Druhá kniha Susan Cainové Tichá síla: Tajné přednosti introvertních dětí je podle mého názoru ještě důležitějším počinem, než kniha první. Pro mnoho dětí není jejich zkušenost s tím, jak se odlišují od extrovertních vrstevníků, lehká. Soudy a vyjádření ke své osobě, které absorbujete jako dítě, s vámi mohou bohužel zůstat celý život.
Mnoho introvertních dětí i rodičů těchto dětí by jistě přivítali, kdyby jim někdo řekl, že je v pořádku takový být a není důvod na tom něco měnit. A to je přesně to, co tato kniha nabízí: (sebe)přijetí. Stejně jako první kniha Susan Cainové není ani tato zaměřena proti extrovertům. Je vlídnou oslavou všech lidí, kteří dávají přednost přistupovat k životu klidnějším a rozvážnějším způsobem.
Tichá síla je rozdělena do čtyř částí: Škola, Společenský kontakt, Koníčky a Domov. Každá část obsahuje několik kapitol, které rozvíjejí hlavní téma. Cainová dává spoustu dobrých, praktických rad, ale nikdy nesoudí a nikoho do ničeho nenutí. Zde jsou některé z rad, které mne zaujaly:
? Introverti jsou velmi dobří posluchači a dokáží se soutředit. To z nich také dělá i dobré lídry.
? Pokuste se nalézt taktiky, které vám pomohou snížit sociální úzkost: mluvte jako první nebo mluvte jako poslední; nebo se posaďte dopředu, abyste nevnímali, jak vás ostatní sledují.
? Dělejte to, co vás opravdu baví, neboť nadšení a zápal pro věc mají tendenci potlačovat strach.
? Je v pořádku, pokud chcete, aby vaše vztahy vznikaly pomalu, ale byly pevné.
? Překračujte svoji komfortní zónu, ale jen tak daleko, aby na stupnici od 1 do 10 dosahovala úroveň vaší úzkosti kolem 5 - 6.
? Pokud vaše dítě miluje školu, ale bývá po návratu domů unavené, může to být proto, že je vyčerpáno tím, že bylo posledních několik hodin neustále „v pohotovosti“. Ujistěte se, že má vaše dítě dostatek času na odpočinek a nabití energie.
Jednou z nejlepších věcí na této knize je, že všechny tyto rady nejsou pouhým teoretizováním, ale jsou předkládány prostřednictvím osobních příběhů. Většina příběhů pochází od introvertní dětí (od střední až po vysokou školu), ale některé příběhy jsou také od slavných dospělých (např. Gándhí, Beyoncé, Steve Wozniak, Bill Gates, Eleanor Rooseveltová atd.). Všichni tito lidé prožívají různou sílu introverze. Někteří jsou vyloženými samotáři, zatímco jiní jsou v záři reflektorů. Existuje spousta odstínů a variant, což znamená, že každý introvert, který bude číst tuto knihu, v ní najde něco užitečného.
Tichá síla je praktickou a pozitivní knihou pro introvertní děti - a myslím, že je velmi užitečná i pro dospělé, především pak rodiče, ať introvertní nebo ne. Nepřijetí může být pro dítě velmi zraňující. Domnívám se, že je důležité, aby dospělí pochopili, že být tichým dítětem je naprosto v pořádku. Takové děti mají svůj vlastní jedinečný způsob, jak prožívat svět a vyjadřovat se, a i tak výrazně přispívat do rozhovoru. Stačí jen zavřít ústa, otevřít uši a naslouchat.
autor recenze: Mgr. et Mgr. Martin Vitický,
Psycholog práce a organizace,
Institut pro pracovní psychodiagnostiku
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál