Černá, Jana: Mateřský koučink - autor recenze: Mgr. et Mgr. Pavla KouckáZnám ženy, které početí dítěte dlouho odkládají jen kvůli svým strachům: bojí se, jak budou své mateřství prožívat (Co když nebudu mít své dítě ráda? Co když na něj budu křičet?…), bojí se toho, jaké to bude: (Přijdu o všechny své koníčky? Přijdu o práci? Co moje tělo?). Bojí se pohotovosti 24/7 a závazku na celý život. Některé tak moc, že se k mateřství nikdy neodhodlají.
A na druhé straně jsou zase ženy, které si mateřství malují jako procházku růžovým sadem: (Nebudu muset pracovat. Lidé si mě budou jako matky vážit.) V pozadí jejich představ se přitom usmívá či spinká krásné miminko. Asi tušíte, jak to dopadá.
Jana Černá píše, že mateřství je náročný sebepoznávací proces a také, že člověk sám sobě často nejvíce škodí svými strachy a úzkostnými očekáváními. Úzkosti někdy nastávající matku postihnou už počátkem těhotenství, často se pak rozvíjejí v souvislosti s očekáváním porodu: Ženy se bojí bolesti, toho, jak vše zvládnou, jak budou vypadat před svými partnery…
Jedna z hlavních myšlenek knihy říká, že to, jaké myšlenky rozvíjíme, je v naší moci. Stejně tak, jako můžeme vyhledávat informace o všemožných komplikacích a pročítat děsivé zkušenosti na internetových fórech, můžeme si představovat i to, jak to bude hezké. Můžeme imaginovat pěkný a hladký porod a pomoci si tak k tomu, abychom vkročily na porodní sál s klidem a důvěrou v sebe samé, ve své tělo.
Vedle strachů a úzkostí mapuje Jana Černá i další potíže, jež nastávající a čerstvé matky často trápí, a radí, co s nimi. Řadu matek dostane například do velkého stresu přesvědčení, že své dítě musí hluboce milovat, jakmile se narodí. Mateřský koučink tyto ženy uklidní, že takto to nefunguje: Vztah mezi matkou a dítětem se, stejně jako jiné vztahy, vyvíjí a prohlubuje v čase; záleží na intenzitě kontaktu a vzájemného poznávání.
Jindy ženu v průběhu těhotenství či krátce po porodu překvapí bolestné vzpomínky na vlastní dětství, jež najednou vyplují napovrch — někdy ve formě vzpomínek, jindy se projeví jako úzkostné stavy. Další matky se pak samy ničí svým perfekcionismem, případně perfekcionismem svých blízkých, jenž od nich přebírají.
Někdy nepříjemné stavy spontánně odezní, žena je dokáže zpracovat sama. Pomoci jí k tomu může řada krátkých mentálních cvičení, a koučovacích otázek, jež kniha uvádí. Jindy pomůže manžel, kamarádka či někdo další blízký. V těžších případech je pak na místě zvolit psychoterapeutickou či medikamentózní léčbu. Autorka ženy podporuje v tom, aby se nebály obrátit se na svou porodní asistentku, psychologa či psychiatra. Krátce seznamuje i s psychiatrickými tématy: poporodní depresí, laktační psychózou, akutní reakcí na stres, posttraumatickou stresovou poruchou a prací s ní. Věnuje i tématu asistované reprodukce, potratu a práce se strachem.
Kniha Mateřský koučink je dobrým rozcestníkem při různých potížích a komplikacích v počátcích mateřství. Je doplněna řadou kazuistik a psána s laskavým pochopením pro emoční stavy matek. Čerpat z ní mohou jak ženy, tak jejich blízcí. Pomůže jim orientovat se v tom, co se v psychice matky děje, kdy si nedělat hlavu a naopak, jak si všimnout počátků velkých potíží.
Knihu lze doporučit i mužům. I otcové někdy trpí přehnaným perfekcionismem, strachy či úzkostmi, a kniha jim tak může být k přímému užitku. Dále ji pak mohou využít k tomu, aby byli dobrou oporou svým ženám. Jedna rada za všechny: „Chraňte svou ženu před rádci, kteří podrážejí její sebedůvěru. Důvěřujte jí a podporujte její mateřské instinkty.“ Možná, že když své ženě takto pomůžete, nebude již Mateřský koučink potřebovat.
autor recenze: Mgr. et Mgr. Pavla Koucká
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál