Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let

Jak se dostat z maléru

Tištěná kniha (2020)

0 % 7 recenzí

271 Kč

319 Kč −15 %, ušetříte 48 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Ilustrátor
Libor Drobný
Počet stran
96
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11314401
EAN
9788026216384
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1638-4
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Myslíte si, že není možné, aby se z normálních kluků stali jednoho dne nevědomky zločinci, po kterých pátrá policie? Standovi, Romanovi a Štěpánovi se to právě podařilo. Napadlo je totiž schovat něco, co patří jednomu z nich. Anebo už nepatří? Kluci ještě netuší, že svou nevědomostí způsobili hromadu problémů nejen sobě, ale i svému okolí. Roztočí se kolotoč nedorozumění, průšvihů a starostí. Jedinou cestou z téhle bryndy je pochopit, jak vlastně funguje stát, ve kterém všichni žijeme, a začít dodržovat jeho pravidla. A naopak: nebát se vyhledat a přijmout pomoc státu tam, kde ji potřebují.
Vedle poutavého příběhu trojice kamarádů v knize najdete jednoduše a srozumitelně podané základní informace například o tom, co jsou to úspory a co dluhy, jaké platby jsou povinné a bez kterých služeb se obejdeme, jak vypadá pomoc státu, co jsou to sociální služby, jak funguje policie, k čemu slouží exekuce a jak to vypadá u soudu.
Kniha je určena všem (zodpovědným) občanům od 8 do 100 let.
Petra Štarková je psycholožka a autorka dětských knížek. V Portále jí vyšla kniha Jak to chodí v lidské hlavě (2016).

O autorech

Petra Štarková je psycholožka, soudní znalkyně a autorka dětských knížek. V Portále jí vyšly mj. knihy Jak to chodí v lidské hlavě (pravděpodobně jediná naučná kniha o psychologii, určená přímo dětem) a Jak se dostat z maléru (občanskoprávní encyklopedie). Obě byly vybrány do katalogu Nejlepší knihy dětem a první z nich byla nominována na Zlatou stuhu.

Všechny knihy autora

Libor Drobný Libor Drobný (1984) je známý český ilustrátor, jehož obrázky zdobí řadu knih pro děti. Je skutečně hrdý na svou Velkou knížku Praha pro malé vypravěče (2017). Jedná se o detailně ilustrovanou knihu o Praze. Slouží jako podnět pro dětskou fantazii a inspiruje k vyprávění příběhů nejmenší čtenáře. K jeho autorským knihám patří dále titul Jak Kubík přestal být mlsný. Tato knížka o zdravém stravování vyšla v roce 2015 a vše je v ní představeno pomocí bohatých ilustrací ze země skřítků. Má velmi rád komiksy a v roce 2016 vydal Suri a Katu, komiks s detektivní zápletkou. Spolupracuje s časopis pro děti. Ilustroval řadu knih nakladatelství Portál, například Jak přežít, když se často bojím nebo Kdo zatočí s Naschválníkem.

Všechny knihy autora

Recenze (7)

  • Autor recenze Martina Mičková Datum 6. 5. 2021


    Občanskoprávní průvodce pro děti - autor recenze: Martina Mičková

    https://martinamickova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=768609

    Vysvětlit dětem, jak funguje stát, ve kterém všichni žijeme a jaká má pravidla, není jednoduchý úkol. Přesto ho mají všichni, kdo vychovávají děti. Pomoci jim může televize, internet, letáčky, besedy s policisty nebo třeba knihy.

    Srozumitelných knih, které se zabývají takovouto tematikou není na trhu mnoho. Dostala se mi do rukou kniha Jak se dostat z maléru, což je Občanskoprávní průvodce pro děti od 8let.

    Jeho autorkou je Petra Štarková - česká psycholožka, publicistka a spisovatelka. Napsala řadu fantasy příběhů pro děti, ale také hodně odborných a populárně naučných článků. Je soudní znalkyní v oborech psychologie. Knihu vydalo nakladatelství Portál.

    Kniha je pro větší přehlednost rozdělena na oddíly podle tří barev: V oranžovém obrazci je napsán poutavý příběh. Jeho hrdiny jsou kluci Standa, Roman a Štěpán. Rodina jednoho z nich je v pořádném maléru a tak se děti na tomto příběhu dozvěděly, co znamená exekuce, co jsou sociální služby, jak to vypadá u soudu a jaké mohou nastat tresty za porušování zákona. V zeleně zabarveném útvaru jsou vysvětleny základní informace týkající se probíhajícího příběhu. Modrý rámeček je určen pro nejzvídavější čtenáře a obsahuje složitější informace.

    Ukázka z modře zabarveného odstavce:

    Dlužník je osoba, která někomu dluží.

    Věřitel se říká tomu, kdo peníze půjčuje.

    Splátka jsou půjčené peníze rozpočítané na menší obnosy. Někdy si lidé půjčí tolik peněz, že není v jejich silách vrátit je všechny najednou. Vrací je tedy po částech – stejnou částku každý měsíc. A těm částkám říkáme splátky.(str. 30)

    Mé děti ocenily, že je na konci kapitol zařazen vtip a kulturní okénko. Na vtipy se v každé kapitole těšily a kulturní okénko jim doporučilo literaturu nebo nějaký televizní pořad, který se vztahoval k tématu.

    Kniha má pevnou vazbu a je vytištěna na pevnějším lesklém papíře. Budou –li si v ní děti chtít listovat (věřím, že k některým tématům se budou vracet a nalistovávat je častěji, stejně jako mé děti), tak se snadno nepokrčí. Knihu bych doporučila nejen dětem od osmi let, ale všem zodpovědným rodičům, prarodičům a vychovatelům, kteří se výchovou dětí zabývají.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Žaneta Křížová Datum 12. 3. 2021


    Štarková, Petra: Jak se dostat z maléru - autor recenze: Žaneta Křížová

    http://vytvarna-vychova.cz/jak-se-dostat-z-maleru/

    Přiznám se, že ve veřejnoprávní složce se za odborníka nepokládám a domnívám se, že i další dospělí stejně jako já občas v této oblasti tápou. Autorka si toho byla vědoma, proto knihu věkově vymezila od 8 až do 100 let.

    „Jak se dostat z maléru“ pojednává o tématech a věcech, které se příliš ve škole neučí, ale v životě jsou velmi důležité. Kniha radí, co si v dané situaci počít a také o lidech, institucích, pravidlech, zákonech, vychytávkách, které mohou v případě nějakého maléru pomoci. Autorka se zabývá bohatstvím a chudobou, příjmy a výdaji, úspory a dluhy, exekucí, splátkami, úroky, inkasem, trvalým příkazem, rozdílem mezi zaměstnancem a podnikatelem, právy policistů, kdo je podezřelý, obviněný, oběť, svědek; co je přestupek, přečin, zločin atd. Pro dospělé se bude jednat v rámci teorie vesměs o opakování, ale budou mít v rukou materiál, kde je vše na jednom místě, dokáží velmi srozumitelným jazykem a čtivým obsahem dětem vysvětlit (=přečíst) tyto pojmy a díky nápadům k přemýšlení, vyzkoušení si ověřit, zda děti těmto náročným tématům rozumí.

    Kniha v pevné vazbě je rozdělena do 22 kapitol, které svým názvem vystihují probíranou problematiku. Každému tématu je tak věnováno 4-6 stran. Každá kapitola má stejnou strukturu: oranžový rámeček obsahuje PŘÍBĚH, v zeleném rámečku najdeme ZÁKLADNÍ INFORMACE o tématu a v modrém jsou SLOŽITĚJŠÍ INFORMACE pro zkušenější čtenáře. Bez rámečku pak ještě následuje: K PŘEMÝŠLENÍ, MŮŽEŠ VYZKOUŠET, VTIP, KULTURNÍ OKÉNKO.

    Příběh vypráví o třech kamarádech ze školy, kdy rodině jednoho z nich exekutor zabaví majetek. Kluci stihnou tajně vzít herní konzoli k sobě domů, kde už ale byl nalepený štítek: exekučně zabaveno a tím způsobí problém. Vyprávění se točí kolem této rodiny, která musí žít chvíli bez elektřiny, drahého vybavení, tatínek si musí najít brigádu a absolvovat mnoho výslechů na policii včetně konečného soudu. Ale nebojte, příběh má šťastný konec. Příběhy jsou krátké, plynule na sebe navazují a vztahují se svým obsahem k dané kapitole.

    Pod bodem: K přemýšlení se převážně schovávají otázky pro děti – Půjčuješ si peníze? Vracíš je? Jaký je to pocit? Co si myslíš o veřejných kamerách? Jaké nejčastější konflikty zákonem mívají děti? Pod oddílem: Můžeš vyzkoušet, děti přiřazují, co zaplatit hned a jaké výdaje musí počkat, na co si půjčit a na co rozhodně ne; sepisují své výdaje; zkouší cviky, které absolvují budoucí policisté; určují, jaká práce je nadprůměrně, průměrně, podprůměrně ohodnocena apod. Kulturní okénko přestavuje pár zajímavostí – jména slavných milionářů a čím si bohatství zasloužili, porovnání starých zákonů s dnešními, kdy v minulosti vznikla elektrika, rádio, televize. Nechybí ani tipy na zajímavé knihy, seriály, aplikace, kde se děti dozví o daném tématu víc informací.

    Pokud žádnou podobnou knihu na toto téma zatím nevlastníte a máte doma/v práci školáky, neváhala bych. Určitě si i vy v ní rádi bez dětí občas zalistujete.

    autor recenze: Žaneta Křížová
    http://vytvarna-vychova.cz/jak-se-dostat-z-maleru/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Vendi Datum 11. 3. 2021


    Štarková, Petra: Jak se dostat z maléru - autor recenze: Vendi

    http://vendi13.blogspot.com/2021/01/knihovna-p-starkova-jak-se-dostat-z.html

    Opět "praktická" výchova aneb Občanskoprávní průvodce pro děti od osmi let

    O výuce ve škole a její kvalitě si myslím své. Do žáků se pod tlakem hustí to, co v životě potřebovat nebudou. A to podstatné bývá často opomíjeno. Bifluje se zpaměti a zapomíná se nejen na „školu hrou“, ale rovněž i na praktičnost, názornost a zábavu. I proto miluji publikace od Portálu, které jsou skvělým vodítkem a doplněním toho, o čem bychom s dětmi měli mluvit alespoň doma a jak jim názorně ukázat a předat důležité věci a vědomosti.

    Přiznejme si bez uzardění, že postupem času, věku, roků a zkušeností se z nás stávají spíše skeptici a cynici, pokud dojde na právo, zákon, spravedlnost a činnost policie či soudů. Je tedy těžké od všeho se oprostit a snažit se našim dětem, sourozencům či vnoučatům předat jakýsi základ či snad zevrubnou představu a úvod do tématiky zákonů, odpovědnosti, trestných činů a dalších souvisejících témat. Pomoci by nám mohla dnešní kniha, v níž autorka použila praktické barevné členění pro snadnější orientaci:

    …v oranžových rámečcích je příběh

    …v zelených rámečcích najdeme základní informace – bohatství, chudoba, koloběh financí, úspory, dluhy a podobně

    …v modrých potom čekají řádky pro zkušenější čtenáře

    …jako bonus jsou přidány vtipy, úkoly k zamyšlení, kulturní okénko, rčení a další

    Toliko tedy k praktické a věcné stránce – teď přicházejí dojmy čtenáře, dospěláka: Rozhodně je dnešní kniha pro větší děti. S čtyřleťákem si o podobném okruhu témat moc nepopovídáte, ale od oněch určených osmi let už se s dětmi dají vést první smysluplné debaty o penězích, rozpočtu, přestupcích, policii a podobně. Kniha umožňuje číst nejprve příběh a později se k němu vrátit nebo se naopak zaměřit jen na tu informativní část.

    V rukou tedy máme interaktivní prostředek. Některé věci si rádi osvěžíme i my, protože jsme ledacos zapomněli. Zachovat si nestrannost a nezaujatost může být velký oříšek, nicméně si to můžeme schovat na diskuse v letech příštích. Praktické věci se dobře vysvětlují na názorných příkladech a právě i ty naše zkušenosti, ať už negativní či pozitivní, mohou později přijít vhod. Do začátku bych se však držela knihy, která je zpracována v duchu vážnosti tématu. Nesnaží se ho nijak zlehčovat, bagatelizovat nebo naopak dělat příliš složitým. Je těžké něco podobného vybalancovat a autorce náleží můj velký obdiv stejně jako plný počet hvězd.

    Jistě, kniha může budit dojem nezáživnosti či nudnosti, je však potřeba dívat se na ní z praktického hlediska. Rozhodně to není román na dlouhý zimní večer ani letní odpoledne. Seriózní, praktické, ze života. Tak to alespoň vidím já.

    Přečíst celou recenzi Zavřít