Sýkorová, Kateřina: Obrázkové logočtení 2 - autor recenze: Petra Kozlováhttps://www.skK nejoblíbenějším knížkám na procvičování výslovnosti pro děti předškolního i mladšího školního věku patří bezesporu produkce nakladatelství Portál.
Ráda bych vás seznámila s Obrázkovým logočtením 2, které navazuje na Obrázkové logočtení1 a zaměřuje se na sykavky (Č, Š, Ž, C, S, Z).
Logopedka a speciální pedagožka Kateřina Sýkorová vytvořila 19 krátkých příběhů, kde najdeme oblíbené obrázkové čtení, logopedické pohádky, obrázky použité v textu a dějové obrázky. Každá z forem je určena pro různou věkovou skupinu a schopnost vnímat slovo i obraz.
Autorka se v textech zaměřuje na procvičování daných hlásek, jejich fixaci, automatizaci a následné používání samostatně i v kombinacích. Metoda velice účinná a se spojením s obrázky zábavná a ponoukající se k textům vracet, i když už nám sykavky nedělají potíže.
Vysvětlující obrázky před jednotlivými příběhy nás mohou inspirovat k samostatnému vyprávění a rozvíjení fantazie a slovní zásoby. Dějové obrázky stimulují shrnutí přečteného textu, ale jsou také určeny k dalším aktivitám typu hledej a najdi.
Ilustrátorka Ema Rémišová svou barevností, dějovostí a dětskou veselostí dokáže dítě upoutat a pobavit a dokáže se přizpůsobit obsahu daného textu. Doporučuji i její další knihy, které v Portále ilustrovala, zkuste Já mám v krabici cukr a krupici2 a Hádám, hádáš, hádáme3.
Texty Kateřiny Sýkorové v sobě nesou poučení, místy ráznou a jasnou stručnost, jednoduchý děj nebo záhadnou i napínavou zápletku.