Tajné přednosti introvertních dětí

Tichá síla

Zlevněno (2018)

0 % 3 recenze

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Zlevněno (2018)

Autor
Cain, Susan
Překladatel
Fafejta, Ondřej
Edice
Rádce pro rodiče
Počet stran
232
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2018
Typ produktu
Zlevněno
Kód
12114201
EAN
9788026213673
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1367-3
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

To, že autorčin zájem o téma introverze tak neuvěřitelně zarezonoval, asi vypovídá o trendu naší doby – objevovat sílu v tom, co je (zdánlivě) slabé, a hodnotu v tom, co bylo dříve příliš nenápadné. Miliony lidí tak přijali, že jsou introvertní či plaší, a zjistili, že právě díky těmto vlastnostem jsou dobří posluchači, kteří dovedou navazovat hluboké vztahy. Že jsou v kontaktu se svým vnitřním já. Že zvládnou všechno to, co je běžné pro extraverty, jen si poté musí zalézt někam na klidné místo a načerpat energii. Mnoho lidí Susan Cainové řeklo, že by si bývali rádi její knihu přečetli, když byli děti, dospívali nebo se sami stali rodiči introvertních dětí. A právě pro ně napsala Tichou sílu. Zde se zaměřuje na důležitá témata života dětí a dospívajících (škola, společenský kontakt, koníčky, domov), dává užitečné tipy (jak si uvědomit sílu své povahy, nebo naopak vystoupit z komfortní zóny), dělí se o svůj příběh i výpovědi mnoha introvertních dětí a dospívajících a knihu zakončuje doslovem pro rodiče a učitele. Kniha je určena pro introvertní a plaché děti a dospívající, jejich rodiny a ty, kdo s nimi profesně přicházejí do kontaktu. Susan Cain, která je sama introvertní, se stala vyhledávanou poté, co vydala svou nesmírně úspěšnou knihu Ticho. Její knihy byly přeloženy do 40 jazyků, její přednáška v rámci řady TED talks má 17 milionů zhlédnutí. Je spoluzakladatelkou společnosti Quiet Revolution a přednáší ve firmách, školách či jiných skupinách po celém světě.

O autorovi

Cain, Susan

Recenze (3)

  • Autor recenze Tereza Macurová Datum 16. 7. 2021

    https://www.instagram.com/p/CPaZUEHLOdk/

    Tichá děťátka se moc neřeší a hádejte proč. Dám vám tři pokusy. Ale potřebovat je nebudete. Já jsem měla to štěstí, že za mnou jedni osvícení rodiče přišli, a chtěli se edukovat. Co s tím naším děťátkem, když paradoxně nezlobí? Když si prostě tiše hraje, spíš mlčí, moc se mu nechce ven za dětmi, i když se mu nic závažného neděje? Co když máme doma citlivé a tiché děťátko? Žijeme v době, kdy se věnujeme nejen dětem, které mají problém, ale snažíme se rozvíjet i ty, které si tak nějak v tichosti dělají svůj byznys, a to je hrozně boží. Tichá Síla se snaží přiblížit skrytý vnitřní svět těhle děťátek pomocí příběhu autorky i jiných tichých dětí, komiksů, a nápadů, jak ten svět moc nepushovat překračováním jejich hranic a citlivě je stimulovat k dalšímu rozvoji. Je to ohromně čtivý, v mém oblíbeném americkém stylu, kde je plno omáčky, takže se buď můžete nechat bavit příběhem nebo ho přeskočit rovnou k tomu důležitému, což je většinou přehledně shrnuto na konci. Čtení zdarma, bych řekla, ale chápeme se. Dospělým introvertům bych spíš doporučila její druhou knihu, Ticho, ale tuhle řadím do edice "na co odkážu rodiče, až se budou ptát". Někdy musím udělat souhrnný post na to, co je dobré mít na tyhle případy v knihovničce, ještě v tomhle životě, přísahám.

    autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/CPaZUEHLOdk/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Mgr. et Mgr. Martin Vitický,Psycholog práce a organizace,Institut pro pracovní psychodiagnostiku Datum 15. 3. 2019

    Druhá kniha Susan Cainové Tichá síla: Tajné přednosti introvertních dětí je podle mého názoru ještě důležitějším počinem, než kniha první. Pro mnoho dětí není jejich zkušenost s tím, jak se odlišují od extrovertních vrstevníků, lehká. Soudy a vyjádření ke své osobě, které absorbujete jako dítě, s vámi mohou bohužel zůstat celý život.

    Mnoho introvertních dětí i rodičů těchto dětí by jistě přivítali, kdyby jim někdo řekl, že je v pořádku takový být a není důvod na tom něco měnit. A to je přesně to, co tato kniha nabízí: (sebe)přijetí. Stejně jako první kniha Susan Cainové není ani tato zaměřena proti extrovertům. Je vlídnou oslavou všech lidí, kteří dávají přednost přistupovat k životu klidnějším a rozvážnějším způsobem.

    Tichá síla je rozdělena do čtyř částí: Škola, Společenský kontakt, Koníčky a Domov. Každá část obsahuje několik kapitol, které rozvíjejí hlavní téma. Cainová dává spoustu dobrých, praktických rad, ale nikdy nesoudí a nikoho do ničeho nenutí. Zde jsou některé z rad, které mne zaujaly:

    ? Introverti jsou velmi dobří posluchači a dokáží se soutředit. To z nich také dělá i dobré lídry.

    ? Pokuste se nalézt taktiky, které vám pomohou snížit sociální úzkost: mluvte jako první nebo mluvte jako poslední; nebo se posaďte dopředu, abyste nevnímali, jak vás ostatní sledují.

    ? Dělejte to, co vás opravdu baví, neboť nadšení a zápal pro věc mají tendenci potlačovat strach.

    ? Je v pořádku, pokud chcete, aby vaše vztahy vznikaly pomalu, ale byly pevné.

    ? Překračujte svoji komfortní zónu, ale jen tak daleko, aby na stupnici od 1 do 10 dosahovala úroveň vaší úzkosti kolem 5 - 6.

    ? Pokud vaše dítě miluje školu, ale bývá po návratu domů unavené, může to být proto, že je vyčerpáno tím, že bylo posledních několik hodin neustále „v pohotovosti“. Ujistěte se, že má vaše dítě dostatek času na odpočinek a nabití energie.

    Jednou z nejlepších věcí na této knize je, že všechny tyto rady nejsou pouhým teoretizováním, ale jsou předkládány prostřednictvím osobních příběhů. Většina příběhů pochází od introvertní dětí (od střední až po vysokou školu), ale některé příběhy jsou také od slavných dospělých (např. Gándhí, Beyoncé, Steve Wozniak, Bill Gates, Eleanor Rooseveltová atd.). Všichni tito lidé prožívají různou sílu introverze. Někteří jsou vyloženými samotáři, zatímco jiní jsou v záři reflektorů. Existuje spousta odstínů a variant, což znamená, že každý introvert, který bude číst tuto knihu, v ní najde něco užitečného.

    Tichá síla je praktickou a pozitivní knihou pro introvertní děti - a myslím, že je velmi užitečná i pro dospělé, především pak rodiče, ať introvertní nebo ne. Nepřijetí může být pro dítě velmi zraňující. Domnívám se, že je důležité, aby dospělí pochopili, že být tichým dítětem je naprosto v pořádku. Takové děti mají svůj vlastní jedinečný způsob, jak prožívat svět a vyjadřovat se, a i tak výrazně přispívat do rozhovoru. Stačí jen zavřít ústa, otevřít uši a naslouchat.

    autor recenze: Mgr. et Mgr. Martin Vitický,
    Psycholog práce a organizace,
    Institut pro pracovní psychodiagnostiku

    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Michaela Babíková Datum 18. 12. 2018

    Když ticho promluví - autor recenze: Michaela Babíková
    https://www.vaseliteratura.cz/odborna-literatura/7135-kdyz-ticho-promluvi

    Je typickou introvertkou, které její tichá povaha mnohokrát znepříjemnila život. Přesto, nebo spíš právě proto dokázala napsat bestseller Ticho, který byl přeložen do více než čtyř desítek jazyků a v New York Times se udržel čtyři roky na seznamu nejlépe prodávaných titulů. Její přednáška v rámci cyklu TED má na youtube rekordní počet zhlédnutí – více než 17 milionů. Aktivně přednáší ve firmách, školách i jiných skupinách po celém světě. Dokonce patří podle časopisu Inc. mezi padesát nejlepších expertů na vůdcovství a management na světě. Je spoluzakladatelkou organizace Quiet Revolution, která pomáhá introvertům po celém světě objevovat jejich netušené silné stránky. Řeč je o úspěšné spisovatelce Susan Cain, které nyní vychází nová kniha Tichá síla: Tajné přednosti introvertních dětí.

    Mimořádně úspěšnou knihu Ticho vydala Susan Cain už v roce 2012. V té době rozpoutala doslova revoluci, protože dokázala ve společnosti výrazně orientované na extroverzi „vytáhnout na světlo“ přednosti, kterými svým jemným a méně nápadným způsobem obohacují svět introvertní lidé.

    Upozornila na celou řadu výzkumů i skutečných příběhů známých osobností, které dokazují, že introverti mohou být stejně tak dobrými (ne-li dokonce lepšími) vůdci, umělci, přáteli apod. jako lidé extrovertní. Laskavým a povzbudivým způsobem přinesla světu poselství, že introverti jsou stejně zajímaví, jako výraznější a hlučnější extroverti. Nikdo není lepší či horší, jediný rozdíl tkví v úrovni stimulace, která je pro každý typ člověka jiná. Pokud tedy tichý člověk dá přednost večeru o samotě před bujarým večírkem plným lidí, nevypovídá to nic o jeho společenskosti či zábavnosti. Znamená to jen, že potřebuje svou energii načerpat o samotě, opačným způsobem než extroverti.

    Susan Cain uvádí, že po vydání Ticha obdržela od čtenářů velké množství pozitivních reakcí. Mnozí z nich si prý posteskli, jaká je škoda, že si podobnou knihu nepřečetli jako děti či dospívající, kdy jim jejich introverze přinášela nemalé problémy. Hlubší pochopení sebe sama v nižším věku by jim bývalo ušetřilo mnohá trápení. Právě tyto reakce se staly pro autorku podnětem k napsání Tiché síly.

    Jak podtitulek Tajné přednosti introvertních dětí napovídá, jedná se o knihu určenou především introvertním dětem a dospívajícím, jejich rodičům a lidem, kteří s nimi přicházejí do kontaktu v rámci zaměstnání. Osobně si však myslím, že bavit bude každého, koho dané téma zajímá, a to bez ohledu na věk. Susan Cain sice v knize uvádí téma introverze zejména na příbězích dospívajících, ale celkové sdělení je zajímavé a podnětné i pro čtenáře, kteří ze školních lavic už „před nějakým tím pátkem“ vyrostli.

    Kniha Tichá síla velmi zřetelně čerpá z autorčiny dříve vydané knihy Ticho. Obsah některých kapitol je prakticky totožný, i přesto jsem se při čtení nenudila. Na rozdíl od dříve vydaného Ticha uvádí Susan Cain v Tiché síle mnohem více reálných příběhů. Kniha má rychlejší spád, kapitoly jsou kratší a „údernější“. Jiná je i celková struktura, knihu tvoří čtyři části představující různá prostředí, ve kterých se děti a mladiství nejčastěji pohybují: škola, společenský kontakt, koníčky a domov. Každá část je pak dále rozdělena do kapitol a podkapitol pojednávajících o určitém konkrétním tématu.

    Tichá síla zaujme především čtenáře, kteří se tématem introverze a extroverze zatím hlouběji nezabývali. Ostatní v ní příliš nových informací nenajdou. Pokud však máte náladu na knížku plnou milých inspirativních příběhů a autorčina laskavého pohledu na svět, určitě s Tichou silou nesáhnete vedle.

    Přečíst celou recenzi Zavřít