třetí cestou může být vytvoření si vlastních namluvených nahrávek meditací a jejich pouštění třeba z mobilu.
Autoři se v knize zaměřují na pochopení techniky mindfulness a spánku, ale méně se zabývají příčinami problémů se spánkem. Tyto informace jsou jen okrajově zmíněny ve formě rad – např. nepracujte od rána do noci a mějte nastaveno, do kdy odpovídáte na pracovní e-maily. Zmiňuji to proto, že někteří si snadno domyslí, že je nutné dbát na větší vyváženost v životě, ale někteří to potřebují vyjádřit jasněji.
Proto mi v knize chybí zdůraznění, že je často nutné zvolnit, nastavit si hranice, přehodnotit svoje hodnoty a zaměřit se na to, co je v životě doopravdy důležité. Na druhou stranu věřím a mám vyzkoušené, že díky praktikování mindfulness je možné získat větší klid a bezpečí v životě. A samovolně s tím i nadhled a ujasnění si, které věci v životě jsou skutečně potřebné a nosné.
Důležité ale je vyhradit si pevný čas na praktikování mindfulness. A začít alespoň s pár minutami denně a postupně těch minut přidávat. Aneb jak se trefně traduje, pokud máš čas, medituj jednu hodinu denně. Pokud ho nemáš, medituj dvě hodiny. Zkrátka je nutné mít v životě prostor na odpočinek. A tato kniha to člověka dobře naučí, pokud jí dá příležitost.