Modrá příšera- krátký příběh o tom, jak se nechovat ke kamarádům - autor recenze: Ludmila Bakonyi Selingerováhttps://kultura21.czMít a nemít kamaráda je pro děti naprosto zásadní otázka. Mezilidské vztahy jsou ale jedna velká záhada. Často si děti neumí počínat moc obratně, což je může dostat do mnoha nepříjemných situací, v nichž je pro ně těžké si poradit. Úplně stejně, jako modrá příšera v nové knize Petra Horáčka, která právě vychází v nakladatelství Portál. Co sympatická příšerka prováděla a nakolik je příběh pro děti uchopitelný v praxi?
Na publikaci od tohoto oblíbeného autora si brousím zuby již delší dobu, ale zatím se mi shodou okolností do ruky žádná nedostala. Byla jsem opravdu profesně zvědavá, zda je jeho popularita zasloužená a jak má vytříbený styl. Nehodlala jsem ho šetřit. A musím hned na začátku říct, že mě kniha ani trochu nezklamala a je vidět, že autor už je ošlehaný profík, co umí plachtit ve vodách moderní literatury pro děti. Dokáže pracovat s tématy a problémem tak, že se vžije do dětské kůže, není zbytečně pedantský, nevnucuje závěry, ale přesto propluje příběhem tak, že se děti mají nad čím zamyslet, diskutovat, zpracovat si emoce a odejdou od knihy o něco bohatší.
Celá knížka se pohodlně zvládne přečíst na jeden zátah a vydrží u ní i menší děti kolem 3 let. Text je vskutku úsporný, ale promyšlený do nejmenšího detailu. Jistě může posloužit i jako nácvik prvního čtení. Příběh pojednává o modré příšeře, která si chtěla hrát se zajíčkem, ale když jí nevyhověl, tak ho sežrala. Potom se tak styděla a zamotávala do problému více a více, až nakonec sežrala všechny kamarády široko daleko. Naštěstí ale čeká zvířátka dobrý konec i odpouštění a poučená příšera dokonce bude mít možnost si s kamarády skutečně pohrát.
Na konceptu se mi líbí, že dělá tentokrát chyby hlavní hrdina. Dělá chyby, ale přesto je pochopitelný, můžeme s ním sympatizovat a sami víme, kolik podobných situací se stalo i nám. Ukazuje dětem, že každý někdy dělá chyby a nemusí to z něj činit padoucha. A že zjištěním správného přístupu své chyby můžeme napravit. Nabízí se také diskuze nad tím, jak by to šlo dělat lépe, než činí příšera. Jak získat kamarády ke hře? Co je vhodná strategie a co není? Jak reagovat, když kamarád nemá zájem si s dítětem hrát? Jak reagovat, když si naopak někdo chce hrát s dítětem a ono nechce. Zkrátka tako útlá knížka nabízí bohatý prostor k probírání palčivého tématu tvoření mezilidských vztahů. Toto řeší děti ve školkách a školách každý den a podobné aktivity, které jim problematiku prosvětlují, jsou velmi přínosné.
Modrá příšera 2
Knize kralují celostránkové ilustrace, které přímo vtahují do děje a dokreslují nejen okolí a postavy, ale i emoce, jichž je kniha plná a doprovází celou knihu. Stud, zmatek, hněv, již zmíněné odpuštění, i radost. Tím vším si dítě projde společně s modrou příšerou. Na knize je skvělé, že není černobílá. Je lidská, chápající, soucitná a vtipná. Nás potkala přímo v situaci, kdy dcerka ve škole konflikt s kamarádkou řešila a musím říct, že nás skutečně v praxi podpořila. Bylo fajn, že jsme mohli od problému odejít do pohádky a že dcerka viděla, že v tom není osamocená.
Takže i když nad knihou nestrávíte dva týdny u večerního uspávání tak věřím, že tuto, nebo podobnou publikaci o problémech v navazování přátelství, se skutečně vyplatí mít doma, abyste po ní vy, nebo samotné dítě, mohli sáhnout, když to bude aktuální. Za sebe jako autorku, učitelku i maminku musím říct, že je knížka povedená a autor potvrzuje svoje kvality.