www.topcteni.cz/lenka-pecharova-po-stopach-karla-iv/Pecharová, Lenka: Po stopách Karla IV.
?
Dne 14. května 1316 se narodil českému králi Janu Lucemburskému a jeho manželce Elišce Přemyslovně chlapeček. Pojmenovali ho Václav. Až později, při biřmování, si zvolil jméno Karel po svém biřmovacím kmotru, francouzském králi. Upozorňuji na datum, protože díky 700.výročí od jeho narození, vychází na jeho počest mnoho knih, aby se lidem připomnělo, kolik toho jeden moudrý a chytrý muž, kterému bylo na prvním místě blaho svého lidu, zvládl učinit velkého a dobrého.
Z něho by si měli vzít příklad politici této doby. Když bude prosperovat země, lidé budou spokojeni a tím pádem všem bude růst blahobyt a nejvíce králi, pardon vládnoucím politikům. Mít své povolání jako poslání a věřit v Boha. Když se koná z Boží vůle, tak se děje vše dobré. Člověk stále cítí pokoru a vděk, protože nad ním je něco většího. To je to, co nám mnohdy chybí. Pokora a vděk. Karel byl velmi pobožný člověk a stále si to uvědomoval. Nejspíš proto toho tolik dokázal.
Nějakou knihu O Karlovi IV. jsem sháněla pro děti. Je správné číst o minulosti, abychom se poučili a byli lepší v přítomnosti. Uvítala jsem, když nakladatelství Portál nabízelo tuto knihu k recenzi. S ještě větší vděčností jsem přijala, že si mě vybrali a knihu poslali. Dle mého je určená dětem od 7let. Je jednoduše, lehce a srozumitelně napsána. Je zpestřena mnoha krásnými ilustracemi Michaely Bergmannové. Je vydána na kvalitním papíře a celkově působí hodnotným a váženým dojmem. To říkám proto, že taková opravdu je.
V knize se nejdříve seznámíme s životopisem Karla VI. Základní fakta o jeho dětství, dospívání, vztahu k otci a životu v roli krále římského a českého až do jeho smrti. Dále jsou kapitoly, které vždy více rozebírají jednotlivé témata, ve kterých hrál důležitou úlohu Karel IV. Dozvíme se, kolik měl manželek a dětí. Jak moc si považoval vzdělání a spravedlnost. Co vše udělal pro Prahu a jiné česká města. O jeho víře v Boha, která mu dodávala sílu postavit nádherné kostely, včetně katedrály sv.Víta. Jaké slavnosti se v jeho době pořádaly a jakými penězi se platilo. Připomeneme si, co vše důležitého vykonal a jaké pověsti se o něm říkají.
V textu jsou úryvky z Karlova díla, takže se na chvíli ponoříme do staré češtiny jeho doby.
Nesmím vynechat hádanky, křížovky a rébusy, které jsou v textu prokládány pro zpestření malých čtenářů a i ti dospělí si mohou zkontrolovat, co vše si z textu pamatují. Celkově tato kniha sympaticky přibližuje velikost Karla IV.
Spoustu věcí jsem také nevěděla. Pro zajímavost vám řeknu malé perličky, které mě zaujaly .
Důležitou roli pro obyvatele hradu hrála studna, aby v případě obléhání nehrozila smrt žízní. Karlštejnskou studnu vybavili velkým šlapacím kolem, v němž vytrvale chodili jako „živý motor“ sloužící a uváděli do pohybu okov s objemem 70litrů, který vodu vytahoval z téměř osmdesátimetrové hloubky. Studna neměla svůj vlastní pramen. Dvakrát do roka ji napouštěli vodou z blízkého rybníka.
Také jsem nevěděla, že Karel IV. k nám přivezl švestky, které se do té doby na našem území vůbec nepěstovaly. Po Karlovi se proto dodnes švestkám říká karlátka.
Můj muž mu může za to být velmi vděčný, protože má rád slivovici :-) .
Kniha je plná zajímavých postřehů, co všechno tento velký muž pro Českou zemi udělal. Dala bych ho příkladem všem současným politikům, aby nemysleli na své statky, ale na ty veřejné a tím by se vedlo dobře nám všem. Kdoví jestli to někdo z nich někdy pochopí?