https://jitkalibigerova.estranky.cz/clanky/recenze/pohadkovy-pribeh-o-ukradenem-zeli.htmlNež se dostaneme k samotnému případu, kdo ukradl tak výbornou a zdravou pochutinu, jako je zelí, tak si povíme o samotné autorce knihy Kdo ukradl zelí? – Případ pro začínající detektivy Stanislavě Reschové. Je známou i úspěšnou autorkou pohádkových příběhů pro děti. V Portále vyšly dále tyto její knihy Pohádky do kapsy (nominovány na Zlatou stuhu 2015), Pohádkové hrátky se zvířátky (2015), Mraveneček na cestách (2017), Mravenečkova dobrodružství (2019). Nyní si pojďme povyprávět o knize Kdo ukradl zelí? (2020) rovněž v nakladatelství Portál.
Letošní rok se dařilo především pěstování brambor, kterých by mělo být hodně, ale i cuket či dýní a rajčat jsme sklidili poměrně dost. Ovšem takové zelí, o které se také musíme starat, chce pečlivě kypřit, plet, a pak můžeme sklízet samotné hlávky. Své o tom ví jistě zajíc Čiperka, který bydlí v nejkrásnější části lesa v maličké chaloupce na okraji paseky a který strašně rád tráví čas na své zahrádce. Jeho hlavní zálibou je, již zmíněné, pěstování zelí. Kudy chodil, tudy myslel na zelí, dokonce o něm snil a při práci si rád prozpěvoval: „Nebe je modré, viď zelíčko moje, přidám ti vodičku a trošku hnoje.“ A tak se Čiperka o zelí hezky staral, že mu pěkně rostlo.
Ve své blízkosti měl Čiperka pouze dva sousedy. Nalevo bydlel kaneček Janeček se svojí paní a čtyřmi dětmi (Kukuřicí, Bukvicí, Slunečnicí a Žaludem). A napravo od Čiperky žil zajíc Forejt, který byl takový „kecálek“, ale myšleno v dobrém.
Trumbelínův návrat
Čiperkův klidný život se v příběhu mění s příchodem synovce Trumbelína. Oba spolu oslaví jeho příchod ze světa, kde byl na zkušenou. Ovšem radost jim dlouho nevydrží. Záhy zjišťuje, že jejich záhony pyšnící se vyrovnanými řádky velkých hlávek zelí jsou pryč. On je někdo ukradl! Jaképak nadělení!
A tak začíná detektivní pátrání. Nejdříve si ohledají jako správní detektivové místo činu. Pozorují zanechané stopy a rozhodnou se navštívit sousedy a vyslechnout svědky. No, naprosté detektivní pátrání. Jak vše skončí a zda se jim povede vypátrat skutečného zloděje, se dozvíte v tomto pohádkovém příběhu.
Každá kapitola má na konci nějaký úkol související s dějem příběhu. Můžeme si zkusit projít bludištěm, seřazujeme obrázky běláska zelného, který se přemění z vajíčka v motýla či poznáváme několik druhů rostlin. Úkoly jsou to zábavné a vedou děti k soustředění a logickému uvažování. Kniha je doplněna o milé, pestré ilustrace oblíbené ilustrátorky Venduly Hegerové, které se zdařily a daly knize ten správný „nádech“.
Pozor odhalení!
Nechci přímo prozrazovat, jak tento detektivní příběh dopadne, ale povíme si ještě pár informací o našich nových kamarádech. Zajíc Čiperka je moc hodný, ale díky ukradenému zelí začne každého podezřívat. Na místě naši detektivové nalezli stopy v hlíně, které mohly patřit jak divokému praseti, zajícovi a dokonce lišce. Podezření tak padne na všechny Čiperkovy sousedy, ale dokonce i na nebezpečného lišáka Smolaře, o kterém v knize také padne řeč. Myslíte, že zlodějem by mohla být kančí rodinka, která má rozpustilé podsvinčátka? Anebo zajíc Forejt? Těžko říci. Každopádně Janečkovi mláďata vyvádí každý den a jde je pořád slyšet. Za to zajíc Forejt je spíše starý samotář, který to nedává najevo, ale jeho samota ho velice trápí a je z ní celý rozmrzelý.
Ani mi lidé bychom neměli zapomínat na své nejbližší, kterým může být na světě zrovna smutno, aniž by to dali najevo jako zajíc Forejt. Nikdo nechce být sám. Proto navštivte babičku, dědečka, nebo prababičku či pradědu, tetu, strýce a další příbuzné, kteří jsou starší a mají třeba jen právě vás. Uděláte jim radost. A o tom je život. Dělejme si malé radosti každý den.