Dungelová, Radana: Čim, Čára a zahrada - autor recenze: Vendi z Jihuhttp://vendi13.blogspot.com/2020/08/knihovna-r-dungelova-cim-cara-zahrada.htmlMáte na zahradě, na balkoně nebo na okně krmítko? A napadlo vás někdy,jak by vás mohli ptáčci vnímat? Samozřejmě, pohybujeme se ve světě fantazie afikce, nicméně informace v knize jsou doložitelné vypozorovaným chovánímjednotlivých druhů ze světa nejen ptactva, aneb když se sejdou dva odbornícinejen doma, ale i při tvorbě knihy pro dítka. Co z toho vzejde?
Velice nápaditý příběh. Autorka Radana Dungelová pracujev brněnské zoologické zahradě, takže má ke zvířatům opravdu blízko. Oilustrace se potom postaral Jan Dungel – malíř, biolog a cestovatel. Obdivujis jakou věrohodností a… jak se řekne, když něco vypadá a působí reálně aživě? Prostě a jednoduše jsou ilustrace z laického pohledu věrnou kopiísvých žijících předloh a první indicií, že mrně bude knihu zbožňovat. Jak se topozná? Zabaví ji sotva tři vteřiny po rozbalení balíku!
Nikde se mi nepodařilo vyhledat, pro jakou cílovou skupinu –rozuměj věkovou – je kniha primárně určena. Jistě, všichni víme, že jde spíše oorientační informaci, nicméně já bych tipovala a doporučovala šest a více let.Děj už postrádá… jak to pojmout správně… dětinskost. Knihy pro děti do čtyř letbývají „jednodušší“ a jejich věku je uzpůsoben i příběh samotný. Tady sesetkáváme s realitou tak, jak je a i když nám vyprávění zprostředkovávajívrabci, najdeme tu zmíněné i nebezpečí, predátory, hlad, strach, smrt a takdále.
„…„Co je to vzácný, mami?“ I Čára už je vzhůru.
„Vzácný znamená, že je jich už málo. Dřív byli běžní. Za starých dobbývala všude tma, a když u lidí někdo onemocněl, tak u něj při ošetřovánísvítili a to světlo přilákalo sýčka do blízkosti domu. Seděl tam a houkal.Někdy ten nemocný člověk zemřel. A protože tehdy lidé hodně věřili různýmpověrám, sváděli to na sýčka…“Autoři tedy netvrdí, že život na zahradě je hračka a vše jezalité sluncem. Drží se reality nejen v ilustracích, ale i v samotnémlíčení nástrah, se kterými se ptáčci dennodenně mohou potkat, a upřímně takovouvěc oceňuji. Chápu, že na vrabčáky a třeba i kosáky dost často nadáváme,nicméně je hodně zajímavé zkusit se podívat na svět jejich očima. Ano, nejsempitomá, vím, že knihu napsal člověk, ale jak už jsem říkala – někdo, kdo rozumízvířatům i přírodě, takže to není žádná eko bio fanatismo něco. Příběh máhlavu, patu a i dospělí se dozvědí něco nového či zajímavého, místo aby jenčetli řádky a nechali písmenka ubíhat.
Vím, že teď nepůjdu a nedám si na zahradu hmyzí hotel, neboťstále přetrvává panická hrůza z breberek všeho druhu, ale nad krmítkemvážně uvažujeme. Jistě, děda bude remcat, ale ukažte mi chlapa, který sem tamnešpačkuje, protože po něm něco chcete. Máte takového doma? Tak mu dejtepořádnou pusu! Čim, Čára a zahrada přináší nezvyklé hlavní hrdiny, kteřípodnítí v dětech zvědavost, alespoň doufám, touhu sedět v zimě zaoknem a pozorovat, co se děje v krmítku a vůbec zájem o přírodu. A tomutleskám kdykoli. Už jsem to v některé z recenzí psala – cokoli, cozvedne dětské oči od počítače, tabletu, telefonu nebo videoher a přivede je kečtení nebo ještě lépe k cestě ven na čerstvý vzduch – to vítáms nadšením!
„…Kdyby to bylo vyskládané moc přehledně, nebyla by to bezpečná skrýš.Na každé zahradě by měla být taková místa, co vypadají trochu jako nepořádek.Pro zvířata je to výborné…“
Závěrečné hodnocení? Nejspíš už jsem vystřílela všechnysuperlativy a slova chvály. Venku je vedro, že by se jeden uvařil a mé mozkovézávity vypovídají službu. Bude trapné, pokud dám opět pět? Lidi, nechcete něcotaky pokazit, ať vás nemusím pořád jenom chválit? Samozřejmě se jednalo o vtip!Aby mě snad někdo nenařkl, že Portálu přeji nezdar. Naopak – jejich tvorba jemému srdci blízká a čím víc od nich objevuji, tím víc žasnu a obdivuji. Konechlášení! Jo, to číslo? Někde mezi 4,5 až 5 a protože zaokrouhlujeme nahoru, jez toho krásná kulatá plná pětka.