Advent býval dobou zklidnění, kterou provázely nejrůznější lidové zvyky a lidová tvořivost. I dnes můžeme předvánoční těšení prožít v duchu tradic, které obohatíme o moderní trendy.
Výtvarnice Markéta Lukáčová nabízí třicet námětů, které pomohou vyplnit dobu mezi první adventní nedělí a koncem kalendářního roku. Provádí nás předvánoční i vánoční dobou a nabízí inspiraci pro tvorbu originálních ozdob, dárků, dekorací i vánočních dobrot. Autorka využila řadu výtvarných technik, např. malbu na hedvábí, enkaustiku, filcování, korálkování, práci s kovem, pletení z proutí.
Kniha je určena čtenářům se zájmem o výtvarné činnosti a ruční práce. Potěší všechny, kdo chtějí strávit předvánoční čas tvořivě a s radostí. Všechny techniky lze využít i při tvoření pro jiné než vánoční příležitosti.
Markéta Lukáčová je výtvarnice, vede kurzy malby na hedvábí a dalších výtvarných technik, provozuje výtvarný ateliér Světluška (www.lukacova.eu).
Když se mi dostala do rukou tato kniha, přistupovala jsem k ní – přiznám se – trochu s nedůvěrou. Vždyť podobných knih s vánoční tématikou je na trhu tolik. Ovšem už po zběžném prolistování jsem vytušila, že není jen „jednou z mnoha“, ale je v mnoha ohledech výjimečná a tím pádem hodna naší pozornosti. Za prvé a především obsahuje poměrně netradiční techniky výroby ozdob a vánočních dekorací – falešný patchwork, vosková batika, ketlování, enkaustika atd. Pokud vám samotné názvy nic neříkají, nalistujte příslušnou stranu a nechte se inspirovat. Všechny techniky jsou zde dokonale vysvětlené, a i když některé z nich jsou náročnější na materiál (např. vánoční přáníčko vyráběné metodou enkaustika) a některé jsou náročnější na zkušenosti s danou technikou (výroba secesního šperku metodou ketlování), popis a obrázky jsou velmi názorné, takže nemusíte mít strach, že byste si s tím neporadili. Autorka zde samozřejmě uvádí i metody obvyklejší a tak se můžete nechat inspirovat nádherným adventním kalendářem – kapsářem, aranžovat barborky nebo balit dárky. Přesto i zde najdeme spoustu originálních a neotřelých nápadů a využití nepříliš běžných materiálů – fimo hmotu, škrobové papíry, lihové barvy. Poslední část knihy je věnována tradicím a zvykům, které se vážou k Vánocům, a nechybí zde ani vánoční menu. Jedinou opravdovou klasikou v tomto menu jsou ale vanilkové rohlíčky, které nesmí chybět na žádném stole, a staročeský kuba. Jinak věřte tomu, že i tato část vás bude příjemně inspirovat a poskytne vám pár užitečných a velmi zajímavých nápadů, jak ozvláštnit své letošní Vánoce. Co říci závěrem? Snad jen to, že kniha Markéty Lukáčové opravdu stojí za přečtení a po jejím důkladném prohlédnutí budete mít určitě pocit, že i v této oblasti je stále možno přijít na trh s něčím novým, neokoukaným a příjemně inspirativním.
Kateřina Hamplová
Přečíst celou recenziZavřít
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.