Engler, Michael: Mokrozem/Suchozem - autor recenze: CaMiLhttps://www.alik.cz/a/recenze-knizky-mokrozem-suchozem-dva-velke-pribehy-z-jednoho-svetaŽili byste raději obklopeni neustálým horkem, nebo deštěm? Tato oboustranná knížka dává na výběr. Dívka Neneh se svým fenkem Farúkem touží po vodě, naproti tomu chlapec Lamar se slepičkou Dolores po sluníčku. Budete ohromeni a zamyšleni zároveň.
Osobně knihu doporučuji dětem od šesti let, ale číst ji mohou i dospělí. Doporučila bych to i jako pohádky na dobrou noc.
Pár slov o autorovi
Narodil se v roce 1961 v Dolním Sasku (Německo), působil jako scénárista a ilustrátor. Poté několik let pracoval jako umělecký ředitel v reklamních agenturách a dnes je bestsellerovým autorem knih pro děti a mládež. Píše také divadelní a rozhlasové hry. Mezi jeho knižní díla patří Tři ovečky na Arše nebo Vánoce s tetou Jozefínou.
O ilustrátorech
Joëlle Tourlonias – Narodila se ve městě Hannau (Německo), studovala na Univerzitě Bauhausu v německém Výmaru. V roce 2009 začala pracovat na volné noze a od té doby kreslí a maluje ilustrace pro dětské knihy. Ilustrovala Suchozem.
Jan Birck – Narodil se v Mnichově a začínal jako reklamní ilustrátor. Později se začal věnovat animovanému filmu. Patří k nejznámějším německým ilustrátorům. K jeho dílům patří například knihy z fotbalového prostředí. Ilustroval Mokrozem.
Čím mě kniha oslovila?
Oboustranností – Ze začátku jsem vlastně vůbec netušila, že se jedná o oboustrannou knížku. Říkala jsem si, že se podívám na druhou stranu, kde běžně bývají informace o knize. Čekalo mě tam opravdu pěkné překvapení.
Velikostí – Kniha mi přišla neobvykle velká (je to formát A4), ale to je asi tím, že jsem zvyklá číst knihy menších rozměrů.
Ilustracemi – Již samotná obálka ve mně vyvolala nadšení a zvědavost. Líbila se mi především dívka z příběhu Suchozem.
Děj Suchozemě
Dívka Neneh žije se svým zvířátkem fenkem jménem Farúk u pouště. Trápí je hrozné vedro a sucho. Tak se rozhodnou, že se půjdou ke studni napít. Čeká je překvapení, protože ve studni zbylo jenom pár kapiček. Dívka se však nevzdává a zamíří s nadějí k řece do pouště, kde koryto řeky už ale dávno vyschlo.
S fenkem dále putují pouští s nadějí, že vodu naleznou. Odpočívají v noci, když je vzduch v poušti chladnější a příjemnější. Další den pokračují dále. Neneh má dojem, že vidí oázu. Byla to ale pouhá fata morgana (představa). Neneh omylem zakopne a upustí misku na vodu, čímž ji rozbije.
Snaží se jít stále dál, takže si ani nevšimne, že ji její věrný kamarád fenek již nedoprovází. Farúk byl totiž vyčerpaný, ale přesto nakonec ze všech sil dívku najde. Ta však bezvládně leží na zemi v písku. Jak vše dopadne? Nebojte, příběh končí šťastně.
Děj Mokrozemě
Chlapec Lamar se svojí slepičkou Dolores se rozhodnou, že opustí svůj dům, do kterého pořád prší. Vyrazí na loďce s nadějí, že naleznou místo, kde nebudou záplavy, spousta deště, ale kde jim sluneční paprsky vnesou lepší náladu.
Měli v plánu vydat se směrem k moři, protože Lamar věděl, že všechny řeky ústí do moře. Nebyla to snadná cesta, vesloval jen chlapec a vesla se mu neustále zamotávala do rákosí nebo do vodních rostlin. Když si mysleli, že konečně našli to pravé místo, únavou usnuli.
Druhý den je čekalo zklamání. Opět pršelo, až z toho byli rozmrzelí a došlo k hádce. Nečekaně narazili na vodopád, ale naštěstí přežili. Jejich cesta na loďce pokračovala, až se dostali do míst, kde byla řeka stále užší a krajina okolo nich sušší. Dorazili na konec řeky, ta ale neústila podle jejich plánu do moře. Skončila v poušti.
Cestovatelům to ale nevadilo, byli nadšení. Rozeběhli se do pouště, kde se nakonec po nějaké době utábořili. Slepičku probudily malé kapky vody, bála se, že se Lamar bude zlobit, protože zase prší. Zlobil se opravdu?
Plusy
Líbily se mi ilustrace, nad kterými jsem se dlouho zastavovala, abych si je pořádně prohlédla a popřemýšlela o nich.
Nadchlo mě, že je kniha oboustranná, ale uprostřed má společný konec.
Oceňuji pevné přátelství mezi hlavními postavami a zvířátky.
V příběhu se prolínaly různé emoce. Veselé i smutné, což dodávalo příběhu ten správný šmrnc. Především to, že se hlavní hrdinové nevzdávali.
Kniha se snaží čtenáře naučit, aby si vážili věcí, které jinde chybí.
Mínusy
Velice mě zklamalo, že je příběh obou dětí tak krátký. Pokládám si otázku, kdo vlastně ty děti byly.
Přišlo mi trochu zvláštní, že jsou obě děti opuštěné. Samozřejmě ale vím, že je to příběh, a tam je možné všechno.
Chybělo mi v příběhu něco vtipného.
Mokrozem/Suchozem – Dva velké příběhy z jednoho světa, © Jan Birck, Joëlle Tourlonias
Otázky na vás
Zaujala vás knížka?
Máte již doma nějakou oboustrannou knížku?
Chtěli byste tuto knížku mít?
Máte raději sluníčko, nebo deštivé dny?
Závěrem
Kniha vás ohromí svými ilustracemi a zároveň donutí čtenáře přemýšlet.