Po stopách české šlechty

Tištěná kniha (2024)

0 % 5 recenzí

263 Kč

329 Kč −20 %, ušetříte 66 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Ilustrátor
Michaela Bergmannová
Počet stran
160
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11317401
EAN
9788026221814
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2181-4
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Navštěvujete rádi hrady a zámky, ale výklady na nich vám někdy připadají nudné a všechny stejné? Chtěli byste vědět, kdo vlastně byli šlechtici a šlechtičny, kteří a které na nich žili, jak vypadali, co dělali a zda na zámcích stále žijí?
Tato kniha se zabývá vznikem, vývojem, historií a významem šlechty v našich zemích od 10. století až po dnešní dny. Je určena dětem a jejich rodičům ke společnému čtení a objevování naší historie z trochu jiného pohledu.
Je to kniha poučná, ale i zábavná, a nezapomíná ani na hry a tvoření. Základní myšlenkou je přednést dětem zajímavé informace přizpůsobené jejich věku. Nabízí tedy základní historický přehled o tématu, ale současně obsahuje i spoustu zábavných informací o každodenním životě, včetně témat cíleně zaměřených na děti (jak se žilo na hradě, kdo to byl panoš, jak se děti dříve vzdělávaly, oblékaly, hrály si, jak trávily volný čas atd.). A nakonec kniha může sloužit i jako zdroj tipů na výlety na hrady, zámky či do jejich zahrad.
Kniha je určena dětem od 9 let.
Jana Jůzlová vystudovala jednooborovou historii na FF UK. Po studiích pracovala jako nakladatelská redaktorka, od roku 2013 je na volné noze a vedle redakční práce se věnuje také psaní knih. Je spoluautorkou řady populárně-naučných historických publikací a autorkou naučných knih pro děti. Od roku 2019 píše také sérii knih tipů na výlety.
Michaela Bergmannová je ilustrátorka, věnuje se kreslené animaci a ilustrování knih pro děti. V Portále vyšly s jejími obrázky mj. knihy Výři nesýčkují, Strasti zkoušeného Standy, Po stopách Karla IV, Po stopách baroka v Čechách a mnoho dalších.

O autorech

Jana Jůzlová vystudovala jednooborovou historii na FF UK. Po studiích pracovala jako nakladatelská redaktorka, od roku 2013 je na volné noze a vedle redakční práce se věnuje také psaní knih. Je spoluautorkou řady populárně-naučných historických publikací a autorkou naučných knih pro děti. Od roku 2019 píše také sérii knih tipů na výlety.

Všechny knihy autora

Michaela Bergmannová Michaela Bergmannová (1972) je ilustrátorka dětských knih a režisérka televizních pořadů pro děti. Vystudovala animovanou a mediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s Českou televizí na dětských vzdělávacích pořadech, např. Moje zahrádka, České pexeso, Evropské pexeso aj. Ilustrovala mnoho knížek pro děti. Patří mezi ně knížky pro začínající čtenáře, kteří se učí číst genetickou metodou čtení (Žil byl kdysi kdesi, Pokojíček plný hraček aj.), nebo knížky zaměřené na logopedii (Logopedické pohádky). Je spoluautorkou knížek Výři nesýčkují, Fi a Flo a Strasti zkoušeného Standy.

Všechny knihy autora

Recenze (5)

  • Autor recenze Sabina Huřťáková Datum 16. 4. 2025


    Knížka Po stopách české šlechty vysvětlí dětem, jak šlechta žila a čím se živila. Nechybí ani tipy na výlety - autor recenze: Sabina Huřťáková
    https://www.rodinnevylety.cz

    Pokud mají vaše děti rády výlety na hrady a zámky, mám pro vás tip na knížku, která jim pomůže pochopit, jak jejich majitelé žili kdysi, nedávno i v současnosti. Nechybí v ní doporučení na výlety a představení nejslavnějších šlechtických rodů, které se u nás od středověku až do současnosti objevovaly.

    O čem je kniha Po stopách české šlechty

    I když se jedná o českou šlechtu, myslí se tím šlechta na území českých zemí. Autorka Jana Jůzlová představuje příslušníky vysoké vrstvy od jejích prvopočátků až po současnost. Knihu dělí na středověk, renesanci, baroko apod. V každé fázi vysvětluje, kde se šlechta v českých zemích vzala, jak žila, jaká byla její úloha, kde brala peníze na výstavbu svých sídel, ale i co bylo jejími povinnostmi. Děti (i dospělí) se vlídným, trpělivým vyprávěním, které je přizpůsobeno čtenářům od 9 let, dozvídají i o tom, jak žily šlechtické děti, kde a jak se učily, proč jezdili mladí šlechtici na kavalírské cesty a mnoho dalšího. Vždy podle toho, co bylo úlohou šlechty v daném období.

    Nechybí ukázky architektury hradů, zámků a dalších sídel šlechty s vyzdvižením těch nejznámějších staveb na našem území. Na těchto stránkách najdete i další tipy na hrady a zámky, kam se můžete s dětmi vydat na výlet.

    Mezi jednotlivé texty autorka umístila vždy dvojstranu, kde představuje nejznámější šlechtické rody a jejich představitele. Tak se děti dozví, kdo to byli Rožmberkové, Lobkovicové, Schwarzenbergové a mnoho dalších. Nenajdeme tu samozřejmě výčet kompletní šlechty, která u nás od středověku působila, ale ty nejznámější, se kterými se děti mohou setkat při prohlídkách našich hradů a zámků, ty ano.

    Skvělý doplněk pro výlety s dětmi

    Tuto knížku si mohou děti číst samy, nebo jim můžete předčítat vy. Dá se číst po večerech místo pohádky, ale nejsem si jistá, zda by takto vaše děti kniha bavila. Já doporučuji brát s sebou knížku na výlety a jejím čtením vyplnit čas po cestě, třeba vlakem nebo autobusem. Když vyberete kapitolu vždy podle zámku či hradu, kam jedete a přečtete dětem, kdo tam žil, jaké měl dětství, práci nebo jak se staral o poddané, budou připraveny na prohlídku a možná se při ní i blýsknou svými znalostmi. Pochvala od průvodce je jistě potěší. Oceníte také popisy architektury, která se v daném období stavěla. Na místě vašeho výletu pak můžete prohlížet hrad či zámek a hledat typické prvky gotiky, renesance, baroka atd. Zkrátka tato knížka bude ideálním průvodcem na vašich výletech.

    Proč dětem pořídit knížku Po stopách české šlechty

    • Výborný doplněk pro výlety po hradech a zámcích
    • Děti snáze pochopí, jak žila šlechta a jaká byla její úloha v různých dobách
    • Děti ocení znalosti z knížky i ve škole při výuce dějepisu
    • Čtivá forma, která zaujme
    • Vtipné ilustrace, které pobaví
    • Nechybí kvízy a hry, které oživí vyprávění
    • Plno užitečných informací o nejznámějších šlechtických rodech českých zemí

    Unikátní publikace (nejen) pro náročnější děti a rodiče

    I když se může zdát, že tato kniha nebude bavit každé dítě (co když je to jen nudný dějepis?), opak je pravdou. Kniha je vše, jen ne nudná. Bavit bude jistě i dospělé, kteří si v ní také mohou najít plno zajímavých informací. Texty na odborné úrovni jsou psané pohádkovým tónem, takže dokážou děti zaujmout a rozhodně se nejedná o suchopárné vyprávění, i když některé části mohou být pro děti na vnímání trochu náročnější. Proto je lepší nečíst knihu jako jeden celek najednou, ale dávkovat si ji postupně, třeba při zmíněných výletech.

    Celá kniha je bohatě ilustrována. Obrázky jsou krásné, tematické a místy vtipně doplňují vážnější text. Jejich autorkou je Michaela Bergmannová.

    autor recenze: Sabina Huřťáková
    https://www.rodinnevylety.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Jan Loskot Datum 16. 4. 2025


    Jůzlová, Jana: Po stopách české šlechty - autor recenze: Jan Loskot
    Text na www.facebook.com

    Zdarec závisláci!

    Po delší době se zase hlásím s velmi zajímavou knihou. Tentokrát se můžete podívat Po stopách české šlechty s autorkou Janou Jůzlovou.

    Čtení je určeno pro mladší nadšené historiky a tomu odpovídá i velice příjemné výtvarné zpracování. Obrázky mi občas připomínaly modernější a detailnější variaci na filmové zpracování pohádky "Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni". Vidíte to tam taky?

    Jinak je ale kniha nacpaná až k prasknutí informacemi. Děti se tak dozví vše od naprostých základů (jako třeba jak se žilo na hradech a zámcích) až po konkrétní údaje o jednotlivých šlechtických českých rodech. Chválím i sekce, kde si mohou děti samy něco domyslet nebo vytvořit (vlastní erb, zpráva skrytá v knihovně).

    Kdybych hodně chtěl hledat mínusy, tak jediné malé škobrtnutí vidím právě v tom masivním obsahu a rozsahu. Textu může být pro mladší děti až moc a já bych knihu doporučil minimálně páťákům.

    Na vysvědčení by si tahle knížka odnesla jedničku s malým mínuskem.

    autor recenze: Jan Loskot
    Text na www.facebook.com
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Sabina Huřťáková Datum 5. 2. 2025


    Jůzlová, Jana: Po stopách české šlechty - autor recenze: Sabina Huřťáková
    https://www.blaznivamama.cz

    Jezdíte s dětmi na výlety po hradech a zámcích? Ptají se často vaše děti, kdo na takových místech bydlel, jak žil nebo čím se živil? Zajímá vaše děti, jak žily šlechtické děti, kam chodily do školy nebo jaké měly hračky? To všechno se teď mohou dozvědět v nové knize Jany Jůzlové – Po stopách české šlechty.

    Co všechno v knize najdete

    Po stopách české šlechty je knížka určená dětem od 9 let. Obsahuje lehce pohádkovou formou vyprávěné dějiny šlechty, která se během staletí objevila a působila v českých zemích. Nejedná se proto jen o ryze českou šlechtu, ale i světovou. Takovou, která působila právě na našem území. Název proto může lehce zmást.

    Autorka dělí knihu posle různých období – středověk, renesance, novověk, 19. století atd. a v každém období vysvětluje, jaká šlechta zde působila, kde se vzala, jak se živila a jaké měla povinnosti vůči svým poddaným. Nevyhýbá se ani náročnému období 20. století, takže se děti dozví o dekretech, které zbavily šlechtu titulů a majetku, jak bylo se šlechtou zacházeno za nacistů a komunistů atd.

    Nechybí ani dvojstrany mezi texty, kde autorka představuje vždy jeden známý šlechtický rod. Takto děti poznají Rožmberky, Lobkovice a další šlechtu, včetně jejich nejvýznamnějších představitelů. Nechybí zde ani informace o tom, jak vypadala v různých dobách šlechtická sídla, nebo jak žily šlechtické děti.

    Tu a tam se v textu objevuje i nějaký ten kvíz, jehož řešení najdete na konci knihy.

    Můj názor na knihu:

    I když je kniha doporučována dětem od 9 let, myslím si, že nebude úplně pro všechny děti. Některé už zvládají v tomto věku i obsáhlejší text, jiné si ke knížce najdou cestu možná až později. V každém případě to bude skvělý doplněk, pokud rádi s dětmi jezdíte po hradech a zámcích a také to děti ocení později při výuce dějepisu. Budou mít oproti jiným dětem znalostní náskok.

    Já se těším, že budeme knížku číst s dětmi společně vždycky při cestě na výlety – pokud tedy nebudu řídit. Jinak budou děti předčítat při cestě na střídačku. Vždycky vyberu kapitolu, která se bude vztahovat k hradu nebo zámku, kam pojedeme, aby věděly, kdo tam žil, jak bylo sídlo postaveno, co je na něm zajímavé atd.

    Mimochodem, v knize nechybí ani tipy na zajímavé výlety.

    Moc se mi líbí i ilustrace Michaely Bergmannové, které text doplňují a mnohdy svým vtipným sdělením oživí trochu ponurou historii. Nemusíte se tedy bát, že by šlo o nějaký nudný dějepis. Tato knížka bude bavit vás i vaše děti.

    autor recenze: Sabina Huřťáková
    https://www.blaznivamama.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

Po stopách české šlechty

Knižní novinky

Vydejte se na cestu Po stopách české šlechty

Přečíst článek