Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let

Jak se dostat z maléru

Tištěná kniha (2020)

0 % 7 recenzí

271 Kč

319 Kč −15 %, ušetříte 48 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Ilustrátor
Libor Drobný
Počet stran
96
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11314401
EAN
9788026216384
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1638-4
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Myslíte si, že není možné, aby se z normálních kluků stali jednoho dne nevědomky zločinci, po kterých pátrá policie? Standovi, Romanovi a Štěpánovi se to právě podařilo. Napadlo je totiž schovat něco, co patří jednomu z nich. Anebo už nepatří? Kluci ještě netuší, že svou nevědomostí způsobili hromadu problémů nejen sobě, ale i svému okolí. Roztočí se kolotoč nedorozumění, průšvihů a starostí. Jedinou cestou z téhle bryndy je pochopit, jak vlastně funguje stát, ve kterém všichni žijeme, a začít dodržovat jeho pravidla. A naopak: nebát se vyhledat a přijmout pomoc státu tam, kde ji potřebují.
Vedle poutavého příběhu trojice kamarádů v knize najdete jednoduše a srozumitelně podané základní informace například o tom, co jsou to úspory a co dluhy, jaké platby jsou povinné a bez kterých služeb se obejdeme, jak vypadá pomoc státu, co jsou to sociální služby, jak funguje policie, k čemu slouží exekuce a jak to vypadá u soudu.
Kniha je určena všem (zodpovědným) občanům od 8 do 100 let.
Petra Štarková je psycholožka a autorka dětských knížek. V Portále jí vyšla kniha Jak to chodí v lidské hlavě (2016).

O autorech

Petra Štarková je psycholožka, soudní znalkyně a autorka dětských knížek. V Portále jí vyšly mj. knihy Jak to chodí v lidské hlavě (pravděpodobně jediná naučná kniha o psychologii, určená přímo dětem) a Jak se dostat z maléru (občanskoprávní encyklopedie). Obě byly vybrány do katalogu Nejlepší knihy dětem a první z nich byla nominována na Zlatou stuhu.

Všechny knihy autora

Libor Drobný Libor Drobný (1984) je známý český ilustrátor, jehož obrázky zdobí řadu knih pro děti. Je skutečně hrdý na svou Velkou knížku Praha pro malé vypravěče (2017). Jedná se o detailně ilustrovanou knihu o Praze. Slouží jako podnět pro dětskou fantazii a inspiruje k vyprávění příběhů nejmenší čtenáře. K jeho autorským knihám patří dále titul Jak Kubík přestal být mlsný. Tato knížka o zdravém stravování vyšla v roce 2015 a vše je v ní představeno pomocí bohatých ilustrací ze země skřítků. Má velmi rád komiksy a v roce 2016 vydal Suri a Katu, komiks s detektivní zápletkou. Spolupracuje s časopis pro děti. Ilustroval řadu knih nakladatelství Portál, například Jak přežít, když se často bojím nebo Kdo zatočí s Naschválníkem.

Všechny knihy autora

Recenze (7)

  • Autor recenze IRENA HEJDOVÁ Datum 10. 6. 2024


    Jak se dostat z maléru: Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let - autor recenze: IRENA HEJDOVÁ
    https://denikn.cz

    Tato kniha od nakladatelství Portál není tak výtvarně okouzlující jako ty předešlé a příliš chytlavě nezní ani její název. Dílo dětské psycholožky Petry Štarkové určené čtenářům od osmi let si ale klade vysoké cíle: umožnit dětem porozumět záhadám a nástrahám dnešního světa.

    Činí tak prostřednictvím příběhu trojice kamarádů Štěpána, Romana a Standy. Právě Standova rodina se dostane do finanční tísně. Čelí exekuci, má odpojenou elektřinu a ocitá se v problémech, což je příležitostí nejen pro vysvětlení pojmů kolem finančních obtíží, ale i sociální pomoci státu.

    Kniha je vizuálně přehledná, nabízí oranžové stránky s vlastním příběhem tří kamarádů, zelené, které vysvětlují různé pojmy, modré se složitějšími informacemi a na závěr každé kapitoly různé úkoly upevňující získané vědomosti.

    Samotné informace nabízí poněkud didaktickou formou se spoustou zapeklitých detailů. Vyžaduje tedy spíše zkušenější čtenáře, kteří se zajímají třeba o to, jak si poradit s dluhy a jinými finančními maléry, ohrožením zdraví, zločinem či českými zákony (snad tedy kniha není určena jen mladistvým delikventům).

    Možná by se uplatnila jako příručka finanční gramotnosti. Už proto, že její obsah byl konzultován se dvěma soudci, sociální pedagožkou a sociální pracovnicí, finančním poradcem i policií. V knihovničce se asi tak hezky vyjímat nebude, ale užitek by malým čtenářům, pokud se jí prokousají, přinést mohla.

    autor recenze: IRENA HEJDOVÁ
    https://denikn.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Jana Langerová Datum 10. 1. 2024


    Štarková, Petra: Jak se dostat z maléru - autor recenze: Jana Langerová
    https://kultura21.cz

    Jak se dostat z maléru? je název knihy Petry Štarkové a nese podtitul Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let.

    Podle autorky je to knížka o věcech, o kterých se děti ve škole obvykle neučí a přesto jsou v životě velmi důležité. Jsou v ní zmíněné maléry, průšvihy, trable a katastrofy, které se mohou přihodit dětem i dospělým. „Tato kniha je o lidech, institucích, pravidlech, zákonech, nařízeních a vychytávkách, které ti můžou v případě nějakého maléru pomoci,“ píše Petra Štarková v úvodu.

    Hrdiny knihy jsou spolužáci Roman, Štěpán a Standa. Rodiče posledního jmenovaného se dostanou nejen do finančních problémů, Standa se s tím musí nějak poprat a jeho kamarádi mu s touto situací chtějí pomoci. Ne vždy jsou však všechny dobré úmysly náležitě oceněny…

    Kniha je rozdělena do celkem 22 kapitol s názvy jako například Energie, Sociální dávky, Policie, Zločinci, nebo Péče o seniory. Kapitoly mají jasnou strukturu: nadpis a podnadpis ve formě často upraveného přísloví, v oranžovém rámečku je vždy příběh kluků, v zeleném jsou pak základní informace týkající se tématu a modrý rámeček je určen zkušenějším čtenářům a obsahuje důležitou teorii. Kromě toho jsou v kapitolách náměty k přemýšlení, tipy, co vyzkoušet, vtipy na daná témata a kulturní okénko.

    A jak to vypadá v praxi? Kapitola 4 má název Finanční maléry a přísloví je: Dluhy dělají z člověka otroka. V oranžovém rámečku je pokračování příběhu, kde jsou kluci zrovna na návštěvě u Standy. Zelený rámeček nese název Na dně a vysvětluje se v něm, že i dospělí se mohou dostat do problémů a mít například finanční průšvih. Modrý rámeček popisuje, Co se může stát, když lidé neplatí své dluhy a najdeme zde pojmy jako upomínka, penále, předlužení nebo exekuce. V dalším modrém rámečku jsou Další pojmy jako je například úrok, dlužník a věřitel. Vyzkoušet si čtenáři mohou na co si rozhodně nepůjčovat – jsou zde postavy říkající nějaké věty jako třeba „potřebuju nutně na dovolenou“ nebo „budou Vánoce a já nemám na pořádné dárky“. Pod prvním nadpisem K přemýšlení se nachází zamyšlení o tom, jestli si čtenář často půjčuje peníze a druhý se věnuje finančnímu plánování a představuje například obálkovou metodu, kterou si lze i vyzkoušet. V kulturním okénkou je doporučována kniha nebo seriál Bankovkovi a vtip je následující:

    „Mami dej mi peníze na nový mobil!“

    „Co si myslíš, že peníze rostou na stromech?“

    „No a z čeho jsou peníze?“

    „Z papíru.“

    „A papír se dělá z čeho?“ (str. 33)

    Musím říct, že tento koncept mě moc zaujal a líbil se mi. Každý si díky tomu v knize může najít co chce, klidně jen ten příběh, nebo nějakou inspiraci a nenásilnou formou se dozví něco nového a zajímavého. Jako mladší by se mi kniha určitě líbila a se zájmem jsem si ji přečetla i teď!

    Hodnocení: 85 %

    autor recenze: Jana Langerová
    https://kultura21.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Klára Datum 16. 7. 2021


    Štarková, Petra: Jak se dostat z maléru - autor recenze: Klára

    https://www.maminkoutek.cz/2021/05/kniha-jak-se-dostat-z-maleru/

    Dnešní děti jsou s možnostmi úplně jinde, než jsme byli my rodiče. S tím se ale pojí také nástrahy, které děti obklupují v mnohem nižším věku a v mnohem větší míře. A jak se říká, neznalost neomlouvá. Proto také vznikla kniha Jak se dostat z maléru, která slouží jako občanskoprávní průvodce pro děti, a to už od 8 let.

    Kniha na základě poutavého příběhu tří kamarádů dětem představuje základy občanské gramotnosti. Vše je psáno jednoduše a krátce, mnohdy s ilustračními obrázky, aby to mohly pochopily i mladší děti. Kromě právní problematiky nechybí ani finanční otázky.

    Orientace v knize

    Kniha provází čtenáře různými tématy, a to prostřednictvím příběhu, faktických informací a praktických rad. Příběh najdou děti vždy v oranžovém rámečku. Pokud tedy chcete číst jen příběh, stačí se v každé kapitole zaměřit na oranžovou část.

    V zeleném rámečku (s jedním symbolem) najdou děti informace k danému tématu.

    Modrý rámeček s dvěma symboly uvádí složitější informace pro zkušenější čtenáře.

    Poté se můžete v kaptolách setkat s otázkou k přemýšlení.

    A následuje tip, co si mohou děti vyzkoušet.

    Občas zde najdeme také vtip nebo kulturní okénko, ve kterém najdou děti různá přísloví, rčení, tip na knihu či seriál a podobně.

    Obsah knihy

    Roman se Štěpánem přijdou ke kamarádovi Standovi. A obdivují jejich domov, který je plný luxusního vybavení a drahé elektroniky. Jenže Standa je smutný. Vše jim další den přijde zabavit exekutor, jsou totiž bez peněz.

    Kluky napadne, že by byla škoda, kdyby vzal i novou herní konzoli, a tak ji Štěpán zabalí do své bundy a odnese k sobě domů. Jenže exekutor přišel na to, že konzole chybí, a je zle.

    Standu navíc čeká doma ještě jedno nepříjemné překvapení. Jsou odopojeni od elektřiny. Tatínek přijde o svou firmu a pracuje v obchodě, aby vydělal alespoň nějaké peníze. Do toho exekutor zjistí, že byla konzole schovaná a vše začíná řešit i policie.

    Aby toho nebylo málo, tatínka vyšetřují, protože jeho společník ve firmě nelegálně odváděl peníze pryč z firmy, nyní vše vzal, utekl a někde se schovává. A policie zjišťuje, jestli v tom má prsty i tatínek. Jak to jenom všechno dopadne?

    Jaká témata v knize najdete?

    Bohatství a chudoba (peníze nejsou všechno)

    Příjmy a výdaje (jednou jsi dole, jednou nahoře)

    Úspory nebo dluhy (dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí, ale přemýšlí u toho)

    Finanční maléry (dluhy dělají z člověka otroka)

    Pravidla a zákony (zákony jsou tu proto, aby silnější nemohli všechno)

    Energie (budiž světlo, teplo a internet)

    Pomoc státu (můžeš-li pomoci, pomoz. Pokud ne, neuškoď)

    Práce (bez práce nejsou koláče)

    Sociální dávky (kde jsou přátelé, tam je i pomoc)

    Ohrožení zdraví a života (zdraví je největší poklad)

    Policie (pomáhat a chránit)

    Druhy policie (pravidla dvakrát měř, jednou řež platí zejména na přechodu)

    Jak policisté pracují (nikoliv povolání, ale poslání)

    Podezření (předpisy jsou od toho, aby nás chránily)

    Zločinci (jakmile byl vytvořen zákon, objevil se podvod)

    Jak neporušit zákon (rozeznat pravdu a lež je velmi těžké umění)

    Bydlení (můj dům, muj hrad)

    Dobrá práce (práce kvapná, málo platná)

    Trest (boží mlýny melou pomalu, ale jistě)

    Braňte se v mezích zákona (ne vždy je čestné, co je dovolené)

    Péče o seniory (v nouzi poznáš přítele)

    Soud (vládce nestojí nad zákony, ale zákon nad vládcem)

    Formát knihy

    Kniha je o trochu větší než formát A5, má pevnou vazbu a pevnější stránky.

    Celkové hodnocení

    Kniha vypráví příběh o třech klucích, kteří si hodně zkomplikovali život. Nakonec se ale ze svých potíží dokázali dostat. Knížka mapuje jejich cestu a popisuje různé maléry a katastrofy, které se mohou přihodit dětem i dospělým. Zároveň uvádí různé lidi, pravidla, zákony, nařízení, instituce a vychytávky, které mohou pomoci při řešení podobných problémů.

    Na knížce se mi moc líbí celé pojetí – je zde příběh, ke kterému děti najdou odborné a faktické doplnění. Pokud ale mají chuť pouze na příběh, snadno ho v knize najdou tím, že čtou jen oranžově zvýrazněný text.

    Odborné informace jsou psány jasně a bez zbytečných složitostí. Děti se dozví o základních informacích jako práce, zaměstnání, exekuce, ale také třeba domov, energie, zákony a jiné. Kniha tak dává letmý vhled do problematiky občansko-právní.

    Příběh je napínavý a hlavní roli hrají dluhy, exekuce, ale také nekalé jednání a podvody, což jsou záležitosti, se kterými se bohužel spousta lidí často setkává. Kniha ale není jen pro ně, i vzdělává děti v této problematice i osobně. Za nás tedy povedený kousek, který dětem od 8 let určitě doporučuji.

    Přečíst celou recenzi Zavřít