Autorka navazuje na svou předešlou publikaci Dvojčata o vývoji a výchově dvojčat (i trojčat) a zabývá se problémy a zajímavostmi, které v první knize nejsou obsaženy. Zaměřuje se na všechno, s čím se na ni obracela dvojčata nebo jejich rodiče v poradnách, ať už se jedná o rady a chyby při výchově dvojčat, o roli otců a prarodičů, nebo například o choulostivě otázky redukce mnohočetných těhotenství, úmrtí, či o různé typy dvojčat, zvládání puberty u dvojčat a vícerčat apod. Cílem autorky je nejen podávat rady a informovat, ale i podnítit k polemice nebo k hlubšímu zamyšlení nad fenoménem dvojčat. Kniha je psána pro rodiče, budoucí rodiče i prarodiče dvojčat a vícerčat.
Klára Vítková Rulíková je absolventkou Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a matkou čtyř dětí (z toho jedněch dvojčat). V roce 1995 založila Klub dvojčat a vícerčat a je jeho předsedkyní. Je autorkou úspěšné knihy Dvojčata (Portál, 2002). O problematice rodin s dvojčaty pořádá přednášky a publikuje v různých časopisech a na internetu.
Autorka, mj. maminka dvojčat, se dlouhodobě zabývá problematikou rodinné politiky a neziskových organizací. V roce 1995 založila první Klub dvojčat a vícečat u nás, s nímž dosud jako externí dobrovolník spolupracuje. Cílem Klubu je pomoc a podpora rodiny s dětmi z vícečetných porodů. V roce 2002 jí vyšla v nakladatelství Portál kniha Dvojčata. Jejich vývoj a výchova, první svého druhu u nás. Kromě pravidelného psaní článků zaměřených na rodiny s vícerčaty do rodičovských časopisů, píše odborné brožury s dvojčecí tematikou a vede poradny na internetových serverech.
V nové knize Co nevíte o dvojčatech autorka navazuje na svou předešlou publikaci a zabývá se problémy, které v první knize nejsou obsaženy. Na úvod se čtenářky a čtenáři dozví trošku statistiky něco o zvláštních a vzácných typech dvojčat. Dále se publikace zaměřuje především na témata, se kterými se na autorku obraceli rodiče nebo dvojčata v poradnách. Jedná se např. o specifika výchovy dvojčat v jednotlivých vývojových obdobích- např. nespavost u dvojčat, společná postýlka, vysazování na nočních, domácí úkoly, puberta…. Autorka se nevyhýbá se ani dosud opomíjené problematice redukce u mnohočetného těhotenství a tématu úmrtí dítěte. Srozumitelně je podáno převážně medicínské téma transfúzního syndromu u dvojčat. Samostatná kapitola je věnována rozdílům ve výchově dvojčat od výchovy ostatních „monodětí“. Další kapitola obsahuje 10 tipů Jak z dvojčat vychovat samostatné jedince. V knize dále najdeme popsány specifické otázky a doporučení pro života s dvojčaty, např. role otců/partnerů a prarodičů v rodinách s dvojčaty, finanční situace rodin s dvojčaty a hledání odpovědí na otázky zda jsou rodiny s dvojčaty, resp. dvojčata sama nějak znevýhodněna.
Publikaci uzavírá Deklarace práv a potřeb dvojčat a vícerčat.
Texty jsou dotvářeny autentickými příběhy ze života rodin s dvojčaty, o nichž se sami aktéři byli ochotni podělit.
Knihu považuji za velice přínosnou především s ohledem na srozumitelnost jazyka a praktickou využitelnost. Doporučuji ji všem, kteří dvojčata teprve očekávají nebo již vychovávají, také všem zájemcům z řad odborné veřejnosti - zdravotníkům, psychologům, pedagogům – a také široké veřejnosti, kterou tato problematika zajímá z lidského hlediska. Vždyť dvojčata ve svém okolí má každý
Olomouc, prosinec 2009 PhDr.Petra Tenglerová, psycholožka, psychoterapeutka, maminka 4 dětí, z toho 1x dvojčata
Přečíst celou recenziZavřít
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.