Právě probíhá akce Den D: 20 % sleva z původních cen na všechny tištěné knihy.

Bylinková pohádka

Jde sem lesem

Tištěná kniha (2016)

0 % 7 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Ilustrátor
Eva Chupíková
Počet stran
88
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11311701
EAN
9788026211020
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1102-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Brána k dobrému čtení 2024 léto
Cesta lesem se stala pro malého chlapce Toníka napínavým dobrodružstvím a přinesla mu také seznámení s některými léčivými rostlinami. Chlapec tráví prázdniny na venkově u babičky, a protože se nechoval příliš dobře, musí za trest nevědomky překročit bludný kořen a ztratí se v lese. Čtenář sleduje Toníkovo napínavé dobrodružství s panenkami z květin a skřítky, kteří se mu snaží pomoci najít cestu z tajemného hvozdu. Děti se při četbě seznámí s některými léčivými rostlinami, pochopí, že každá rostlina má na světě své místo, a poznají také, že řada rostlin může být pro lidi užitečná. Aby si získané poznatky upevnily, mohou si společně s rodiči zodpovědět otázky na konci každé kapitoly. V poznávání rostlin dětem pomáhají názorné ilustrace. Kniha je určena dětem mladšího školního věku, k předčítání i předškolákům, jejich rodičům a učitelkám mateřských škol. Daniela Krolupperová je překladatelka, novinářka, spisovatelka, autorka úspěšných a oceňovaných dětských knih. V Portále vyšly její tituly Putování za nejmocnějším kouzlem, Zákeřné keře, Rybí sliby, Mizící hmyzíci a naposledy O modrém světle. Knihu můžete koupit také jako audioknihu na CD.

O autorech

Daniela Krolupperová Daniela Krolupperová (1969) píše knihy pro děti a mládež. Vystudovala severské jazyky a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, studovala na univerzitách v Oslo a Helsinkách. Od ukončení studia pracuje jako překladatelka ve svobodném povolání, působí též jako soudní tlumočnice. V posledních letech se věnuje literárním besedám pro děti. Její knihy se pravidelně umisťují ve čtenářské anketě SUK Cena učitelů a Cena knihovníků. Je držitelkou několika Zlatých stuh, např. za knihy Past na korunu (2019) a Zločin na Starém Městě pražském (2015). Za knihu Historie Evropy – Obrazové putování byla společně s Renátou Fučíkovou nominována v roce 2011 na cenu Magnesia Litera.

Všechny knihy autora

Eva Chupíková Eva Chupíková vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde také žije. Od roku 2010 se na plný úvazek věnuje ilustrování dětských knih. Svou prací doplnila díla řady českých a slovenských autorů a na kontě má také několik vlastních autorských titulů.

Všechny knihy autora

Recenze (7)

  • Autor recenze ? Datum 20. 12. 2019


    Krolupperová, Daniela: Jde sem lesem - autor recenze: ?
    http://www.blogzrzky.cz/2019/10/knihy-pro-deti-jde-sem-lesem.html

    Tak trochu osud. Tato nádherná kniha si k nám domů našla cestu rovnou dvakrát. Prostě ji to k nám táhlo. Jednu jsem si vybrala u nakladatelství Portál už před nějakou dobou, druhý výtisk teď dostala Klárka od kamarádky k narozeninám. Co se dvěma stejnými knihami? Chvilku jsem zvažovala soutěž, ale pak jsem se rozhodla jinak. Darovala jsem ji do naší školky. Přijde mi tak krásná, tak poučná, že jsem si řekla, že si ji děti zaslouží. Pohádková kniha s tak trochu zaklínacím názvem Jde sem lesem zaujme každého čtenáře, který miluje přírodu a kouzelné příběhy.

    Podle Montessori by malé a předškolní děti měly číst reálné příběhy. Žádné nadpřirozené bytosti, skřítci ani víly. Taky jsem spíš příznivcem příběhů ze života, ale v této knize je ta pohádková atmosféra dávkována tak citlivě a nenápadně, že s tím nemám nejmenší problém. I učitelky uznaly a knihu si do knihovničky rády zařadily.

    Kniha vypráví o lesním dobrodružství Toníka. Ten odjel k babičce na prázdniny, kde je to zprvu velká nuda, žádná telka ani počítač. Ale postupně tomu všemu přichází na chuť, babička mu se všemi těmi svými bylinkami připadá jako čarodějka. Když jdou jednou Toník s babičkou na borůvky, Toník se chová hlučně. A tak mu do cesty vstoupí bludný kořen, díky kterému se v lese ztratí. Při hledání cesty zpět potkává mocné přírodní bytosti - květinové panenky a skřítky. Ti mu rádi pomohou a seznámí ho s nejběžnějšími léčivými rostlinami, které u nás rostou.

    Krom toho, že se malý čtenář dozví spoustu důležitých informací ze světa flóry, dostane rady, jak se chovat v lese, na samotném konci příběhu se také dočte, jak důležité je v našem životě odpuštění a pokora.

    Kniha stojí na překrásných ilustracích Evy Chupíkové, byliny jsou znázorněny detailně a velmi reálně. U každé kapitoly je představena jedna rostlina, na konci textu si děti projdou lehkým kvízem. Knihu si doma rádi čteme. Texty jsou jednoduché, myslím, že je zvládnou děti cca 4+.

    Svým zaměřením podobná kniha od jiného autora je Vílí býlí, tak zvažuju, že naši sbírku rozšířím.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Žaneta Křížová Datum 18. 12. 2018

    Krolupperová, Daniela: Jde sem lesem - autor recenze: Žaneta Křížová
    http://vytvarna-vychova.cz/jde-sem-lesem/

    Pohádková knížka: JDE SEM LESEM od známé a oceňované spisovatelky Daniely Krolupperové, která napsala taktéž knihu: Rybí sliby (recenze na knihu). Půvabné, pohádkově tajemné ilustrace jsou tvorbou Evy Chupíkové, ilustrátorky i výše zmíněné knihy. Publikaci v pevné vazbě na kvalitním voskovém papíře je radost vzít do rukou a číst z ní. Dobrodružný příběh je velmi čtivý a natolik napínavý, že i dospělé bude zajímat, jak nakonec dopadne. Při porovnání: Rybí sliby vs. Jde sem lesem, se mi zdá lepší tato pohádka. V obou knihách děti čerpají nové poznatky i ponaučení, které jsou pro ně dobře podané.

    Vzdělávací pohádka na 86 stran je rozdělena na 10 kapitol. Svým rozsahem ji přečtete za týden/14 dní, což vyhovuje četbě při relaxaci v MŠ při probírání týdenního plánu o rostlinách. Svou délkou kapitol je vhodná i pro nejmenší děti, ale svou hloubkou informací je určena zvláště pro předškoláky a nejmladší školáky. Struktura knihy je velmi podobná knize: Rybí sliby. Před začátkem každé kapitoly najdeme přesnou ilustraci a stručný popis byliny, která se posléze objeví v příběhu. Slovní popis se týká výšky rostliny, vzhledu květů, částí určených ke sběru, léčivých účinků na zdraví. Tyto encyklopedické informace nejsou věkové vhodné pro děti MŠ, jedná se pro ně o neznámé názvosloví a abstraktní čísla. První strany kapitol jsou zdobené ilustrací květů, či plodů probírané rostliny a povyšují tak celkový vzhled knihy. Každá kapitola obsahuje 1-2 celostránkové ilustrace. Na konci kapitoly si můžeme ověřit, jak byly děti pozorné a zapamatovaly si poznatky. Některé otázky vychází z příběhu, jiné z encyklopedického popisu a odpovědi obsahují i rozšířenější poznatky především o účincích bylinky. Otázky se mi zdají pro děti příliš složité, málo v příběhu zdůrazněné a i dospělý může váhat, jak na ně odpovědět.

    Kniha pojednává o Toníkovi, žáku 3. třídy, který je dítětem dnešní doby obklopený moderní technologií. Příroda ho neláká, nejvíc se těší na tablet a nechápe, jak rodiče mohli prožít dětství venku a hraním se stavebnicemi. Proto nápad jet na prázdniny k babičce na venkov ho vůbec neláká, kort když babička má starou televizi a vůbec nerozumí modernímu světu. Až když se spálí na sluníčku a zjistí, že po namazání měsíčkem lékařským bolest zmizela, rozhodne se více zajímat o babiččinu zahrádku plnou léčivých rostlin. Při procházce na borůvky Toník rozčílením, že mu borůvky nepřibývají, kopne několikrát do bandasky. Svým vztekem i hlukem probudí lesního skřeta, který mu schválně do cesty položí bludný kořen a Toník se ztratí. Při jeho putování zpět k domovu se mu v každé kapitole objeví bylinkový skřítek či panenka, kteří mu představí své bylinky (vzhled, místo růstu, účinky na lidské zdraví) a Toník na vlastní kůži pocítí jejich léčivou moc, které mu pomohou od komářích štípanců, škrábanců, bolesti od vyvrknutého kotníku, chrapotu. V knize se seznámíme s měsíčkem, ostružiníkem, jitrocelem, levandulí, česnekem medvědím, heřmánkem pravým, kostivalem, šalvějí, kopřivou, meduňkou i s tím, jak se chovat v lese. Než Toník nadobro opustí les, čeká ho ještě poslední dobrodružné setkání. Po celou cestu slyší Toník v lese zvuky připomínajícího bájného rytíře z babiččiných povídání a vždy ho napadne: JDE SEM LESEM, na základě čehož se kniha jmenuje. Úplně na konci se mu rytíř zjeví a Toník se dozví celou pravdu i to, jak mu pomoci. Prázdniny u babičky se nakonec stanou nezapomenutelným zážitkem.

    autor recenze: Žaneta Křížová
    http://vytvarna-vychova.cz/jde-sem-lesem/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 18. 5. 2017

    Krolupperová, Daniela: Jde sem lesem - Madame Coquette
    www.madamecoquette.cz/2017/01/do-knihovnicky-jde-sem-lesem.html

    Dneska o jedné pohádkové knize, která nás o svátcích uchvátila.

    Je to kniha a bylinkový herbář v jednom, plná lesních panenek, skřítků a dobrodružství a taky o tom, jak by se děti měly chovat v lese, aby jim skřet nenastavil bludný kořen.

    Jde sem lesem je kniha od známé a oceňované spisovatelky Daniely Krolupperové. Je o chlapci z velkoměsta, který tráví prázdniny u své babičky na vesnici u lesa. Nejdřív je otrávený, protože babička nemá internet, neví, co je to tablet nebo Xbox a celkově je nějaká "zastaralá". Nakonec ale zvítězí dětská fantazie a hravost, Toník prožije s babičkou neobyčejné prázdniny plné pohádkových postav, zbloudilých duchů rytířů, léčivých bylin a lesních dobrodružství.

    Na začátku každého z příběhů autorka také představí jednu léčivou bylinu, která se posléze v příběhu objeví, skřítkové ukáží Toníkovi její léčivé schopnosti, dozvíme se také, kde roste a jak se používá a na konci každé kapitoly najdete malý kvíz, na kterém si můžete procvičit, co jste si o bylince zapamatovali.

    Kapitoly jsou poměrně krátké a hodí se jak na předčítání malým dětem, tak na samostatné čtení mladším školákům.

    Celý příběh je opravdu kouzelný a ilustrace Evy Chupíkové ho krásně doplňují. Obzvlášť se jí povedlo vyobrazení jednotlivých skřítků a lesních panenek. ¦

    Přečíst celou recenzi Zavřít