Kress, Christina: Nenechám se přeprat vztekem! - autor recenze: Lenka Pospíšilováhttps://www.pestouni.cz/blog-clanky/nenecham-se-preprat-vztekem-christina-kress/Knížka pro děti od cca osmi do jedenácti let, které mají problém ovládnout své negativní emoce a jejich rodiče. Vychází z kombinace kognitivně behaviorální terapie a dialektické behaviorální terapie, které autorka již bezmála dvacet let využívá ve své praxi.
Spíše pracovní sešit než knížka je rozčleněna na část věnovanou pojmenování a utřídění pocitů a myšlenek, další část zaměřenou na pochopení, jak vztek vzniká a co u konkrétního dítěte vztek vyvolává, 3. oddíl, kde se vysvětluje, jak vztek ubližuje ostatním a dává návody, jak vztahové škody napravit a poslední a nejobsažnější část, v níž jsou uvedeny postupy, jak se vzteku bránit.
Jednotlivé kapitoly obsahují například : ukázkový příběh, úkol, pár otázek k zodpovězení, tabulku, která dítěti pomůže roztřídit a pojmenovat jeho pocity, související fyzické projevy, také trochu teoretických vysvětlivek (ale opravdu ne moc), a také třeba nějaké kreslení a vybarvování. Rozhodně to není nudná knížka, kde by rodič a dítě nalezli jen sáhodlouhé výklady, opravdu je to spíš pracovní šešit.
Pro pěstounské děti je sebeovládání mnohdy opravdu oříšek, protože jejich neurologická výbava se nevytvořila zrovna nejlépe. Také učení nápodobou není někdy jejich silná stránka. Pokud tedy bude vaše dítě přístupné “práci” podle této knížky, může mu pomoci alespoň částečně napravit v minulosti vzniklé škody. Případně je možné použít alespoň některé aktivity podle potřeby dítěte a rozhodnutí rodiče, nicméně bude dobré udržet pořadí kapitol. Krásné je také konstatování v 19. aktivitě (jak se nazývají jednotlivé kapitoly): “Když často podléháš vzteku, neznamená to, že jsi špatný člověk. Hněv je pouze jedna část toho, kým jsi.” V této kapitole si má dítě vztek personifikovat — představit si, že sedí proti němu na židli, a napsat mu dopis. Klasický terapeutický postup, který může prokázat velkou službu.
Součástí je návod pro rodiče, jak s knihou pracovat, aby co nejvíce využili její potenciál. V příloze je také “Tahák k ovládnutí hněvu” — takové instantní rady, co má dítě dělat, když… V závěru je karetní hra (možno vystřihnout nebo okopírovat) karty pocitů a situační karty a karty hněvu a kontroly hněvu, karty intenzity. Pravidla vedou k uvědomění si vlastních pocitů v určité situaci, jejich vyjádření a zpracování. Dalším přínosem hry je, že si díky reakcím spoluhráčů na různé situace uvědomí, že každý má trochu jiné pocity, tedy jinak reaguje a disponuje jinými schopnostmi své pocity ovládat.
Autorka je americká sociální pracovnice, má osmnáct let zkušeností z práce s dětmi a rodinami, kde využívá terapii hrou a kognitivně behaviorální terapii, a deset let praxe s dospělými a dospívajícími za využití dialektické behaviorální terapie. Přednáší také na St. Catherine´s University v Minesotě a poskytuje klinickou supervizi pracovníkům v oblasti duševního zdraví.
Přestože americká společnost se může od naší svými společenskými zvyklostmi dost lišit, příklady, návody, postupy a doporučení z knihy považuji pro naše děti za vhodné.