Jak přežít šikanování

Tištěná kniha (2016)

0 % 2 recenze

119 Kč

149 Kč −20 %, ušetříte 30 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Ilustrátor
Slavíková, Jana
Překladatel
Diestlerová, Petra
Edice
Rádce pro mládež
Počet stran
128
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12503401
EAN
9788026210061
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1006-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Šikana. Téma, které se týká každé školy a dokonce i každé školní třídy. Děti, které někdo šikanoval, se cítí podobně. Nechápou, proč se staly obětí šikanování, nerozumí tomu, co se děje. A někdy si začnou myslet, že opravdu nestojí za nic, že jsou opravdu tak děsné, jak jim říkají ti, kteří je šikanují. Tuto knihu napsala dívka, kterou ve škole také šikanovali. Dobře ví, co se člověku, kterého někdo trápí, honí v hlavě, a také si dobře pamatuje, co jí pomohlo. Přála by si, aby její kniha pomohla dětem, které spolužáci šikanují, osušit slzy a začít se znovu smát. Kniha osloví nejen děti, ale také jejich rodiče a vychovatele. Aija Mayrock je spisovatelka, herečka a aktivistka. Se šikanou má osobní zkušenost a svou knihou chce pomoci dětem, které jsou v podobné situaci.

O autorech

Mayrock, Aija

Mayrock, Aija

Všechny knihy autora

Slavíková, Jana

Slavíková, Jana

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Datum 18. 5. 2016


    www.vasedeti.cz/tipy-a-rady/knihy-casopisy-film-divadlo/recenze-jak-prezit-sikanovani/

    Mayrock, Aija: Jak přežít šikanování

    keenspeed

    Pro holky i pro kluky, pro homo i hetero, pro tlusťochy i tyčky, pro čahouny i mrňouse, pro silné i pro ty, kdo se hroutí. Nikdy nejste sami.“ Těmito slovy začíná kniha Jak přežít šikanování, kterou vydalo nakladatelství Portál. Napsala ji Aija Mayrock ve věku šestnácti let, a dokončila ji v roce 2015, kdy jí bylo devatenáct. Ona sama byla šikaně vystavena dlouhé roky, a jak, nebo zda vůbec, se s ní vypořádala, je tématem jejího díla.

    Kniha je rozdělena do devíti přehledných kapitol. Rady, hesla a důležité body jsou zvýrazněné a dlouhá je tak akorát. Z knihy jsem měla dobrý pocit, přijde mi napsaná srozumitelně – z pohledu dospělého. Na druhou stranu si nejsem jistá, jestli by i menší děti, 1-2. třída, všemu uvedenému rozuměly. V tomto věku se děti teprve učí číst, a samy možná ani nevědí, že právě je někdo šikanuje. Osobně jsem si knížku vybrala z důvodu, že syn chodí do 1. třídy, v kolektivu mají jednoho vychytralého potížistu, který dokáže svoje menší a „naivnější“ spolužáky využít. Zatím jsem si zkušenosti Aijy četla sama, se synem se k četbě chystám o něco později. Pomalu a postupně, aby mohl vstřebat informace, a samozřejmě o nich budeme hodně mluvit.

    Líbilo se mi, že text v knížce je proložen autorčinými básněmi, které jsou doplněné drobnými malůvkami. Verše doplňují popisované téma a zároveň přibližují vnitřní pocity Aijy.

    Cením si části, ve které se Aija obsáhle věnuje i tématu kyberšikany, protože ta je v dnešním, technickém světě bohužel častým jevem.

    Knihu bych doporučila jako prevenci rodičům (i jejich potomkům), kteří se chtějí blíže dozvědět, co všechno se může odehrávat v dětském kolektivu. Pokud se ke knížce dostanou děti, které mají osobní zkušenost se šikanou, může jim pomoci v jejich trápení. Na všechno se člověk asi připravit nemůže, ale pocit, že „nejsem jediný v takové situaci“ a rady, jak se s problémem poprat, jsou třeba oním správným podnětem pro změnu, pro přijetí sebe sama, pro odvahu říct si o pomoc.

    Aijin literární počin hodnotím kladně a děkuji za příležitost si knihu přečíst a předat svoje pocity dál.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 5. 5. 2016


    knizninebe22.blogspot.cz/2016_05_01_archive.html

    Mayrock, Aija: Jak přežít šikanování

    Lucka z knižního nebe

    Šikana označuje fyzické i psychické omezování či týrání jedince v kolektivu. Dochází k ní ve všech skupinách věkových i sociálních. Je to nepřátelské chování k určitě osobě.

    V této knize jsem se vyloženě našla.

    Opravdu jsem si skoro v každém případě představovala sama sebe, protože i já jsem byla obětí šikanování. Prožila jsem si toho mnoho, kdybych to měla tady vyjmenovat, byla by to hodně dlouhá recenze. Někdy je být klidný, zdvořilý a tichý hodně špatná vlastnost (vím to bohužel z vlastní zkušenosti)

    Autorka jakoby mi mluvila z duše. Její rady byly poučné a hodně mi pomohly.

    Když jsem si našla autorku na Google obrázcích a uviděla, jak je krásná, nedovedu si představit, že tento andílek byl obětí toho nejhoršího chování na světě - šikanování.

    Můj názor na knihu:

    Líbilo se mi, že každá kapitola začínala básní, která se vztahovala k určité situaci.

    Autorka chtěla tímto dílem dát sílu a naději těm, kdo se potýkali (nebo stále potýkají) se šikanou a ukázat, že každý má žít vlastním životem a nedat na druhé. Všichni máme z něčeho strach a musíme se mu postavit!

    Je zde skvěle popsáno, jak se s tímto chováním vyrovnat a bojovat.

    Například, že musíme najít alespoň jeden předmět (ve škole) ve kterém vynikáme a ukázat druhým, že nejsme k ničemu. Nebo se z problémů vykřičet, vypsat (napsat příběh, báseň apod.), vyspat, cvičit, provádět jógu, přečíst si knihu, vařit, něco upéci nebo se jen tak podívat na seriál či film atd. Zkrátka to, co máme rádi a co nám jde ze všeho nejlépe.

    Jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost si tuto tenoučkou knížečku přečíst. Dodala mi mnoho sil a odvahy do budoucnosti a určitě se radami budu řídit! Je tu spoustu rad a triků, jak se se šikanou vypořádat. Myslím, že by se tato příručka mohla hodit všem dětem bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou šikanovány. Je to určitě kniha i pro rodiče!

    Moc jsem si oblíbila třeba tyto rady:

    1,"Když svoje strachy a obavy přijmeš, dokážeš je ovládnout."

    2, "Jsi silnější, než vůbec tušíš. Přežiješ. Bude se ti dařit."

    3, "Vybudovat si nový život není tak těžké, jak se domníváš. Jsi na cestě ke šťastnější budoucnosti."

    Hodně mě také zaujala kapitola věnující se kyberšikaně.

    (Kyberšikana je druh šikany, který využívá elektronické prostředky, jako jsou mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy a podobně.)

    V dnešní době je tisíce dětí i dospělých vystaveno šikaně přes internet.

    Mezi největší sociální sítě, kde se tento druh šikany objevuje je například: Twitter, Instagram, You Tube nebo ta nejrozšířenější: Facebook.

    Autorka tvrdí, že tento typ šikany je jedním z nejhorších a vztahuje se spíš na psychiku oběti.

    Mně osobně je velmi líto, že tento druh stále přetrvává a zřejmě i bude. Lidé jsou zkrátka zlí a vybírají si oběti podle svého charakteru. Když rozpoznají klidnou bytost, udeří!

    Na závěr dodávám, že jsem spokojena a určitě se ke knize jednoho dne vrátím a znovu si pročtu všechny rady, tipy a triky, které mi umožnily jiný pohled na tento svět.

    Chválím autorčinu odvahu a přeji jí hodně štěstí do dalších let jejího života.

    Uděluji pět hvězdiček!

    Přečíst celou recenzi Zavřít