Podporujeme vývoj dítěte

Pohodoví rodiče - pohodové děti

Tištěná kniha (2015)

0 % 1 recenze

191 Kč

225 Kč −15 %, ušetříte 34 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2015)

Ilustrátor
Jungwirthová, Iva
Edice
Rádce pro rodiče
Počet stran
176
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2015
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12109303
EAN
9788026208563
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-0856-3
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Podporujeme vývoj dítěte Zkušená dětská psycholožka poskytuje rodičům rady, jak podporovat a podněcovat vývoj dětí, a upozorňuje rodiče, čeho je třeba se vyvarovat. Ve čtivě napsaném, humorně laděném textu se věnuje všem složkám vývoje dítěte (motorickému a kognitivnímu, vývoji komunikace a paměti, sociálních dovedností, samostatnosti). Rady se týkají výchovy dětí v jednotlivých věkových obdobích od kojeneckého věku přibližně do šesti let. Autorka vysvětluje problematiku s použitím četných konkrétních příkladů i na základě otázek rodičů, s nimiž se setkává ve své poradenské a přednáškové praxi. Kniha je psána pro rodiče dětí do 6 let věku. PhDr. Ing. I. Jungwirthová se věnuje diagnostice a poradenství pro zdravé i sluchově postižené děti předškolního a raně školního věku, diagnostice školní zralosti, rodinnému poradenství i přednáškové a publikační činnosti.

O autorech

Jungwirthová, Iva

Jungwirthová, Iva

Všechny knihy autora

Jungwirthová, Iva

Jungwirthová, Iva

Všechny knihy autora

Recenze (1)

  • Rodiče, nebojte se vychovávat své děti v pohodě

    Expertní přístup rodiče při výchově svazuje

    První dítě je jako první palačinka, málokdy se povede, říká americké rčení, jež v závěru své knihy Pohodoví rodiče – pohodové děti připomíná psycholožka Iva Jungwirthová. Být dobrým rodičem a dobře vychovat své děti neumíme, dokud to nevyzkoušíme. Kde hledat jistotu, kam se obrátit pro radu, když nevíme? Řada rodičů vyhledává nejrůznější kurzy, semináře a poradny. Spoléhá se na výsledky výzkumů a expertních studií na téma stravování dětí nebo jak podporovat jejich motorický či mentální vývoj. Vyznění těchto dobře míněných rad je bohužel příliš často protichůdné a maminky a tatínkové tápou ve snaze neudělat osudnou chybu ve výchově potomka. Iva Jungwirthová nabízí směr na první pohled obyčejný – pověstnou zlatou střední cestu. Řiďte se svou intuicí, říká, svou láskou k dítěti, jeho individualitou, nebojte se být „v pohodě“. Když on/ona pořád tak zlobí!
    Neznamená to ovšem vzdát se svého dílu odpovědnosti. Až překvapivě často stojí za problémy, s nimiž se děti potýkají při usínání, v jídle nebo v kontaktu s jinými dětmi, stejná obtíž, kterou dosud nevyřešili nebo si nepřipouštějí maminka či tatínek. Dítě odmítá ovoce, nevydrží u stolu, staví se k dětem na písku nebo ve školce agresivně. Jeho matka si přitom ovoce také oškliví, u stolu s dítětem neposedí, jen tak přes den uzobává, tatínek - sportovec a vazba - je zase v skrytu na klučíka pyšný, že si „jen tak něco nenechá líbit“. Stejně tak dítě jen tak „nevymyslí“, že bude jíst pouze při puštěném videu nebo že si z obchodu vždy odnese pytlík bonbonů.
    Děti nás odrážejí a my se odrážíme v dětech. Určující je komunikace, způsob, jakým s dětmi mluvíme, a to už od jejich narození. Dítě vnímá nejprve melodii hlasu svých nejbližších, teprve později slova a jejich smysl. Odhalí i nepatrný nesoulad mezi verbálním sdělením a podtextem, který jej doprovází. O něco později prokoukne rozdíl mezi tím, co říkáme, a jak jednáme. Ilustruje to příklad používání slov děkuji a prosím. Je hezké dětem připomínat, kdy se užívají, ale ještě účinnější je, když je rodiče sami používají.

    Pohled do ordinace i za hranice

    Nesmírně cennou a inspirativní část knihy, jež je věnována výchově od kojeneckého věku do přibližně šesti let, tvoří autentické příběhy a příhody, jež autorka nasbírala ve své poradenské i přednáškové činnosti. Přinášejí svědectví o rodinných rituálech, konfliktech a jejich řešeních, situacích z pískovišť, obchodů i dětských postýlek. Iva Jungwirthová vedle sebe nejednou klade několik pohledů na tutéž situaci, vícero řešení, jež otcové a matky zvolili, a jejich pozdější důsledky. Sama konkrétní situace podrobně rozebírá, nabízí další řešení a přiznává i to, jak by ona sama – coby matka čtyř dětí – v daném případě postupovala.
    Osvěžující jsou také příhody, jež vypráví z dlouhodobých pobytů v zahraničí, zejména v USA a Izraeli. Pohled na odlišný způsob výchovy a rodinná pravidla relativizuje u nás zdomácnělé postoje. Například pověstný americký liberální přístup, dosahující někdy pro nás extrémů, zase vyvažuje důslednost, s níž jsou malí Američani vedeni k slušnosti. A to jak k ostatním dětem (poděkovat, poprosit a půjčit hračku je samozřejmostí), tak k rodičům (odmlouvání a dohady nejsou tolerovány, rovněž ne nadávky rodičům).
    Ať už se tedy snažíme naplňovat kterýkoli výchovný model, vždy to bude průsečík mezi postoji a názory mými a mého partnera s výchovným stylem našich rodičů a také společenským a kulturním klimatem. Důležité je ale uvědomit si, jak ve své vtipné a důvěru dodávající knize říká Iva Jungwirthová, že nejde tolik o to „dělat věci správně“ jako hledat především to, co svědčí mně a mému dítěti.

    PhDr. Markéta Růžičková
    Přečíst celou recenzi Zavřít