Obrázková etiketa pro nejmenší
Romana Suchá Etrychová, Pavla Vendula Hegerová
Tištěná kniha (2021)
0 % 3 recenze
296 Kč
349 Kč
−15 %, ušetříte 53 Kč
Dodání 1-2 dny
Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma
Tištěná kniha (2021)
Romana Suchá vystudovala psychologii, pracuje jako vedoucí klinická psycholožka a má zkušenosti z práce v mateřském centru. V Portále vyšla řada jejích úspěšných knih.
Etrychová, Pavla
Vendula Hegerová je známá česká všestranná autorka pro děti. Dětských knih, leporel a komiksů už má na svém kontě více než 100. Její ilustrace jsou součástí her, tapet, hraček, plyšových postaviček, hrníčků, razítek a mnoha dalších.
Autor recenze Lucie Cmarová Datum 31. 3. 2022
Již delší dobu mám v hlavě článek, ve kterém bych se chtěla ohlédnout za leporely Edo! Ty Neposedo! a Pepo! Ty Popleto!. Obě jsou od Vendulky Hegerové a vyšla v nakladatelství Portál. Ráda bych vybrala některé detaily z obou knih a nabídla na ně zase trochu jiný pohled.
Leporelo Edo! Ty Neposedo! bude letos slavit tři roky od prvního vydání (původně vyšlo u Mladé fronty). Na jeho vydání si pamatuji velmi dobře. Mám s touto knihou spojené některé životní události a také počátky naší spolupráce s Vendulkou. Když leporelo vyšlo, Martínek měl 2,5 roku a několik měsíců to byla jeho nejoblíbenější knížka vůbec. O něco později jsme k ní s Vendulkou vytvořily pracovní listy. K dispozici jsou tady.
Leporelo Pepo! Ty Popleto!, které na Edu volně navazuje, je novinka z konce loňského roku. Má stejný formát a je minimálně stejně povedené a oblíbené jako Eda. I k Pepovi vznikly pracovní listy. K dispozici jsou v Obchůdku Vendula.
V následujících odstavcích bych chtěla zvýraznit některé oblasti a detaily z obou knih a upozornit vás na různé myšlenkové linie. Tyto postřehy budou patrně přínosné hlavně pro ty z vás, kteří máte jedno z leporel nebo tyto knihy neznáte.
V prvním dílu Edo! Ty Neposedo! najdete v rozích dvojstran krátké verše, které se týkají hlavních témat daných stran. U nás doma se tyto krátké básničky vryly do paměti a často se citují. Před časem jsem je namluvila do Kouzelných samolepek a děti si je s oblibou přehrávají pomocí Albi tužky. Návod najdete tady. Přiznám se, že velmi lituji, že Eda a Pepa nevznikly i jako „mluvící“ knihy v edici Kouzelné čtení. Jsem přesvědčená o tom, že by to byly bestsellery.
V druhém dílu Pepo! Ty Popleto! už básničky nejsou. Zůstaly ale dialogy v bublinách.
V obou knihách se čtenáři setkají se stejnými postavami. Setkáme se zde s rodinami hlavních hrdinů, jejich sousedy i dalšími obyvateli města. Postavy mají různorodé profese (například stěhovák Rambo, automechanik Jarda, pan doktor Lev a další). Nechybí záporný hrdina – vlk Šedivák.
V Pepovi přibylo několik nových postav. Nejvýraznější je asi koza Agáta. Marnivá modelka. K Šedivákovi přibyl další lump – tchoř Pšoukal. A jako třetí novou postavu zmíním policistu Gustava.
Všímavým čtenářům neunikne, že každá postava má i svou určitou povahu. Vendulce se pomocí obrázků a dialogů skvěle podařilo vystihnout rozmanité povahy, ale také „sociální postavení“ jednotlivých hrdinů.
U některých zvířátek je patrný i vliv rodinného prostředí na jejich vystupování.
Povaha a postavení některých zvířátek vychází také z toho, jak jsou jednotlivá zvířata obecně vnímána a jaké mají ve skutečnosti vlastnosti.
Například straka coby známá milovnice všeho třpytivého prodává šperky. Nebo malá ovečka se často stává terčem posměchu až šikany ze strany silnějších.
U některých postav můžeme v Pepovi Popletovi pozorovat návaznost na to, co prožívali v prvním díle.
Například lišák prohloubil svůj vztah s fenkou. Zatímco v Edovi je můžeme pozorovat na začátku vztahu, v Pepovi vidíme žádost o ruku a u vánočního stromečku fenka lišákovi sděluje novinku, že čekají miminko.
Maminka Panda, která vychovává děti sama si zase najde nového partnera.
Rodina Medvědů se přestěhuje do většího bytu a vidíme, že i malý medvídek povyrostl.
Děj Edy Neposedy se odehrává v různých prostředích. Každá strana je věnována konkrétnímu místu. Postavy můžeme pozorovat doma, ve školce, v obchodě, divadle či v přírodě.
Pepa Popleta je časově zařazen do zimního období a tomu také odpovídá děj. S hrdiny se setkáme v předvánočním období, při slavení Vánoc a Silvestra. Knížka ale zdaleka není jen vánoční, ale celkově zimní. Děj se odehrává v různých částech města a na horách.
V jednotlivých situacích najdeme mnoho témat, která můžeme s dětmi následně probrat.
Velkým tématem obou knih je ETIKETA – pravidla slušného chování. V tom je další velký přínos těchto knih. Na drobných příhodách jednotlivých zvířátek můžeme s dětmi vidět různé reakce a chování. Některé vhodné, jiné méně. V případě záporných hrdinů Šediváka a Pšoukala až na hranici zákona.
Zvířatka prožívají každodenní situace, které všichni známe z běžného života. Pro děti jsou tedy situace z knihy důvěrně známé a snadno předeveditelné do praxe.
V Pepovi jsou obsaženy i tradice a zvyky předvánočního a vánočního období, což je další oblíbené téma k diskuzi s dětmi.
V Pepovi můžeme dále vidět zpracovaná důležitá společenská témata. Prvním je BEZDOMOVECTVÍ. Pejsek Gustav, který se stal policistou totiž původně byl pejskem bez domova, který žil na ulici.
Druhým zajímavých společenských tématem jsou VOLBY. V městečku se totiž volí nový starosta. S dětmi tedy můžeme pozorovat předvolební kampaň a další situace s tímto spojené.
Poslední co bych k leporelům chtěla zmínit je to, že knížky opravdu baví děti i dospělé. Kolikrát jsem se přistihla, jak se při prohlížení obrázků bavím vtipnými detaily a poznámkami v bublinách. Občas se v nich totiž objeví lehká nadsázka nebo poznámka „ze života“. Ať už z kategorie „život s dětmi“, tak třeba právě z oblasti společenského života.
Eda Neposeda i Pepa Popleta mají u nás doma dvě důležité místo. Jak jsem psala výše, těch témat a situací je v nich spousta. S dětmi si kolikrát některé z nich vybavíme i v běžném životě. Svého času nám Eda pomohl například při ošetření u zubaře. Děti i dospělí se u prohlížení baví a přitom společně přemýšlejí nad méně či více závažnými tématy každodenního života. Knihy pomáhají otevírat diskuze a jsou skvělé jak na doma, tak do školek či jiných organizací, kde se pracuje s dětmi.
Autor recenze Žaneta Křížová Datum 15. 10. 2021
Určitě se každá maminka i učitelka snaží, aby děti uměly pozdravit, poděkovat, slušně se na něco zeptat, ale zároveň je i poučuje, aby neodmlouvaly, nežalovaly, neubližovaly si apod. Přílišné napomínání a poučování ale děti (a vlastně ani dospělí) nemají rády. Edo! Ty neposedo! seznamuje děti se základy etikety vtipnou a nenásilnou formou.
Mohu říct, že mě překvapila velikost – 28 x 26 cm. Stránky jsou skutečně velmi pevné, nemusíte se vůbec bát, že by je malé dítě natrhlo, zlomilo. Leporelo je vhodné pro nejmenší děti, ale určitě se v něm přiučí i nejeden školáček.
Kniha je plná příběhů zasazených do různých prostředí i situací, které prožívají různé zvířecí rodiny (sloni, opice, prasátka, psi, kočky, krávy, klokani, jezevci, želvy, lvi, zebry, ptáčci, slepice a kuřátka, žáby, myši, ježci, žirafy, krtci, hroši, ovce, krokodýli, medvědi, zajíci). Z tohoto výčtu je zřejmé, že knížka zabaví i 2 leté děti, které zpočátku mohou v leporelu jen poznávat zvířata a později pojmenovávat další věci, kterých je tam skutečně hojně. Ti starší pak popisovat jednotlivé děje a určovat, co kdo dělá správně, co špatně a sdělovat, jak se měli zachovat. Při této činnosti navíc rozvíjíme dětský mluvený projev.
Každá dvoustrana je zasazena do jiného prostředí – prostředí domova, školky, obchodů, plovárny, restaurace / divadla /oslav, nemocnice, ruchu města, přírody. V každém prostředí je mnoho známých scén, situací působící zpočátku možná i hekticky, ale při důkladném zkoumání zjistíte, že je leporelo promyšlené s mnoha detaily, které děti budou po dlouhou dobu objevovat. Mnoho situací se vyčte pouze z dějových obrázků, některé jsou doplněné o texty v bublinách, ve kterých se poznáte i vy (šetři s vodou, to je nepořádek, zavři dveře, nehltej tolik, mazej spát). Ilustrátorkou je známá Vendula Hegerová a kdo její ilustrace zná, bude se mu kniha určitě líbit. Ale hlavně se bude líbit dětem, kterým jsou obrázky ušité na míru.
Děti se naučí kromě pozdravů, poděkování, pochválení, omluv i jak se správně na něco zeptat; dozví se, jak se chovat v autobuse, kině, restauraci, lese; leporelo je upozorní na různá nebezpečí (popálení, jízda po zábradlí, hraní u silnice, komunikace s cizími lidmi). Z obrázků děti vyčtou, že si mají půjčovat věci, nepomlouvat, neprat se, rozdělit se, nepředbíhat, dodržovat hygienu, nebrat věci, co jim nepatří atd.
V obsahu spatřuji velký přínos. Leporelo rozhodně zabaví nejedno dítko a navíc se ještě něco přiučí.
Autor recenze ? Datum 12. 10. 2021
Asi všichni znáte rčení, že se někdo chová jako slon v porcelánu. Říká, to co nemá, chová se nevhodně v různých situacích a mnohdy si to ani neuvědomuje. Slon Edík je právě ten případ. S opičákem Pepou pořád něco vyvádí, naučit oba něčemu kloudnému je těžké. Ale s leporelem Edo! Ty neposedo! to hravě zvládnou nejen oba zvířecí kluci, ale také děti (i dospělí).
Leporelo, které nese podtitul obrázková etiketa pro nejmenší, mají po textové stránce „na svědomí“ Pavla Etrychová a Romana Suchá, o ilustrace se postarala Vendula Hegerová, s jejímiž obrázky jsme se už v portálovských knížkách setkali a moc nás baví. Leporelo vás překvapí. Je větších rozměrů, poměrně těžké, ale hlavně pořádně našlapané malůvkami, jež zaujmou na první dobrou. Nenajdete prázdného místa, knížka je využitá do posledního místa.
Publikace je vhodná jako první učebnice etikety pro nejmenší. I když určitě děti automaticky učíte zdravit, poprosit i poděkovat, opakované vtloukání nenásilnou formou není na škodu nikdy. Ani pro nás dospěláky, co si budem. S Edou se děti naučí základním prvkům slušného chování, zjistí, že i ve svém vlastním bytě musí dodržovat nějaká pravidla, třeba neplýtvat zbytečně vodou, před jídlem si umýt ruce, uklízet si hračky.
Leporelo je rozděleno do několika částí. Hned ta první učí etiketě v domácím prostředí, druhá zavede malé zvídavce do školky, pak se podíváme do supermarketu, na plovárnu, do divadla, nemocnice, na nádraží a do přírody. Samá důležitá místa, kde je samozřejmostí, že víme, jak se chovat, ale dodržujeme to všichni? Opravdu jsme v lese potichu a uklízíme po sobě odpadky? V supermarketu se nepředbíháme a v bazénu nečůráme do vody? No jistěže ne! ?? A přesně totéž, plus mnoho dalšího, musíme vštípit i našim dětem.
I když na první pohled vypadá leporelo trošku chaoticky, při bližším prohlédnutí zjistíte, že všechno má svůj řád a místo. Nepřeberné množství obrázků s průvodními texty, které tvoří slova nebo jednoduché věty, názorně dětem ukáže, co je v rámci společenské etikety vhodné, a co ne.
Opět vyzkoušeno a otestováno na našem čtyřleťákovi, který byl hodně nadšený a pořád se na určité situace vyptával. Nejvíc ho bavila část, kdy je Eda v domácím prostředí a potom supermarket.
S knížkou si vyhrají děti i dospělí, využití najde i ve školkách a družinách, kde se s ní dá dobře pracovat. Děti si mohou dané situace vyzkoušet se svými kamarády.
Etiketa není nuda, dá se naučit hravou formou, což leporelo Edo! Ty neposedo! dokazuje.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.